Ataki piratów związane z niszczycielskimi połowami

Piraci częściej atakują na wodach, na których do łowienia ryb używa się nielegalnych i destrukcyjnych technik, wynika z nowych badań.

Niszczycielskie praktyki połowowe stosowane przez floty przemysłowe oraz nielegalne, nieuregulowane i nieraportowane (NNN) połowy mogą zniszczyć lokalne ekosystemy i zmniejszyć połowy miejscowych rybaków. W rezultacie rybacy mogą “wybrać” piractwo, aby zarobić pieniądze i odstraszyć takie floty od ich wód.

„Utrata dochodów oznacza, że ​​muszą znaleźć coś innego do roboty” – powiedział Raj Desai, profesor rozwoju międzynarodowego na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Rybacy mają umiejętności, które można przenieść na piractwo, takie jak nawigacja i obsługa łodzi, więc jest im bardzo łatwo zostać piratami, powiedział Desai.

I chociaż piractwo jest niezaprzeczalnie złe, może przynieść korzyści ekosystemowi, jeśli zakończy się zaniechaniem nielegalnych i destrukcyjnych połowów.

Współcześni piraci atakują statki, wsiadając na nie z bronią i okradając załogę i kradnąc ładunek lub przetrzymując załogę i ładunek dla okupu. Według Międzynarodowego Biura Morskiego Międzynarodowej Izby Handlowej ataki te stanowią zagrożenie dla handlu i marynarzy oraz szlaków żeglugowych, ale konkretne czynniki powodujące piractwo morskie nie są jeszcze w pełni poznane.

Aby sprawdzić swoją hipotezę, że rybacy mogą zwracać się ku piractwu w odpowiedzi na niszczycielskie floty przemysłowe, naukowcy podzielili cały ocean na komórki, z których każda ma powierzchnię około 111 kilometrów kwadratowych. Następnie porównali ponad 3200 ataków pirackich przeprowadzonych w każdej komórce w latach 2005–2014 ze szkodliwymi i nielegalnymi praktykami połowowymi, uwzględniając różne czynniki, takie jak prawdopodobieństwo przeniesienia piractwa z jednego obszaru na inny. Opisali swoje ustalenia w środę (24 lutego) w czasopiśmie PLOS One.

Naukowcy odkryli więcej ataków w komórkach, w których floty przemysłowe niszczyły siedliska metodami takimi jak trałowanie denne, w którym rybacy przeciągają dużą sieć po dnie oceanu i używają chemikaliów i materiałów wybuchowych do zabijania ryb. Takie praktyki dają bardzo wysoki przyłów – zwierzęta bez wartości handlowej, które są wyłapywane razem z zamierzonym połowem, powiedział Desai.

„Są to bardzo skuteczne metody łowienie dużej ilości ryb, ale często zabijają wiele gatunków, które są następnie wyrzucane, co może mieć dość niekorzystny wpływ na środowisko i zrównoważenie zasobów rybnych” – powiedział Desai. Gospodarki rybackie na małą skalę, obsługujące głównie lokalną konsumpcję, opierają się na lokalnych zasobach rybnych i często znajdują się na oddalonych obszarach u wybrzeży krajów rozwijających się, z niewielką liczbą alternatywnych źródeł dochodów. Piractwo może zapewnić rybakom wyższy i stabilniejszy dochód w miarę kurczenia się zasobów ryb.

Dlatego ważne jest, aby zająć się źródłem problemu, a także pilnować piractwa, powiedział Desai. „Globalne wysiłki na rzecz walki z piractwem koncentrowały się nadmiernie na zakazach i egzekwowaniu przepisów i poświęcały proporcjonalnie mniej uwagi źródłu problemu, jakim jest utrata środków do życia i małe łowiska w krajach rozwijających się” – powiedział Desai.

W grę wchodzą również inne czynniki; na przykład piractwo zdarzało się częściej na wodach u wybrzeży niestabilnych krajów o niestabilnych rządach.

„Jest to bardzo interesujące badanie sugerujące, że niszczycielskie i nielegalne połowy mogą zwiększyć piractwo morskie dzięki dwóm mechanizmom: jeden, w którym osoby dotknięte stratami w wyniku nielegalnych połowów zwracają się w stronę piractwa, [i] drugi przewiduje, że zwrócenie się w stronę piractwa może pomóc powstrzymać takie nielegalne połowy”, powiedziała Ursula Daxecker, profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Amsterdamskiego w Holandii.

„Chociaż badanie nie może bezpośrednio przetestować tych mechanizmów i przedstawia raczej korelacje niż dowody przyczynowe łączące nielegalne, nieraportowane i nieuregulowane połowy z piractwem, systematyczne dokumentowanie, jak różne formy przestępczości występują w tych samych miejscach, jest cennym wkładem” – powiedział Daxecker.

Źródła: Patrick Pester

Gulf of Guinea records highest ever number of crew kidnapped in 2020, according to IMB’s annual piracy report

Measuring the global impact of destructive and illegal fishing on maritime piracy: A spatial analysis

Zdjęcia: jason florio / Contributor via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x