Właśnie dlatego zapisie kopalnym brakuje średniej wielkości dinozaurów…

W zapisie kopalnym brakuje średniej wielkości dinozaurów jedzących mięso, a paleontolodzy uważają, że odkryli, dlaczego.

Paleontolodzy odkryli gigantyczne dinozaury i małe dinozaury, ale nowe badanie wykazało, że istnieje wyraźny brak średniej wielkości mięsożernych gatunków dinozaurów, zwłaszcza z okresu kredowego (145,5 miliona do 65,5 miliona lat temu).

Naukowcy założyli swoje detektywistyczne kapelusze i wkrótce znaleźli podejrzanego; megateropody – największe z mięsożernych dinozaurów, takie jak Tyrannosaurus rex i Gorgosaurus, które w wieku dorosłym ważyły ​​ponad 1000 kilogramów. Naukowcy stwierdzili, że możliwe, że młode megateropody wyparły średniej wielkości dinozaury.

„Młode megateropody mogły pokonać inne średniej wielkości dinozaury, co doprowadziło do deflacji globalnej różnorodności dinozaurów” – powiedziała kierownik badań Katlin Schroeder, doktorant z Wydziału Biologii Uniwersytetu Nowego Meksyku.

Jednak nie wszyscy są przekonani do tej hipotezy; możliwe jest na przykład, że istnieją skamieniałości średniej wielkości dinozaurów, których jeszcze nie znaleziono – powiedział Michael D’Emic, profesor nadzwyczajny na Wydziale Biologii Uniwersytetu Adelphi w Nowym Jorku, który nie był zaangażowany w badania.

Mały średni duży

Jako zwierzęta składające jaja, wszystkie dinozaury zaczynały małe, ważyły ​​nie więcej niż 15 kg jako młode. Gdy dinozaury rosły, niektóre prawdopodobnie zajmowały inne nisze i jadły inne pokarmy niż dorośli tego samego gatunku – na przykład młody T. rex prawdopodobnie nie mógł pokonać Triceratopsa i prawdopodobnie polował na mniejszą zdobycz.

Aby zbadać zagadkę średniej wielkości dinozaurów, Schroeder i jej koledzy zalogowali się do Paleobiology Database – organizacji non-profit zawierającej dane paleontologiczne – i sklasyfikowali ponad 550 gatunków dinozaurów jako małe (od 10 do 100 kg), średnie ( od 100 do 1000 kg) lub duże (ponad 1000 kg). Te dinozaury żyły w 43 społecznościach (grupach, które żyły w tym samym czasie i miejscu) na siedmiu kontynentach w okresie jurajskim (od 201 milionów do 145,5 miliona lat temu) i w okresie kredy.

Naukowcy odkryli, że chociaż społeczności często miały dinozaury roślinożerne w każdej kategorii wielkości, rzadko można było dostrzec średniej wielkości mięsożerne dinozaury w społecznościach z megateropodami.

„Możliwe, że ‘luka’ została spowodowana przez młode osobniki tych dużych megateropodów, które mogły jeść inne rzeczy niż ich rodzice, a zatem konkurowały ze średnimi drapieżnikami” – powiedziała Schroeder.

Brakująca luka między dinozaurami średniej wielkości z Dinosaur Park Formation w Albercie w Kanadzie (na dole) w porównaniu z rozmiarami współczesnych mięsożernych ssaków z Parku Narodowego Krugera w RPA (u góry). Zwróć uwagę na szare niemowlęta przy największych zwierzętach, aby pokazać, jak bardzo musiały urosnąć, zanim osiągneły dorosłość. (Zdjęcie: Schroeder i in., Science (2021))

Zespół stwierdził, że luka między dinozaurami średniej wielkości była bardziej wyraźna w okresie kredy niż w okresie jurajskim. W okresie kredy tyranozaury i abelizaury były królami, a także „zupełnie inaczej wyglądały jako młode niż dorosłe”, w przeciwieństwie do megateropodów z okresu jurajskiego.

Innymi słowy, w okresie jurajskim megateropody, takie jak allozaury, nie zmieniły się zbytnio, gdy rosły „i mogły w rzeczywistości dzielić się zasobami pokarmowymi, takimi jak gigantyczne zauropody [roślinożerne dinozaury o długich szyjach] z rodzicami, – powiedziała Schroeder. „Mogło to umożliwić współistnienie większej liczby drapieżników w tych samych społecznościach, co skutkowało mniejszą luką [średniej wielkości dinozaurów] wśród drapieżników”.

Ale pod koniec okresu jurajskiego wyginęło wiele zauropodów, podobnie jak dinozaury, takie jak allozaur . „Mogły zostać zastąpione przez dinozaury, takie jak Tyrannosaurus, które w miarę wzrostu wykorzystywały szerszą gamę różnych zasobów” – powiedziała Schroeder.

Następnie zespół Schroeder zastanawiał się, czy młode megateropody mają większy wpływ na skład swoich społeczności niż dorośli. Aby się tego dowiedzieć, naukowcy obliczyli, ile osobników młodocianych i dorosłych każdy gatunek liczył w danej społeczności. Następnie zespół obliczył biomasę – liczbę osobników gatunku pomnożoną przez ich masę w określonym wieku.

Naukowcy odkryli, że u niektórych gatunków megateropodów, takich jak allozaury i tyranozaury, osobniki młodociane reprezentowały większą część masy niż dorosłe osobniki, prawdopodobnie dlatego, że był to wówczas świat zjadający się wzajemnie dinozaurów, a megateropody nie zawsze osiągały dorosłość. Wskazuje to, że „nieletni mieli taki sam (jeśli nie większy) wpływ na swoją społeczność niż dorośli” – powiedziała Schroeder. W rzeczywistości było tak wiele średniej wielkości młodych megateropodów, że można je było nawet postrzegać jako osobny gatunek, w pewnym sensie.

„Kiedy dodaliśmy młode osobniki do społeczności jako osobny gatunek, luka w dużej mierze zniknęła” – powiedział Schroeder.

Jednak możliwe jest, że coś innego mogłoby wyjaśnić tę tajemnicę, powiedział D’Emic. Dwanaście z 43 badanych w badaniu paleo-społeczności nie wydaje się podążać za wzorcem wywnioskowanym w tym badaniu – że średniej wielkości mięsożerne dinozaury były rzadkie w społecznościach megateropodów. W tych 12 społecznościach „mają zarówno duże, jak i średnie teropody” – powiedział D’Emic. Badanie wyjaśnia te wyjątki na różne sposoby, ale być może były tam średniej wielkości mięsożerne dinozaury, po prostu paleontolodzy nie znaleźli jeszcze skamieniałości, powiedział D’Emic. „Nawet w stosunkowo dobrze zbadanych miejscach na całym świecie każdego roku odkrywane są nowe gatunki dinozaurów, więc nie jest to nieprawdopodobne” – powiedział D’Emic.

Jest również możliwe, że niektóre gatunki dinozaurów w badaniu zostały błędnie zidentyfikowane. Dopiero niedawno paleontolodzy zaczęli oceniać mikrostrukturę kości, która może ujawnić wiek dinozaura w chwili śmierci. „Może to pokazać, że niektóre małe osobniki dinozaurów należące do jednego gatunku były po prostu młodymi osobnikami innego gatunku lub odwrotnie, że niektóre małe osobniki dinozaurów uważane za młode osobniki jednego gatunku są zamiast tego dorosłymi osobnikami nowych gatunków” – powiedział D’Emic.

Badanie zostało opublikowane online 25 lutego w czasopiśmie Science.

Źródła: Laura Geggel

The influence of juvenile dinosaurs on community structure and diversity

Zdjęcia: Roger Harris/science Photo Library via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x