Antymateria protonów jest jeszcze bardziej dziwna niż myśleliśmy

Antymateria protonu nie działa. Nowy pomiar wskazuje, że nierównowaga między dwoma typami antycząstek wrzących w protonie jest jeszcze większa niż wcześniej sądzono.

Protony zbudowane są z trzech kwarków – dwóch „górnych” i jednego „dolnego”. Ale zawierają również wzburzone morze przejściowych kwarków i antykwarków, które szybko fluktuują [zmieniają się w sposób nie do przewidzenia] , zanim się wzajemnie unicestwią. W tym morzu dolne antykwarki przewyższają liczebnie górne antykwarki – pomiary ujawnione w latach 90. Ta nierówność utrzymuje się w sferze pędów kwarków, donosili badacze z eksperymentu SeaQuest w Fermilab w Batavii, Illinois 24 lutego w Nature.

Zazwyczaj każdy antykwark przenosi tylko niewielki wycinek całkowitego pędu protonu. Ale czasami pojedynczy antykwark może stanowić dużą część pędu. Wcześniejsze pomiary sugerowały, że podczas pędu dolne i górne antykwarki występują w podobnej liczbie. Ale nowe testy, w których protony uderzały w wodór i deuter (wodór z dodatkowym neutronem w jądrze), zaprzeczają wcześniejszym pomiarom. Badacze SeaQuest odkryli, że dolne antykwarki były o około 50 procent bardziej rozpowszechnione niż antykwarki górne – nawet jeśli pojedynczy antykwark przenosił prawie połowę całkowitego pędu protonu.

Pomiary są ważne dla badań w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN w Genewie, który zderza ze sobą protony w poszukiwaniu nowych zjawisk. Aby w pełni zrozumieć zderzenia, fizycy muszą dokładnie przeanalizować składniki protonu. „Muszą wiedzieć, z czym się zderzają” – mówi współautor badania Paul Reimer z Argonne National Laboratory w Lemont, Illinois.

 

Źródła: Emily Conover

Zdjęcia: DANIEL DOMINGUEZ/CERN

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Luk
Luk
1 miesiąc temu

Co to za wyrażenie “pomiarą”?

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x