Główny sekretarz prosi Chiny o zaprzestanie analnego testowania japońskich gości pod kątem COVID-19

W ciągu ostatniego roku każdy kraj opracował własny sposób walki z pandemią COVID-19. Trudno jest ocenić, czy jakakolwiek polityka jest dobra, czy zła, ale rząd Japonii przyjął aktywne podejście i wezwał chińskie władze do zaprzestania wkładania bawełnianych wacików do odbytu obywateli Japonii którzy przyjeżdżają do Chin.

1 marca szef gabinetu Katsunobu Kato podczas konferencji prasowej poruszył kwestię testów analnych na obecność COVID-19 w Chinach. „Właśnie zwróciliśmy się do chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i władz miasta Pekin o zwolnienie Japończyków z badań analnych PCR”, powiedział Kato dziennikarzom, „W tym momencie nie otrzymaliśmy odpowiedzi, że metoda testowania zostanie zmieniona, ale będziemy nadal nad tym pracować ”.

Rzecznika chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, powiedział NHK: „Chiny reagują na zmiany w statusie zakażeń i zapobiegają epidemiom w oparciu o naukową wiedzę”.

Według doniesień w Chinach, próbki pobrane z odbytu są bardziej “czułe” na obecność wirusa niż te pobrane z nosa lub gardła. Oznacza to, że takie testy rzadziej wskazują fałszywie negatywny wynik.

Wymazy z odbytu zostały wprowadzone w Chinach w ostatnich miesiącach dla osób o podwyższonym ryzyku. „Ambasada Japonii w Chinach, niektórzy obywatele Japonii, zgłosili, że podczas podróży do Chin byli poddani analnemu testowi PCR”, powiedział Kato, „i że doznali silnego stresu psychicznego”.

Niektórzy obywatele Chin również skarżyli się w Internecie, że tego rodzaju testy PCR są „niezręczne” i „niezwykle upokarzające”.

Wydawałoby się więc, że zalety i wady testu PCR z nosa lub odbytu są dyskusyjne i być może przyczyną wielu cierpień psychicznych był fakt, że niektórzy japońscy podróżnicy nie spodziewali się, że zostaną poddani badaniu doodbytniczemu po przyjeździe. Jeśli tak, byłoby to zrozumiałe, ale warto też sprawdzać zasady i prawa obowiązujące w miejscach, do których podróżujesz przed wyjazdem.

W międzyczasie stosunki między Chinami a Japonią są napięte, więc prawdopodobnie możemy oczekiwać, że japońskie odbytnice będą wykorzystywane jako polityczna karta przetargowa, dopóki nie zostanie osiągnięta znaczna i stabilna redukcja zakażeń COVID-19.

Źródła: NHK News Web, Hachima Kiko | Zdjęcia: Pakutaso

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x