Osoby które miały COVID-19 mogą potrzebować tylko jednej dawki szczepionki na koronawirusa

Osoby, które już miały COVID-19 – nawet jeśli nie wykazywały objawów – mogą potrzebować jednej dawki, dwudawkowych szczepionek na koronawirusa, sugerują badania pracowników służby zdrowia.

Naukowcy przebadali przeciwciała we krwi 59 pracowników służby zdrowia, którzy zostali zaszczepieni szczepionkami Pfizer lub Moderna. Niektórzy ochotnicy mieli COVID-19 na osiem do dziewięciu miesięcy przed szczepieniem.

„Ich ciała zapamiętały wirusa” i bardzo szybko zareagowały na szczepionkę, mówi Mohammad Sajadi, lekarz chorób zakaźnych z Instytutu Wirusologii Człowieka na University of Maryland School of Medicine w Baltimore. Po pierwszej dawce szczepionki poziomy przeciwciał szybko wzrosły u osób, które wcześniej miały COVID-19 z objawami lub bez – poziom przeciwciał był do ponad 500 razy większy niż u osób, które nigdy nie były zarażone.

Wyniki te, opublikowane 1 marca w JAMA, sugerują, że osoby, które przeszły COVID-19, mogą dostać jedną dawkę lub zostać przeniesione na koniec kolejki szczepień. Szacuje się, że 9 procent osób w Stanach Zjednoczonych to potwierdzone przypadki COVID-19. Sajadi mówi, że podanie tym ludziom jednej dawki szczepionki może “uwolnić” od 4 do 5 procent dawek szczepionki.

„Immunologicznie ma to sens”, mówi. „W obliczu trwających pandemii i niedoborów szczepionek ma to również sens. Koszt bezczynności jest po prostu zbyt wysoki”, aby nie oszczędzać dawek szczepionki, jeśli jest taka możliwość.

Źródła: Tina Hesman Saey

Zdjęcia: PAUL CHRISTIAN GORDON/ALAMY STOCK PHOTO

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x