Naczelny przodek wszystkich ludzi prawdopodobnie wędrował z dinozaurami

Naukowcy zidentyfikowali najwcześniejsze skamieniałości naczelnych: maleńkie starożytne zęby stworzenia wielkości szczura, co sugeruje, że nasi starożytni przodkowie żyli kiedyś obok dinozaurów.

Zęby mają 2 milimetry długości i pochodzą z najstarszej grupy naczelnych, zwanej plezjadapidy [pleesiadapiforms]. Zostały znalezione w formacji Fort Union w północno-wschodniej Montanie w latach 80-tych XX wieku, ale teraz zostały formalnie zidentyfikowane w nowym badaniu, opublikowanym 24 lutego w czasopiśmie Royal Society Open Science.

Te wczesne naczelne to życie, które zaczyna się odradzać po tym, jak gigantyczna asteroida uderzyła w Ziemię pod koniec okresu kredy około 66 milionów lat temu, powodując masowe wymieranie, które zniszczyło nieptasie dinozaury [ nonavian dinosaurs]. Naukowcy datowali skamieniałości między 105 000 a 139 000 lat po masowym wymieraniu; ale te stworzenia prawdopodobnie wyewoluowały z nieznanego naczelnego przodka, który żył obok dinozaurów, stwierdzili naukowcy.

„To nasza linia, więc ma dla nas szczególne znaczenie. I myślenie o, naszych najwcześniejszych przodkach w tym czasie w północno-wschodniej Montanie, żyjących może razem z dinozaurami, a następnie fakt przeżycia masowego wymierania zapieraja dech w piersiach” – powiedział jeden z autorów Gregory Wilson Mantilla, profesor na Wydziale Biologii Uniwersytetu Waszyngtońskiego i kurator paleontologii kręgowców w Muzeum Historii Naturalnej i Kultury Uniwersytetu Burke’a

Plezjadapidy są przodkami wszystkich współczesnych naczelnych, w tym ludzi. Pięć skamieniałości w nowym badaniu należy do rodzaju zwanego Purgatorius – nazwanego na cześć skamieniałości znalezionych na wzgórzu czyśćcowym w Montanie, które obejmowały te pochodzące od członków najstarszej i najbardziej prymitywnej rodziny plezjadapidów, Purgatorius, jest zatem są kluczem do zrozumienia ewolucji wczesnych naczelnych.

Zespół badawczy przeanalizował małe zęby za pomocą tomografii komputerowej, używając promieni rentgenowskich do tworzenia trójwymiarowych obrazów części ciała; wyprodukowali większe kopie za pomocą drukarki 3D, aby ułatwić badanie. Dwa zęby pochodziły z gatunku Purgatorius janisae, a pozostałe trzy zostały przypisane do nowego gatunku o nazwie Purgatorius mckeeveri.

Nowo opisana P. mckeeveri nosi imię Franka McKeevera, który był jednym z pierwszych mieszkańców obszaru, na którym znaleziono skamieniałości i którego rodzina wspierała badania terenowe w tym miejscu, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez University of Washington .

P. mckeeveri miał napompowane i zaokrąglone guzki na zębach, które nadawały się do miażdżenia owoców, podczas gdy ostrzejsze zęby P. janisae były lepsze do zjadania owadów. Te dwa gatunki były jednak spokrewnione i prawdopodobnie wyglądały bardzo podobnie, być może nawet nie do odróżnienia, powiedział Mantilla.

Tomografia komputerowa zębów i kości szczęki ze skamieniałości Purgatoriusa. (Zdjęcie: Gregory Wilson Mantilla / Stephen Chester)

„Prawdopodobnie wyglądali jak wiewiórki ,” powiedział Mantilla. Dodał, że ich pyski są znacznie dłuższe niż u współczesnych naczelnych o krótkich twarzach, a ich oczy ułożone były po bokach głowy, ponieważ w większym stopniu polegały na węchu. Naukowcy pomogli stworzyć rekonstrukcję P. mckeeveri na podstawie informacji zebranych z zębów oraz tego, co wiadomo o purgatoriusach i ich bliskich krewnych, z wcześniejszych odkryć skamieniałości, takich jak kości skokowe.

Skamieniałości znaleziono w skale, której wiek szacuje się na 65,9 miliona lat. Starożytne zęby mogą pomóc naukowcom, takim jak Mantilla, zrozumieć, w jaki sposób życie przetrwało wymieranie kredowe (Cretaceous–Paleogene extinction event) i powróciło do zdrowia w okresie paleogenu (około 66 milionów do 23 milionów lat temu) i później.

„Widzimy, że część tego powrotu do zdrowia silnie dotyczyła naszej linii,” powiedział Mantilla. Naczelne były jedną z pierwszych głównych grup, które rozkwitły, znajdując luki w odradzających się ekosystemach. „Żyli na drzewach, podczas gdy większość ssaków żyła blisko ziemi” – mówi Mantilla.

Mary Silcox, profesor na Wydziale Antropologii Uniwersytetu w Toronto w Scarborough, która koncentruje się na plezjadapidach, powiedziała, że ​​badanie było „bardzo ekscytujące”.

Możliwość zidentyfikowania naczelnych z najwcześniejszych okresów paleogenu jasno sugeruje, że ssaki łożyskowe musiały zacząć się różnicować w ostatnich dniach nieptasich dinozaurów, powiedział Silcox. „Fakt, że materiał ten pochodzi z Ameryki Północnej, jest również istotny, co potwierdza znaczenie tego kontynentu we wczesnych fazach ewolucji naczelnych”.

Źródła: Patrick Pester

Earliest Palaeocene purgatoriids and the initial radiation of stem primates

Scientists describe earliest primate fossils

Zdjęcia: Andrey Atuchin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x