Dlaczego tysiące żółwi zostało sparaliżowanych u wybrzeży Teksasu?

W tamtym tygodniu tysiące żółwi morskich zostało sparaliżowanych w lodowatych wodach wzdłuż wybrzeża Teksasu podczas bezprecedensowej zimowej burzy, która przetoczyła się przez cały kraj. W odpowiedzi mała armia ochotników, ruszyła do akcji, aby uratować te zagrożone stworzenia.

Więc co spowodowało zamarznięcie tych żółwi morskich?

Wraz ze spadkiem temperatury w większości stanów w Stanach Zjednoczonych, obniżyły się również temperatura wody Zatoki Meksykańskiej. W przypadku żółwi morskich takie zmiany mogą być bardzo ryzykowne. Gdy temperatura wody spada poniżej 10 stopni Celsjusza, bicie serca żółwi zwalnia, skutecznie go paraliżując. Ogłuszone zimnem żółwie tracą zdolność pływania i wypływania na powierzchnię. Według National Oceanic and Atmospheric Association takie oszołomione żółwie morskie są narażone na drapieżniki, uderzenia łodzi, a nawet utonięcia.

To największe tego typu wydarzenie, jakie miało miejsce w Stanach Zjednoczonych od czasu, gdy NOAA rozpoczęła rejestrowanie takich wydarzeń, powiedziała National Geographic Donna Shaver, koordynatorka Sea Turtle Stranding and Salvage Network.

W piątek (19 lutego) blisko 7 000 żółwi jadalnych ( Chelonia mydas ), żółwi karetta ( Caretta caretta ) i żółwi zatokowych ( Lepidochelys kempii ) zostało uratowanych wzdłuż wybrzeża Teksasu. Około 5000 z tych akcji ratunkowych miało miejsce na najbardziej wysuniętym na południe krańcu wybrzeża w pobliżu wyspy South Padre. Wszystkie trzy gatunki są wymienione jako zagrożone przez US Fish and Wildlife Service .

„Żółwie były zaskoczone zimnem, tak jak wszyscy inni” – powiedział Joseph Pechmann, herpetolog z Western Carolina University.

Żółwie zwykle radzą sobie ze spadkiem temperatury, przenosząc się do cieplejszej wody. Jednak wiele żółwi w tym regionie żyje tam przez cały rok ze względu na typowo łagodny klimat; temperatura spadła po prostu zbyt szybko, aby mogły zareagować.

Aby uratować te zagrożone stworzenia, zaimprowizowana “marynarka ratunkowa” złożona zarówno z prywatnych łodzi, jak i okrętów strażników zwierzyny z Teksasu, zorganizowana głównie przez organizację non-profit Sea Turtle, Inc., spędziła tydzień na wyłapywaniu unieruchomionych gadów z wody, podczas gdy inni ochotnicy przeczesywali plaże w poszukiwaniu żółwi, które zostały wyrzucone na brzeg.

To wszystko podczas zimowej burzy, która pozostawiła wielu ludzi bez ogrzewania, prądu i bieżącej wody.

Żółwie morskie w suchym doku są na razie bezpieczne, ale nie mogą zostać wypuszczone, dopóki temperatura w Zatoce Meksykańskiej nie wzrośnie do 13 C. (Zdjęcie: Sanjuana Zavala / Sea Turtle, Inc)

Ale prawdziwym wyzwaniem nie było uratowanie żółwi ale ich ogrzanie na lądzie. Obecnie prawie 5000 żółwi morskich znajduje się w „suchym doku” na dnie ośrodka rehabilitacyjnego Sea Turtle, Inc. i South Padre Island Convention Center. Tam sparaliżowane żółwie są trzymane w cieple na plandekach wewnątrz obiektów zasilanych przez podarowane generatory. Zdjęcia pokazują tysiące żółwi ustawionych na przestrzeni wielkości boiska piłkarskiego. Wendy Knight, dyrektor Sea Turtle, Inc., powiedziała NPR, że żółwie nie mogą zostać wypuszczone, dopóki temperatura wody nie osiągnie co najmniej 13 C.

„To ogromny, ogromny wysiłek społeczności” – powiedziała Washington Post Gina McLellan, wolontariuszka, która spędziła tydzień przewożąc żółwie do prowizorycznego schronienia dla żółwi swoim własnym samochodem. „Przy tego rodzaju wydarzeniach jest to klasyczny pokaz człowieczeństwa wobec zwierząt”.

Źródła: Cameron Duke

Cold-Stunning and Sea Turtles – Frequently Asked Questions

Nearly 5,000 sea turtles rescued from freezing waters on Texas island

Texas Coastal Ecological Services Field Office

In South Padre, Texans Have Rescued More Than 4,000 “Cold-Stunned” Sea Turtles

Volunteers In Texas Are Saving Thousands Of Cold-Stunned Sea Turtles From The Storm

Volunteers race to save thousands of cold-stunned turtles washing up in Texas

Zdjęcia: Sanjuana Zavala/Sea Turtle, Inc

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x