Zwariowane metody leczenia COVID-19 Gwyneth Paltrow nie mają uzasadnienia medycznego

Sauny na podczerwień i śniadanie bez śniadania – tak, Gwyneth Paltrow znowu to zrobiła. Aktorka i „guru stylu życia” Goopa niedawno reklamowali kilka niesprawdzonych metod leczenia utrzymujących się objawów COVID-19.

Nic dziwnego, że eksperci są bardzo, bardzo sceptyczni.

W poście na blogu w Goop, witrynie marki wellness aktorki, Paltrow napisała, że ​​zaraziła się COVID-19 i ta choroba pozostawiła ją z „mgłą mózgową” i „zmęczeniem”. Następnie opisała, w jaki sposób leczy te objawy, poszcząc codziennie do 11 rano (czyli pomijając śniadanie), przestrzegając diety „keto i roślinnej”, pijąc butelkowane koktajle bezalkoholowe i odwiedzając „saunę na podczerwień”.

Jednak eksperci stwierdzili, że nie ma dowodów na to, że którykolwiek ze środków Paltrow może pomóc w przypadku przedłużających się objawów COVID-19, znanego również jako „długi COVID”.

„Nie znam żadnego naukowego uzasadnienia dla takiego podejścia i nie znam żadnych danych z badań klinicznych wykazujących na skuteczność takich praktyk” – powiedział dr Michael Saag, ekspert ds. Chorób zakaźnych z University of Alabama w Birmingham.

Dyrektor National Health Service (NHS) England, Stephen Powis, również skrytykował jej rady. „W ciągu ostatnich kilku dni widzę, że Gwyneth Paltrow niestety cierpi na skutki COVID. Życzymy jej powodzenia, ale niektóre z rozwiązań, które zaleca, tak naprawdę nie są rozwiązaniami, które rekomendowalibyśmy” – powiedział.

„Musimy poważnie potraktować COVID i zastosować poważną naukę. Wszyscy wpływowi ludzie, którzy korzystają z mediów społecznościowych, mają obowiązek brania odpowiedzialności za swoje słowa i powinni przejawiać większą troskę o całe społeczeństwo” – dodał.

Paltrow i Goop od dawna udzielają wątpliwych porad medycznych. Goop radził ludziom wkładać jadeitowe jaja do pochwy, co może prowadzić do infekcji bakteryjnej oraz wykonywać „lewatywy z kawy”, rodzaj oczyszczania okrężnicy, który lekarze uważają za potencjalnie niebezpieczny .

Porady medyczne Paltrow wiążą się również z poważnym konfliktem interesów: Goop, który według The New York Times był wart 250 milionów dolarów w 2018 roku, zarabia na sprzedaży produktów, które Paltrow i inni polecają na stronie. U góry wpisu na blogu Paltrow na temat długiego COVID znajduje się reklama zatytułowana „Shop The Story”, która zawiera linki do suplementów witaminowych wspomnianych w poście Paltrow. Oferuje również sprzedaż bezalkoholowych koktajli (i kryształowego, staromodnego kieliszka do ich picia) czytelnikom za pośrednictwem strony internetowej Goop lub linków do innych witryn, z którymi współpracuje Goop.

Osoby, które przeżyły COVID-19, zgłaszały szereg utrzymujących się objawów tygodni i miesięcy po zakażeniu. Obejmują one od zmęczenia, bólu stawów i duszności, uszkodzenie serca, płuc i mózgu które są częstszymi objawami po COVID-19,zgodnie z Mayo Clinic. Uszkodzenie mięśnia sercowego związane z COVID-19 stwierdzono również u osób, które miały jedynie łagodne objawy COVID-19. Według Centers for Disease Control and Prevention, mgła mózgowa, o której donosił Paltrow, jest rzeczywiście długotrwałym objawem COVID.

Nikt nie zaprzecza, że ​​objawy Paltrowa mogą być związane z COVID-19. To jej zalecenia dotyczące radzenia sobie z tymi objawami, które zostały zakwestionowane. W końcu na razie nie ma terapii na długi COVID. „I to jest frustrujące!” powiedział Saag. To „nowy stan chorobowy”, a naukowcy „mają problemy nawet z dokładnym zdefiniowaniem go”, co prowadzi do problemów z określeniem liczby osób dotkniętych chorobą.

Saag dodał, że jej rady niekoniecznie muszą być szkodliwe.

„Nie widzę ogromnych szkód wynikających z diety ketonowej lub roślinnej [lub] odstawienia jedzenia do 11 rano” – powiedział Saag. „Ludzie mogą je wypróbować, ale niekoniecznie liczyłbym na wyniki”.

Jednak „Martwię się trochę koncepcjami sauny  na podczerwień” – powiedział Saag, który dodał, że praktyka ta może stwarzać ryzyko odwodnienia i przegrzania. W przeciwieństwie do tradycyjnych saun, które wykorzystują ciepło do ogrzania powietrza, sauny na podczerwień wykorzystują fale światła podczerwonego do bezpośredniego ogrzania ciała. Chociaż sauny na podczerwień nie wiązały się z negatywnymi skutkami, istnieje niewiele dowodów na to, że zapewniają one korzyści zdrowotne, a rząd Kanady ostrzega przed używaniem saun na podczerwień zamiast sprawdzonych zabiegów medycznych.

„Moim zdaniem ryzyko przewyższa wszelkie korzyści, które w najlepszym przypadku wydają się marginalne” – powiedział Saag.

Źródła: Ashley P. Taylor

GP’s Picks: Healing My Body with a Longer-Term Detox

NHS warns against Gwyneth Paltrow’s ‘kombucha and kimchi’ Covid advice

How Goop’s Haters Made Gwyneth Paltrow’s Company Worth $250 Million

COVID-19 (coronavirus): Long-term effects

Long-Term Effects of COVID-19

Zdjęcia: Gary Gershoff/Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x