Ujawniono ukryte sceny w starożytnych etruskich obrazach

Naukowcy wykorzystujący nową technikę odkryli kolorowe i niegdyś ukryte sceny na obrazach starożytnych Etrusków, grupy ludzi, którzy rozkwitali na półwyspie włoskim około 2500 lat temu, zanim Rzym stał się potężny.

Na przykład, odkryli nowe szczegóły w obrazie z „Grobu Małpy [Tomb of the Monkey]” i sceny z podziemi w innym dziele sztuki.

Etruskowie tworzyli szczegółowe obrazy, ale upływ czasu sprawił, że obrazy wyblakły.

„Istotną kwestią jest znaczna utrata informacji na temat polichromii [kolorów] zachowanych malowideł, ze szczególnym uwzględnieniem niektórych specyficznych kolorów ze względu na ich skład chemiczny” – powiedziała Gloria Adinolfi, badaczka z Pegaso Srl Archeologia Arte Archeometria, podczas prezentacji wygłoszonej 8 stycznia na wirtualnym corocznym spotkaniu Archaeological Institute of America i Society for Classical Studies.

Fakt, że niektóre kolory lepiej znoszą upływ czasu niż inne, może dać zniekształcony obraz tego, jak wyglądały starożytne obrazy w momencie ich malowania, powiedziała Adinolfi. Na przykład niektóre odcienie zieleni zwykle nie przetrwają długo, podczas gdy kolor czerwony jest wstanie długo “wytrzymać”. „Czerwone dęby wydają się być zwykle bardziej odporne, więc czasami dominują czerwienie i zmieniają prawidłowe postrzeganie oryginalnej polichromii dekoracji malarskiej” – powiedziała Adinolfi.

Odkrywanie starożytnych obrazów

Aby “odsłonić” obrazy, naukowcy wykorzystali technikę zwanej multi-illumination hyperspectral extraction (MHX), która polega na wykonaniu kilkudziesięciu zdjęć w pasmach światła widzialnego, podczerwonego i ultrafioletowego i przetworzeniu ich za pomocą algorytmów statystycznych opracowanych przez Narodową Radę Badawczą Włoch w Pizie – powiedział członek zespołu Vincenzo Palleschi, starszy pracownik naukowy rady badawczej.

Technika ta może wykryć egipski błękit, kolor opracowany w starożytnym Egipcie, który „ma bardzo specyficzną odpowiedź w pojedynczym paśmie widmowym” – powiedział Palleschi. Zespół przeanalizował również pozostałości pozostałych kolorów, aby określić, jakie kolory były na obrazie.

Łącząc MHX i analizy kolorów, zespół odkrył zaginione sceny ze starożytnych etruskich obrazów. Podczas prezentacji badacze odsłonili kilka przykładów, w tym szczegóły malowideł przedstawiających etruskie podziemia – skały, drzewa i wodę.

W Grobowcu Małpy, nazwanym tak, ponieważ obraz w grobie przedstawia małpę na drzewie, badacze odkryli szczegóły obrazu przedstawiającego osobę. Obraz gołym okiem wygląda jak czerwona plama, ale po zastosowaniu MHX i analiz kolorów, wyraźnie widać osobę niosącą przedmiot oraz szczegóły jej włosów i twarzy. Grobowiec odkryto w XIX wieku, ale teraz, dzięki nowej technologii, obraz stał się znacznie bardziej widoczny.

Zespół prowadzi badania, a w przyszłości może zostać “odsłoniętych” więcej obrazów.

Źródła: Owen Jarus / livescience.com

Zdjęcia: Courtesy of Vincenzo Palleschi

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x