Rosja zgłasza pierwsze przypadki zarażenia ptasią grypą H5N8 ludzi

Według doniesień prasowych władze rosyjskie zgłosiły pierwsze znane przypadki przenoszenia wirusa ptasiej grypy zwanego H5N8 z drobiu na ludzi.

Siedmiu pracowników fermy drobiu zostało zarażonych wirusem w grudniu 2020 r., po wybuchu epidemii wśród stad ptaków – powiedziała Anna Popova, szefowa Federalnej Służby Nadzoru nad Ochroną Praw Konsumentów i Dobrobytem Człowieka w Rosji w sobotę na konferencji prasowej (20 lutego), według CNN. Naukowcy z państwowego Instytutu Vector wyizolowali szczepy wirusa od zarażonych pracowników, powiedziała Popova.

Rosja zgłosiła siedem przypadków do Światowej Organizacji Zdrowia, zauważając, że nie ma dowodów na transmisję z człowieka na człowieka, powiedziała Popova. Oznacza to, że wirus grypy przeskoczył z zarażonych ptaków do ludzi, ale nie rozprzestrzeniał się dalej z człowieka na człowieka.

„Jeśli zostanie to potwierdzone, byłby to pierwszy raz, kiedy H5N8 zaraził człowieka” – powiedział rzecznik WHO w oświadczeniu. Wiadomo, że kilka szczepów ptasiej grypy infekuje ludzi, w tym H5N1, H7N9 i H9N2, podał Reuters; ale te szczepy nigdy nie powodowały trwałej transmisji z człowieka na człowieka.

Osoby zakażone wirusem H5N8 „nie miały żadnych objawów i nie zgłoszono żadnego dalszego przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka” – potwierdził rzecznik WHO.

Ponieważ wirus nie przenosi się między ludźmi, to „daje nam wszystkim, całemu światu czas na przygotowanie się na możliwe mutacje i zareagowanie w odpowiedni i terminowy sposób”, gdyby kiedykolwiek w przyszłości doszło do przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka, powiedziała Popova na konferencji.

Źródła: Nicoletta Lanese

Russia tells WHO it has detected first case of avian flu strain in humans

Russia reports world’s first case of human infection with H5N8 bird flu

Bird flu: Russia detects first case of H5N8 bird flu in humans

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x