Dlaczego jeleń w Tennessee miał włosy wyrastające z gałek ocznych?

Znaleziono mulaka białoogonowego, potykającego się po ulicach Farragut w stanie Tennessee, z gęstymi włosami wyrastającymi z obu gałek ocznych.

Włosy pokrywały rogówkę jelenia – przezroczystą część oka, która zakrywa tęczówkę i źrenicę. Według magazynu czasopisma National Deer Association, ten dziwaczny stan, zwany corneal dermoid [brak polskiej nazwy, w tłumaczeniu rogówka skóropodobna], został udokumentowany w przypadku jeszcze jednego mulaka białoogonowego w stanie Tennessee.

Z definicji dermoid [skóropodobny] to rodzaj łagodnego guza zbudowanego z tkanek, który zwykle pojawia się w innych częściach ciała; w tym przypadku tkanka skóry wraz z mieszkami włosowymi pojawiła się w rogówce jelenia.

Jeleń „być może potrafiłby odróżnić dzień od ciemności, ale nie sądziłbym, że byłby w stanie widzieć, dokąd zmierza”, powiedział Sterling Daniels, biolog przyrody z Tennessee Wildlife Resources Agency (TWRA) – porównał stan jelenia do zakrycia oczu myjką (ręcznik do mycia twarzy i rąk), można odróżnić dzień od nocy, ale to wszystko.

Według Cornell Wildlife Health Lab, jeleń uzyskał wynik pozytywny na krwotoczną chorobę zwierzyny płowej (EHD / epizootic hemorrhagic disease), która może powodować gorączkę, ciężki obrzęk tkanek i utratę strachu przed ludźmi. To może wyjaśniać, dlaczego zdezorientowane zwierzę weszło na podmiejską ulicę pod koniec sierpnia 2020 roku i wydawało się być nieświadome ludzi w pobliżu.

Jednak choroba nie wyjaśnia, dlaczego z oczu jelenia wyrosły kępki włosów.

Owłosione plamy na oczach prawdopodobnie powstały na wczesnym etapie rozwoju zwierzęcia, gdy znajdowało się ono jeszcze w łonie matki, powiedziała dr Nicole Nemeth, profesor nadzwyczajny na Wydziale Patologii w jednostce Southeastern Cooperative Wildlife Disease Study (SCWDS) Uniwersytetu Georgia. Zamiast pomyślnie rozwinąć się w przezroczystą rogówkę, tkanka zamiast tego utworzyła skórę i mieszki włosowe, zasłaniając oczy jelenia. Pod gęstymi włosami na oczy jelenia znajdowały sie prawidłowo wykształcone oczy.

Pomimo tego, że urodził się ze z włosami na oczach, jeleń przeżył ponad rok, a nawet wyhodował swój pierwszy zestaw poroża przed złapaniem EHD, na które nie ma lekarstwa. Ponieważ jeleń przeżył tak długo, Nemeth powiedziała, że rogówka skóropodobna prawdopodobnie „rozwijały się stopniowo”, umożliwiając zwierzęciu przystosowanie się do zmniejszającego się z czasem pola widzenia.

„Szybkość rozwoju rogówki skóropodobnej w czasie prawdopodobnie nie jest dobrze znana i może się różnić w zależności od przypadku” – powiedziała Nemeth.

U ludzie może również rozwijać się rogówka skóropodobna w oczach, powodując wzrost włosów na gałkach ocznych. Stan występuje rzadko, więc lekarz okulista może zobaczyć tylko jeden lub dwa przypadki w całej swojej karierze. Nie we wszystkich przypadkach rogówki skóropodobnej choroba atakuje środek rogówki, jak w przypadku jelenia; w niektórych przypadkach tworzą się między rogówką i białą części oka, zwaną twardówką.

W tym przypadku stan może powodować niewyraźne widzenie, ale zwykle nie powoduje ekstremalnych problemów ze wzrokiem. Rogówkę skórpodobną można usunąć ze względów kosmetycznych, ale ich usunięcie zazwyczaj nie poprawia wzroku pacjentów.

Źródła: Nicoletta Lanese

Freak Buck Had Corneal Dermoids. Yes, Hairy Eyeballs.

Epizootic Hemorrhagic Disease

Zdjęcia: National Deer Association

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x