Ukryta wiadomość w „Krzyku” pochodzi od samego Muncha

W lewym górnym rogu obrazu Edvarda Muncha „Krzyk” napisano drobnymi literami tajemniczy napis, który brzmi: „Mógł go namalować tylko szaleniec!”.

Eksperci od dawna debatują nad tożsamością autora napisy, niektórzy sugerują, że autorem był jakiś wandal, podczas gdy inni uznają, że autorem napisu jest sam norweskiego malarza. Teraz nowa analiza stwierdza, że ​​tajemnicza fraza została prawie na pewno napisana przez Muncha.

Napis, wykonany ołówkiem, jest widoczny gołym okiem, ale nie jest zbyt wyraźny. „To było bardzo trudne do zinterpretowania” – powiedział w oświadczeniu Thierry Ford, konserwator obrazów w Norweskim Muzeum Narodowym . „Pod mikroskopem można zobaczyć napis, który został napisany po zakończeniu malowania”. Ale nie było jasne, kiedy ani dlaczego.

Ta wersja „Krzyku” była jedną z czterech wersji namalowanych przez artystę, ale jedyną z takim napisem według The New York Times.

Napis został po raz pierwszy wspomniany przez duńskiego krytyka sztuki w 1904 roku, kiedy obraz był wystawiany w Kopenhadze, około 11 lat po namalowaniu go przez Muncha. Krytyk myślał wówczas, że napisał dopisał ktoś z odwiedzających.

Aby zrozumieć tajemnicę, Mai Britt Guleng, kurator Norweskiego Muzeum Narodowego, wraz z zespołem wykonała zdjęcia w podczerwieni, dzięki czemu węgiel ze śladów ołówka stał się bardziej widoczny. Badacze porównali inskrypcje z pismem Muncha w jego pamiętnikach i listach oraz przeanalizowali szczegóły pierwszej wystawy obrazu w Norwegii.

(Zdjęcie: Borre Hostland / The National Museum)

„Pismo bez wątpienia należy do Muncha” – powiedział Guleng w innym oświadczeniu. „Sam charakter pisma, a także wydarzenia, które miały miejsce w 1895 roku, kiedy Munch po raz pierwszy pokazał obraz w Norwegii, potwierdzają tą teorię”.

Badacze wysuwają hipotezę, że Munch napisał to zdanie po tym, jak jego obraz był wystawiany po raz pierwszyw galerii Blomqvist w Norwegii w 1893 r. (Wcześniej kilkakrotnie wystawiał obraz za granicą). Wystawa w Norwegii spotkała się z dużą krytyką, a jeden z krytyków sztuki Henrik Grosch napisał, że obraz jest dowodem, że ludzie nie powinni „uważać Muncha za poważnego człowieka z normalnym mózgiem”.

W tym czasie Towarzystwo Studenckie w Kristianii zorganizowało dyskusję na temat jego obrazów, podczas której niektórzy wyrażali pozytywne opinie na temat jego sztuki, ale inni, na przykład student medycyny Johan Scharffenberg, kwestionowali stan psychiczny Muncha. Munch prawdopodobnie tam był i najwyraźniej wziął sobie te uwagi do serca, wspominając o tym wydarzeniu w swoich listach i dziennikach kilka razy w ciągu następnych dziesięcioleci.

Munch był również ogólnie bardzo zaniepokojony chorobami dziedzicznymi, ponieważ wielu członków jego rodziny cierpiało na choroby psychiczne.

„Teoria mówi, że Munch napisał to po wysłuchaniu opinii Scharffenberga na temat jego zdrowia psychicznego, gdzieś w 1895 roku lub później. Można założyć, że zrobił to wkrótce potem, podczas lub po wystawie w Kristianii” – powiedział Guleng. “Napis można odczytać jako ironiczny komentarz, ale jednocześnie jako wyraz wrażliwości artysty.”

Źródła: Nicoletta Lanese

Could only have been painted by a madman!

Art Mystery Solved: Who Wrote on Edvard Munch’s ‘The Scream’?

National Museum of Norway infrared scans reveal author of hidden graffiti on Edvard Munch’s original painting of The Scream

Zdjęcia: Annar Bjorgli/The National Museum

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x