Kolejny nowy wariant koronawirusa wykryty w 13 krajach

Według raportu naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu nowy wariant koronawirusa został wykryty w Wielkiej Brytanii, Nigerii i 11 innych krajach, w tym w USA .

Wariant, nazwany B.1.125, zawiera mutację w białku wypustowym [białku s / białku kolczastym] wirusa, co umożliwia mu wiązanie się i wchodzenie do ludzkich komórek. Naukowcy obawiają się, że z powodu tej mutacji, znanej jako E484K, obecne szczepionki mogą być mniej skuteczne przeciwko temu nowemu wariantowi.

Ta mutacja pojawia się również w wariantach koronawirusa, które wcześniej znaleziono w Afryce Południowej i Brazylii. Mutacja pojawiła się również w niektórych próbkach wariantu brytyjskiego, znanego jako B.1.1.7. Naukowcy uważają, że mutacja E484K może pomóc wirusowi uniknąć tak zwanych przeciwciał neutralizujących, które wiążą się z wirusem i zapobiegają infekowaniu komórek.

Simon Clarke, profesor nadzwyczajny mikrobiologii komórkowej na University of Reading, powiedział The Guardian, że mutacja E484K sprawia, że ​​wariant południowoafrykański jest odporny na niektóre szczepionki i martwi się, że nowy wariant może być również nieco odporny.

„Nie wiemy jeszcze, jak bardzo ten [nowy] wariant się rozprzestrzeni, ale jeśli się rozprzestrzeni, można założyć, że odporność wywołana jakąkolwiek szczepionkę lub wcześniejszą infekcję zostanie osłabiona” – powiedział Clarke w wywiadzie dla The Guardian.

Według Centers for Disease Control and Prevention, warianty wirusa z Republiki Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii i Brazylii wydają się być bardziej zaraźliwe niż oryginalny szczep koronawirusa. Ale to nie zostało jeszcze potwierdzone w przypadku tego nowego wariantu.

„Obecnie nie ma dowodów na to, że ten zestaw mutacji powoduje cięższą chorobę lub zwiększoną zdolność przenoszenia” – powiedziała Yvonne Doyle, dyrektor medyczny w Public Health England (PHE), w oświadczeniu opublikowanym przez agencję Reuters.

Według dokumentów rządowych na dzień 17 lutego 46 przypadków nowego wariantu zostało potwierdzonych przez sekwencjonowanie genów w Wielkiej Brytanii. B.1.125 został po raz pierwszy wykryty w próbkach od osoby z COVID-19 w Nigerii w grudniu 2020 r., zgodnie z raportem Uniwersytetu w Edynburgu, chociaż PHE zauważa w poście na blogu, że „trwają dochodzenia w celu potwierdzenia kraju pochodzenia nowej mutacji”. Raport Uniwersytetu w Edynburgu odnotowuje również, że od 17 lutego wariant został wykryty przez sekwencjonowanie genetyczne w 12 przypadkach w Stanach Zjednoczonych.

Źródła: Ashley P. Taylor

B.1.525

New Covid variant with potentially worrying mutations found in UK

About Variants of the Virus that Causes COVID-19​​

Variants: distribution of cases data

English health authority says 38 cases of new COVID variant found

Zdjęcia: Matthew Horwood/Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x