Nadal nie ma dowodów na transmisję COVID-19 z żywności

Nie ma „wiarygodnych dowodów” na to, że SARS-CoV-2, wirus powodujący COVID-19, jest przenoszony przez skażoną żywność lub opakowania na żywność, zgodnie z oświadczeniem wydanym właśnie przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Oświadczenie to jest następstwem konferencji prasowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – która odbyła się w zeszłym tygodniu przez – podczas której naukowcy wymienili opakowania na mrożone produkty jako potencjalne źródło transmisji koronawirusa. Związek lub jego brak między żywnością a rozprzestrzenianiem się koronawirusa ma również implikacje dla ustalenia źródła wybuchu koronawirusa i późniejszej pandemii, która wydaje się mieć początek w Wuhan w Chinach.

Peter Daszak, ekolog zajmujący się chorobą, członek zespołu WHO badającego pochodzenie pandemii, powiedział, że zespół “stara się zachować otwartość umysłu”  na temat tego, co było wczesnym źródłem superroznosiciela [superspreader] COVID-19 na targu z owocami morza Huanan w Wuhan. W ostatnich miesiącach chińskie media państwowe wysunęły teorię, że koronawirus pojawił się po raz pierwszy gdzie indziej i “przyjechał” na mrożonkach sprzedawanych na tym targu. Chiny obwiniały importowaną mrożoną żywność za serię nowych infekcji, twierdząc, że kilka opakowań dało wynik pozytywny na obecność wirusa.

Wybuch epidemii na targu z owocami morza był najprawdopodobniej związany z żywym zwierzęciem lub zainfekowanym sprzedawcą lub klientem, ale zespół WHO nie odrzucił mrożonego mięsa i owoców morza jako kolejnego potencjalnego źródła infekcji, powiedział Daszak.

Chociaż zespół WHO nadal rozważa tę teoretyczną drogę transmisji, FDA zanegowało te teoretyczne drogi transmisji, twierdząc, że ryzyko nabycia SARS-CoV-2 z żywności lub opakowania żywności jest „niezwykle niskie”. Koronawirus przenosi się głównie z człowieka na człowieka w kropelkach rozpylanych z ust i nosa.

„Szczególnie ważne jest, aby pamiętać, że COVID-19 jest chorobą układu oddechowego przenoszoną z człowieka na człowieka, w przeciwieństwie do wirusów przenoszonych przez żywność lub przewód pokarmowy, takich jak norowirus i zapalenie wątroby typu A, które często powodują choroby poprzez skażoną żywność” – mówi dr Janet Woodcock, pełniąca obowiązki komisarza ds. Żywności i leków FDA.

Woodcock napisała , że FDA, Amerykański Departament Rolnictwa i Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom oparł tę ocenę na badaniach przeprowadzonych przez różne kraje podczas pandemii. Zauważyła również, że istnieje „międzynarodowy konsensus” co do niskiego ryzyka przenoszenia z żywności i opakowań na żywność oraz że żaden krajowy ani międzynarodowy system nadzoru nie znalazł związku między produktami spożywczymi a przenoszeniem COVID-19.

„Biorąc pod uwagę ponad 100 milionów przypadków COVID-19, nie widzieliśmy dowodów epidemiologicznych dotyczących żywności lub opakowań na żywność jako źródła przenoszenia SARS-CoV-2 na ludzi” – napisała.

Chińscy naukowcy powiązali mrożonki z wybuchem COVID-19 na targu Xinfadi w Pekinie zeszłego lata, po znalezieniu koronawirusa na zamrożonym dorszie i wewnątrz jego opakowania. Jednak znalezienie wirusa na żywności i opakowaniach nie dostarcza bezpośrednich dowodów na to, że ludzie są w stanie “przyjąć” wystarczającą ilość wirusa z zanieczyszczonego produktu, aby faktycznie zarazić się COVID-19, napisała Woodcock.

Ponadto przypadki koronawirusa związane z targiem Xinfadi miały miejsce u pracowników magazynów i pracowników portowych, którzy zajmowali się międzynarodową wysyłką mrożonego mięsa i owoców morza. „W Chinach nie było żadnych doniesień o konsumentach zakażonych tą drogą” – powiedział mikrobiolog Emanuel Goldman z Rutgers New Jersey Medical School.

Na targu Xinfadi o wielkości magazynu mrożonki są dostarczane na ogromnych paletach, które prawdopodobnie pozostają zimne dłużej niż pojedyncza paczka ryb w sklepie spożywczym, powiedział Goldman. Powiedział, że utrzymujące się zimno może teoretycznie pomóc w “ochronie wirusa” i nieco zwiększyć ryzyko przeniesienia wirusa na pracowników magazynu.

Ale nawet w takich okolicznościach ryzyko przeniesienia wirusa z mrożonek byłoby nadal niewielkie, powiedział Goldman. „Jest to tak rzadkie, dla większości ludzi ma znikome znaczenie w prawdziwym świecie” – powiedział.

Aby się zarazić, osoba musiałaby wdychać dużą liczbę żywych cząstek koronawirusa; ale zgodnie z oświadczeniem FDA liczba cząstek, które prawdopodobnie zostałyby zebrane z zanieczyszczonej żywności lub opakowań, byłaby bardzo mała.

W każdym razie podstawowe środki higieny osobistej i bezpieczeństwa żywności mogą zmniejszyć ryzyko przeniesienia SARS-CoV-2 z żywności lub opakowań. Obejmuje to mycie rąk przed kontaktem z żywnością i mycie owoców i warzyw wodą; możesz również myć ręce po obchodzeniu się z opakowaniem na żywności lub opakowaniami w które pakuje sie produkty “na wynos”, dla dodatkowego bezpieczeństwa.

Źródła: Nicoletta Lanese

COVID-19 Update: USDA, FDA Underscore Current Epidemiologic and Scientific Information Indicating No Transmission of COVID-19 Through Food or Food Packaging

Can Frozen Food Spread The Coronavirus?

With frozen food clampdown, China points overseas as source of coronavirus

WHO Caught Between China and West on Frozen-Food Coronavirus Transmission

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x