Celtycki bóg czy hokeista z lat 80-tych?

Malutki posąg celtyckiego bóstwa pochodzący z epoki żelaza nosi fryzurę, która była rozpowszechniona – i szeroko wyśmiewana – dekady temu, ale teraz cieszy się nieoczekiwanym powrotem: fryzura na czeskiego piłkarza, charakteryzująca się długimi włosami z tyłu głowy i krótkimi z przodu i po bokach głowy [po angielsku mullet].

Fryzura z krótkimi włosami z przodu i długimi z tyłu głowy, zyskały popularność w latach 80. Archeolodzy niedawno odkryli tę samą fryzurę na miedzianej figurce o wysokości około 5 centymetrów, znalezionej na stanowisku z epoki żelaza w Cambridgeshire w Anglii, figurka datowana jest na pierwszy wiek naszej ery.

Podobnie jak niezliczeni piłkarze, gwiazdy hokeja, muzycy rockowi i młodzi ludzie, którzy pojawili się tysiące lat później, włosy figurki są krótko obcięte z przodu a długie włosy spływają na plecy, napisali przedstawiciele National Trust w Wielkiej Brytanii w oświadczenie. Podobnie jak wielu mężczyzn noszących tą fryzurę w lat 80. XX wieku figurka ma małe wąsy.

W 2018 roku archeolodzy rozpoczęli wykopaliska na terenie posiadłości Wimpole w Cambridgeshire, odsłaniając osadę wiejską istniejącą kilka stuleci – od późnej epoki żelaza (od około pierwszego wieku p.n.e.) do wczesnego okresu rzymskiego. Oprócz figurki znaleźli około 300 metalowych przedmiotów, w tym okucia z rzymskiego munduru wojskowego; przyrządy kosmetyczne; monety i gwoździe; i okucia do uprzęży dla koni.

Chociaż początkowo naukowcy sądzili, że mała figurka przedstawia Cernunnosa, celtyckiego boga płodności, później ustalili, że jest to inne, nieznane bóstwo. Według National Trust, figurka prawdopodobnie służyła jako uchwyt szpatułki do mieszania wosku lub leków. Jego dłonie obejmują obręcz – okrągłą ozdobę noszoną na szyi – na której mogła kiedyś znajdować się ozdobna inkrustacja – powiedziała w oświadczeniu Shannon Hogan, archeolog National Trust ze wschodniej Anglii.

„Ta figura jest wyjątkowym znaleziskiem, a dzięki starannej konserwacji i czyszczeniu możemy teraz zobaczyć niezwykłe szczegóły” – powiedziała Hogan.

Nie wiadomo, czy fryzura bóstwa miała reprezentować ogólną popularność fryzury w regionie w tamtym czasie, czy też były to po prostu stylizowanymi włosami bóstwa, dodała Hogan.

„Mamy bardzo ograniczoną wiedzę o tym, jak wyglądali wówczas zwykli ludzie w Anglii, więc ta szczegółowa figurka może dać nam wgląd w ich wygląd lub w to  jak wyobrażali sobie swoich bogów” – powiedziała Hogan.

Źródła: Mindy Weisberger

Archaeological dig uncovers ancient settlement at Wimpole

Zdjęcia: National Trust/Oxford Archaeology East/James Fairbairn

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x