Tajemniczy zapach powodowany przez śrut która utknęła w nosie nastolatka na 8 lat

Jak wynika z nowego raportu, nastolatek, który przez lata doświadczał przekrwienia błony śluzowej nosa wraz z tajemniczym „brzydkim zapachem”, kiedy “wydmuchał nos”, okazało się z miał w nosie kulkę z wiatrówki, która znajdowała się tam od około ośmiu lat.

Nastolatek po raz pierwszy odwiedził lekarzy z powodu objawów, gdy miał 15 lat. Według raportu opublikowanego 18 lutego w czasopiśmie JAMA Otolaryngology – Head & Neck Surgery, powiedział, że przez kilka lat odczuwał zatory i osłabienie węchu.

Lekarze zbadali wnętrze nosa nastolatka za pomocą endoskopu i zobaczyli, że miał tak zwany „przerost małżowiny nosowej”. Według Healthline, stan ten może czasami być spowodowany sezonowymi alergiami lub zapaleniem zatok .

Lekarze przepisali nastolatkowi spray do nosa i lek przeciwhistaminowy i powiedzieli mu, żeby wrócił za cztery do sześciu tygodni.

Jednak nastolatek wrócił dopiero rok później, kiedy miał 16 lat i nadal miał te same objawy. Ale teraz, kiedy wydmuchał nos, „pokój wypełnił ostry, brzydki zapach” – napisali autorzy. „Pacjent zgłosił, że nie czuł cuchnącego oddechu, ale był zażenowany, że za każdym razem, gdy dmuchał nosem, wydzielał się nieprzyjemny zapach” – napisali.

Tomografia komputerowa nosa nastolatka pokazująca 9-milimetrową kulistą grudkę w jamie nosowej. (Zdjęcie: JAMA Network, 2021 American Medical Association)

Następnie lekarze wykonali tomografię komputerową i stwierdzili, że w jego jamie nosowej znajduje się 9-milimetrowa kulista struktura, która wyglądała jak ciało obce. Nastolatek przeszedł operację usunięcia obiektu, którym okazała się metalowa kulka BB.

Rozmowa z rodziną nastolatka ujawniła, że ​​został postrzelony w nos pistoletem na śrut, gdy miał około 8 lub 9 lat, podano w raporcie. W tym czasie chłopiec nie miał żadnych objawów, więc jego rodzice nie szukali pomocy medycznej.

Ciała obce, które dostają się do nosa, mogą czasami powodować nieprzyjemny zapach, ponieważ „ciało obce powoduje zablokowanie naturalnych dróg drenażowych w nosie, co powoduje nagromadzenie śluzu, wdychanie bakterii” – współautor badania Dylan Z. Erwin, student medycyny z University of Texas Health Science Center w San Antonio. Ale to nagromadzenie nie zawsze wywołuje gorączkę lub inne oznaki infekcji całego ciała, więc można to przeoczyć podczas diagnozy, powiedział Erwin.

Ponadto śrut w nosie chłopca był jeszcze trudniejszy do wykrycia, ponieważ z czasem pokrył się nową tkanką. „Zdrowo wyglądająca tkanka całkowicie odrosła” – powiedział Erwin. Powiedział, że aby lekarze mogli zobaczyć śrut, otaczającą tkankę trzeba było usunąć chirurgicznie.

„Utkwił [śrut] w dnie nosa pod strukturą zwaną dolną małżowiną. Było w zasadzie tak ciasno zaklinowany, że dmuchanie nosa go nie usunęło i znajdował się zbyt daleko [w głębi nosa], aby można było go łatwo zobaczyć” – dodał Erwin.

Raport podaje, że obrażenia od pistoletu śrutowego są częste u nastolatków, ale obecny przypadek był wyjątkowy, ponieważ uraz nastąpił tak dawno temu, a chłopiec nie miał objawów urazu nosa.

Kiedy obce ciało utknie w nosie przez długi czas, lekarze martwią się wieloma powikłaniami, w tym rozwojem infekcji, która rozprzestrzenia się na szczękę lub oczy; lub powoduje rozpad pobliskiej kości z powodu wieloletniego stanu zapalnego, powiedział Erwin. Ponadto istnieje ryzyko, że pacjent będzie mógł “wciągnąć” przedmiot, jeśli zostanie on wypchnięty z nosa i spłynie do tylnej części gardła – powiedział.

Na szczęście nastolatek nie doświadczył żadnej z tych komplikacji. Raport podaje, że po operacji jego nosa wyglądała normalnie, a nieprzyjemny zapach zniknął.

Źródła: Rachael Rettner

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x