Na wyspie Georgia Południowa jest rzadki żółty pingwin i biolodzy nie potrafią tego wyjaśnić

Fotograf przyrody wykonał zdjęcia rzadkiego pingwina na odległej wyspie w Georgii Południowej w grudniu 2019 roku i dopiero niedawno je opublikował. Pingwin królewski „podszedł prosto w naszą stronę w samym środku chaosu pełnego słoni morskich i antarktycznych fok, a także tysięcy innych pingwinów królewskich” – napisał na Instagramie fotograf z Belgii Yves Adams. “Jakie mogłem mieć szczęście!”

W tym czasie Adams prowadził dwumiesięczną wyprawę fotograficzną przez południowy Atlantyk i zatrzymał się na plaży w Georgii Południowej. Rozpakowując wyposażenie ochronne, zobaczył pingwiny płynące w kierunku brzegu – jeden osobnik natychmiast zwróciła jego uwagę.

„Nigdy wcześniej nie widziałem ani nie słyszałem o żółtym pingwinie. Na tej plaży było 120 000 pingwinów i tylko jeden był żółty” – powiedział Adams Kennedy News and Media. „Wszyscy oszaleliśmy, kiedy zdaliśmy sobie z tego sprawę. Zostawiliśmy całe wyposażenie ochronne i złapaliśmy nasze kamery”.

Pingwiny królewskie ( Aptenodytes patagonicus ), podobnie jak blisko spokrewnione pingwiny cesarskie ( Aptenodytes forsteri ), zazwyczaj są czarno-biały z żółtawo-złotą plamą wokół szyi. Żółte pigmenty są „unikalne dla pingwinów”, chociaż nie wszystkie gatunki je mają.

Wydaje się, że ten konkretny pingwin zachował swoje żółte pióra, ale stracił ciemne, zwykle zabarwione czarnobrązowym pigmentem znanym jako melanina.

Pingwiny o niezwykłym upierzeniu są stosunkowo rzadkie i czasami trudno jest zidentyfikować przyczynę koloru ich upierzenia. Niezwykłe upierzenie może być spowodowane przez urazy lub choroby, dietę, ale najczęstszym powodem są mutacje w ptasich genów. Takie mutacje mogą powodować, na przykład, pingwiny „melanistyczne”, których typowo białe części są czarne i pingwiny „albinistyczne”, które nie mają żadnej melaniny, a zatem są białe.

Żółty pingwin stracił melaninę, pigment, który zabarwia niektóre jego pióra na czarno. (Zdjęcie: Kennedy News and Media / Yves Adams)

Adams powiedział Kennedy News, że żółty ptak ma chorobę genetyczną znaną jako leucyzm, w której traci się tylko część melaniny.

Dee Boersma, biolog zajmujący się ochroną przyrody i profesor na University of Washington, który nie był częścią wyprawy, zgodził się z tym. „Temu pingwinowi brakuje pigmentu, więc jest [leucistyczny]” – powiedziała Boersma. „Prawdziwy albinos straciłby cały pigment”. (Boersma powiedziała, że ​​ptak ma brązową głowę, więc musiał zachować część pigmentu.)

Jednak inni się nie zgadzają.

„Nie powiedziałbym, że ptaka jest leucistyczny”, ponieważ pingwin wydaje się nie mieć całej melaniny, powiedział Kevin McGraw, integracyjny ekolog behawioralny z Arizona State University, który również nie był częścią ekspedycji.

„Wygląda na albinosa z racji braku całej melaniny” w upierzeniu, stopach i oczach, powiedział McGraw. Mimo to „potrzebowalibyśmy próbek piór do testów biochemicznych, gdybyśmy chcieli jednoznacznie udokumentować” obecność melaniny – powiedział.

Dodał, że zwierzęta mogą być albinosami, ale nadal mają pigment inny niż melanina.

Pingwin stracił karotenoid lub żółto-pomarańczowo-czerwony pigment w dziobie i pigment melaninowy w piórach, zachowując żółty pigment w piórach. Tak więc genetyczna i komórkowa maszyneria niektórych pigmentów została zniszczona, ale niektóre pigmenty dalej “działają”. „Nie znam wielu innych ptaków takich jak ten” – powiedział McGraw. „Fascynuje mnie to zdjęcie”.

Takie dziwnie ubarwione ptaki są rzadkie – i prawdopodobnie z jakiegoś powodu.

Pingwiny używają koloru ciała i upierzenia do różnych funkcji, w tym wyboru partnera, kamuflażu lub ochrony przed słońcem, powiedział McGraw. „Można sobie wyobrazić, że takie aberracje kolorów mogą wpływać zarówno na przetrwanie, jak i reprodukcję”.

Źródła: Yasemin Saplakoglu

UNUSUAL PENGUINS

Zdjęcia: Kennedy News and Media/Yves Adams

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x