Aligatorom w Oklahomie wystają pyski z zamarzniętej wody

W Oklahomie ludzie stanęli twarzą w twarz z aligatorami podobnymi do lodów – gadami, których pyski wystawały prosto z zamarzniętej i lodowatej wody.

Ale dlaczego te aligatory pływały przy tak zimnej pogodzie? Dlaczego nie zażywały kąpieli słonecznej na brzegach ani nie chowały się w norach?

W ogóle kto wiedział, że Oklahomie żyją aligatory? Wiadomość o pyskach aligatorów wychodzących z lodu wywołała debatę na Facebooku na temat tego, czy aligatory ( Alligator mississippiensis ) były gatunkiem rodzimym, czy też sprowadzonym do stanu. Zgodnie z opisem aligatora z 1866 r., zapisanym w dzienniku człowieka z Oklahomy, wydaje się, że są one rodzime, chociaż od tego czasu inne aligatory zostały wprowadzone na mokradła w południowo-wschodnim rogu stanu, powiedziała Jena Donnell, Wildlife Diversity Communication Specialist with the Oklahoma Department of Wildlife Conservation.

Jeśli chodzi o dziwne zachowanie aligatora – wystawiony pysk ponad lód –  jest to całkowicie normalne, powiedziała Donnell. „Ilekroć woda zamarza, jest to naturalna reakcja [widoczna u aligatorów]” – powiedziała. „Ponieważ woda, w której się znajdowali, zamarzła, muszą stworzyć „fajkę/rurkę do oddychania”, więc aligatory wyciągają pysk z wody, dzięki czemu mogą oddychać.

Aligatory są stworzeniami zmiennokrwistymi lub ektotermicznymi, co oznacza, że ​​ich temperatura ciała zmienia się wraz z temperaturą otoczenia. Dlatego często można znaleźć aligatory wygrzewające się na słońcu lub przebywających w norach z kieszeniami powietrznymi, które wykopały w brzegach jezior i cieków wodnych.

Kiedy mrozy uderzają w ich siedliska, aligatory nie wygrzewają się na brzegu, ponieważ zimne powietrze może być zimniejsze niż woda. Zamiast spędzać czas w swoich norach, gdzie mogą zostać uwięziene pod wodą, jeśli woda zamarznie, aligatory często wypływają na powierzchnię, aby z pyska tworzą rurkę do oddychania, dzięki czemu mają wystarczającą ilość tlenu.

Jeśli woda jest zimna, ale jeszcze nie zamarznięta, aligatory często płyną do głębszych wód, które są cieplejsze niż płycizny, powiedziała Donnell.

Aligatory wystawiają pyski na terenie Red Slough Wildlife Management Area w Oklahomie. (Zdjęcie: David Arbor, dzięki uprzejmości US Forest Service)

Niestety, nie wszystkie aligatory przeżyły zimny trzask w Red Slough Wildlife Management Area, schronisku o powierzchni 2300 hektarów w południowo-wschodniej Oklahomie, zarządzanym przez Departament Ochrony Przyrody Oklahomy, US Forest Service i Natural Resources Conservation Service.

Nie wszystkie aligatory przeżyły zimny trzask. (Zdjęcie: David Arbor, dzięki uprzejmości US Forest Service)

Donnell nie od razu wiedział, ile aligatorów zginęło podczas zimna, ale te, które zginęły, były młode. „Większość dorosłych była w stanie przetrwać zimną pogodę” – powiedziała. „To zawsze fascynujące, jak zwierzęta się przystosowują i jak potrafią wykorzystywać różne techniki przetrwania”.

Mrozy i oblodzenie nie są rzadkością w południowo-wschodniej Oklahomie; średnio hrabstwo McCurtain, w którym znajduje się Red Slough, ma około 60 dni w roku z temperaturami poniżej 0 stopni Celsjusza.

Również aligatory których pyski wystają ponad zamarznięta wodę nie występują tylko w Oklahomie; zostały również zauważone w Karolinie Północnej w 2018 i 2019 roku.

Źródła: Laura Geggel

Movement and Overwinter Survival of Released Captive-raised Juvenile American Alligators (Alligator mississipiensis) in Southeastern Oklahoma, USA

The American Alligator (Alligator mississippiensis) in Oklahoma with Two New Early Records

Zdjęcia: David Arbor, courtesy of U.S. Forest Service

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x