30% osób z COVID-19 doświadcza objawów do 9 miesięcy później

Prawie jedna trzecia osób z COVID-19 doświadcza utrzymujących się objawów do dziewięciu miesięcy po rozpoznaniu, nawet jeśli początkowo mieli łagodny przypadek, sugeruje małe nowe badanie.

Badacze z University of Washington przeanalizowali informacje od 177 osób z obszaru Seattle z potwierdzonymi zakażeniami COVID-19, których obserwowano przez trzy do dziewięciu miesięcy po rozpoznaniu. (Średni czas obserwacji wynosił sześć miesięcy.) Większość uczestników – 150 osób, czyli 85% badanych – miało łagodny COVID-19 i nie byli hospitalizowani; 11 uczestników (6%) było bezobjawowych; a 16 uczestników (9%) było hospitalizowanych.

Ogółem 32,7% pacjentów z łagodnymi przypadkami i 31,3% hospitalizowanych zgłosiło co najmniej jeden uporczywy objaw, który utrzymywał się co najmniej trzy miesiące po rozpoznaniu.

Autorzy stwierdzili, że najczęstszymi uporczywymi objawami było zmęczenie, zgłaszane przez 13,6% uczestników oraz utrata węchu lub smaku, również zgłaszana przez 13,6% uczestników. Około 13% uczestników doświadczyło innych uporczywych objawów, w tym bólów mięśni, problemów z oddychaniem, kaszlu i mgły mózgowej.

„Nasze badania wskazują, że konsekwencje zdrowotne COVID-19 wykraczają daleko poza ostrą infekcję, nawet wśród tych, którzy doświadczają łagodnej choroby” – napisali autorzy w artykule opublikowanym w piątek (19 lutego) w czasopiśmie JAMA Network Open.

Autorzy zapytali również uczestników o jakość ich życia po zakażeniu, a 30% uczestników zgłosiło gorszą jakość życia w porównaniu z okresem sprzed infekcji, w tym 8% zgłosiło problemy z codziennymi zadaniami, takimi jak prace domowe.

„Oczywiste jest, że na początku możesz sobie dobrze radzić, ale z czasem pojawiają się objawy, które powodują zmęczenie” – stwierdziła dr Helen Chu, profesor nadzwyczajny medycyny, Wydział Alergii i Chorób Zakaźnych Uniwersytetu of Washington School of Medicine.

Badanie to jest jednym z najdłuższych obserwacji osób z COVID-19. Jednak badanie miało ograniczenia, ponieważ obejmowało stosunkowo niewielką liczbę uczestników z jednego miejsca. Mimo to, przy milionach przypadków na całym świecie, „nawet niewielka ilość przypadków długotrwałego osłabienia może mieć ogromne konsekwencje zdrowotne i ekonomiczne” – napisali autorzy.

Nie jest jasne, dlaczego u niektórych osób pojawiają się te utrzymujące się objawy – czasami nazywane „długim COVID”. „Czy to jakiś rodzaj aktywacji immunologicznej, jakiegoś rodzaju zapalenia czy rozwoju choroby autoimmunologicznej?” – zapytała Chu, która dodała w oświadczeniu, że ona i jej koledzy będą analizować próbki krwi od pacjentów z COVID-19, aby zbadać to pytanie.

Źródła: Rachael Rettner

Sequelae in Adults at 6 Months After COVID-19 Infection

​Even with mild cases, COVID-19 impact can persist

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x