Najstarsze malowidło naskalne w Australii przedstawia kangura

Niemal naturalnej wielkości przedstawienie kangura – w tym realistyczne genitalia – jest najstarszym znanym malowidłem naskalnym w Australii. Naukowcy niedawno określili jego wiek na 17 300 lat, stosując technikę, która nigdy wcześniej nie była stosowana w australijskiej sztuce starożytnej: pomiar radioaktywnego węgla w gniazdach os ze skał w pobliżu dzieła sztuki.

Obraz kangura znajduje się na suficie jaskini i ma długość prawie 2 metrów, czyli mniej więcej wysokość współczesnego kangura. To i inne obrazy w regionie Kimberley w północno-zachodniej Australii mają pewne wspólne cechy stylistyczne z najwcześniejszą sztuką jaskiniową z Europy i Azji – poinformowali naukowcy. Bardzo stare przedstawienia zwierząt, takie jak te, są zazwyczaj naturalnej wielkości (lub zbliżone do niej); przedstawiają anatomię w podobny sposób, a ich kontury są tylko częściowo wypełnione naszkicowanymi liniami. Ze względu na te cechy malowidło uznawano za jedno z najstarszych w Australii.

Jednak aby dokładnie datować taką sztukę, naukowcy często sięgają po datowanie radiowęglowe, które mierzy stosunek różnych izotopów węgla w obiekcie. Wymaga to materiału organicznego, którego brakuje w malowidłach naskalnych.

W miejscach takich jak jaskinia Chauvet we Francji, starożytne rysunki były malowane węglem drzewnym, głęboko w wapiennych jaskiniach, zachowana materia organiczną w pigmentach węgla drzewnego umożliwiła datowanie radiowęglowe. Sztuka z Chauvet datowana jest na okres między 34 000 a 29 000 lat temu, napisali autorzy badania.

Malowidła uważane za najstarsze w Australii są zwykle narażone na działanie żywiołów „w bardziej otwartych jaskiniach w kraju piaskowca” – powiedział główny autor badań Damien Finch, doktorant w School of Earth Sciences at Uniwersytet w Melbourne.

„Tutaj zastosowany pigment jest tlenkiem żelaza, którego nie można bezpośrednio datować” – powiedział Finch. „Jeśli węgiel drzewny był używany jako pigment do malowania naskalnego w starożytnej aborygeńskiej sztuce naskalnej, to jeszcze nie znaleźliśmy żadnych zachowanych przykładów w Australii”.

(Zdjęcie: Zdjęcia: Damien Finch / Ilustracja: Pauline Heaney)

Dlatego naukowcy zwrócili się ku gniazdom os [biczówki błotnej] zbudowanych pod, nad i w pobliżu malowidła. W ciągu pięciu lat zebrali i przeanalizowali 27 gniazd związanych z 16 różnymi malowidłami naskalnymi w Parku Narodowym Drysdale River, namalowanymi w najstarszym stylu regionu. „Następnie wykorzystujemy wszystkie maksymalne i minimalne dat, malowideł w tym samym stylu, aby oszacować okres, w którym zostały namalowane” – wyjaśnił. „Dokładność tego oszacowania wzrastała, gdy coraz więcej gniazd było datowanych”.

Okazało się, że większość malowideł została prawdopodobnie wykonana między 13 000 a 17 000 lat temu. Jeśli chodzi o malowidło kangura, sześć pobliskich gniazd podało zarówno minimalne, jak i maksymalne daty, umożliwiając naukowcom oszacowanie wieku  malowidła.

Malowidło przedstawiające węża wzdłuż ściany jaskini Kimberley z wieloma innymi malowidłami na nim. Ilustracja węża znajduje się bezpośrednio pod obrazem. (Zdjęcie: Zdjęcia: Damien Finch / Ilustracja: Pauline Heaney)

Od tysiącleci ludzie używali sztuki do przekazywania swojego spojrzenia na otaczający ich świat; najstarszy znanym malowidłem zwierzęcia jest wyjątkowo owłosiona świnia, znaleziona w jaskini w Indonezji – datowana na około 45 000 lata temu. Chociaż nie można wiedzieć na pewno, co zmusiło najwcześniejszych ludzki do tworzenia obrazów reprezentacyjnych, ich prace przedstawiają obraz dawnych ekosystemów, które zamieszkiwali, uzupełniając dowody naukowe dotyczące klimatu i poziomu mórz”, a także roślin i zwierząt występujących w tamtym czasie – powiedział Finch.

„Teraz, po raz pierwszy, możemy połączyć to, co widzimy na obrazach, z tym, co wiemy o środowisku, które istniało w tym samym czasie, pod koniec ostatniej epoki lodowcowej” – powiedział Finch. „Jestem pewien, że przyszłe badania połączą te odkrycia z tym, co wiemy teraz o epoce sztuki naskalnej”.

Podawanie dat w sztuce starożytnej ma również kluczowe znaczenie dla rekonstrukcji brakujących fragmentów przeszłości Australii, które zostały ukształtowane przez Aborygenów tysiące lat temu, powiedział Cissy Gore-Birch, prezes Balanggarra Aboriginal Corporation w Australii.

„Ważne jest, aby wiedza i historie rdzennych mieszkańców nie zostały utracone i nadal były udostępniane dla przyszłych pokoleń” – powiedział Gore-Birch w oświadczeniu.

Odkrycia zostały opublikowane online w poniedziałek (22 lutego) w czasopiśmie Nature Human Behaviour.

Źródła: Mindy Weisberger

New dating techniques reveal Australia’s oldest known rock painting, and it’s a kangaroo

Ages for Australia’s oldest rock paintings

Zdjęcia: Peter Veth, Balanggarra Aboriginal Corporation/Illustration: Pauline Heaney and Damien Finch

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x