Humbak przeżywa 4-godzinny atak bandy ork

Obserwatorzy wielorybów w Australii byli w zeszłym tygodniu świadkami rzadkiego widoku: dwa stada orek połączyły się i zaatakowały zdrowego młodego długopłetwca oceanicznego [humbak].

Humbak, 2- do 3-letni samiec, przeżył atak, chociaż stracił płetwę grzbietową, według Sydney Morning Herald.

„Wiedzieliśmy, że jesteśmy świadkami czegoś ważnego” – powiedziała gazecie Gemma Sharp, współwłaściciel Whale Watcher Australia, który był obecny podczas ataku 17 lutego. „Orki była w trybie pełnego ataku, a humbak desperacko próbował się chronić”.

Sharp i łódź pełna obserwatorów wielorybów byli w Zatoce Bremer w Zachodniej Australii, kiedy zauważyli około 15 orek. Wkrótce zdali sobie sprawę, że drapieżniki otaczają humbaka ( Megaptera novaeangliae ). Orki raz po raz próbowały złapać płetwę grzbietową humbaka, aby go przewrócić i go utopić.

Taktyka „odwróć i utop” często działa w przypadku cieląt i młodych humbaki, powiedział Sharp, ale młody samiec był zbyt silny i duży, by orki mogły go odwrócić. Humbak ruszył prosto w stronę łodzi, kryjąc się pod nią przez prawie godzinę.

Gdy orki krążyły, mając nadzieję na kolejną szansę na atak, zamieszanie przyciągnęło grupę 50 grindwali i grupę rekinów. W końcu jedno stado orek odpuściło.

Kolejne stado złożone z sześciu orek czekała około 300 metrów od łodzi, aż humbak zdecyduje się wypłynąć spod statku. Największa orka, ważący 8980 kilogramów samiec, nazywany El Notcho przez okolicznych obserwatorów wielorybów, próbował staranować humbaka i złamać mu szczękę. Atak nie spłoszyły humbaka, powiedziała Sharp.

Wtedy orki się poddały. Humbak odpłynął w kierunku wybrzeża.

„Oderwali jego płetwę [grzbietową], ale wszystkie jego płetwy ogonowe i płetwy piersiowe były w porządku, co jest ważne. Jeśli sączy się krew… to zawsze jest prawdziwy problem, ale w tym wypadku tak nie było” – powiedziała Sharp.

Załoga obserwująca wieloryby uchwyciła atak na wideo, co jest pierwszą dokumentacją takiego ataku w Bermer Bay, powiedziała.

Orki, są znane z czasami gwałtownych interakcji z innymi zwierzętami morskimi. W 2018 roku fotograf uchwycił pierwsze w swoim rodzaju nagranie przedstawiające stado orek dręczących (lub bawiących się, w zależności od Twojej perspektywy) żółwiem morskim u wybrzeży Galapagos. Orki zasadniczo traktowały żółwie jak zabawkę w basenie, kręcąc nim i ciągnąc go za sobą. W innym przypadku, tym razem w 2016 r., stado orek w pobliżu Półwyspu Antarktycznego okrążyło samotną fokę na krze lodowej. Na szczęście na ratunek przybyły dwa humbaki, ratując weddelka arktyczna przed byciem ofiarą orek.

Źródła: Tim Childers

Valiant humpback fights off four-hour orca attack

Zdjęcia: Whale Watch Western Australia

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x