Psy wiedzą gdzie kończą się ich łapy a zaczyna świat

Psy wiedzą, gdzie kończą się ich łapy, a zaczyna świat – wynika z nowego badania, dodając naszych futrzanych towarzyszy do grupy zwierząt, które podobnie jak ludzie rozpoznają siebie jako odrębne istoty ze swojego otoczenia.

Zdolność ta, nazywana świadomością ciała, jest jednym z najbardziej podstawowych przejawów reprezentacji siebie (znanej również jako samoświadomość). Ludzie rozwijają świadomość ciała bardzo wcześnie: pięciomiesięczne dzieci mogą na przykład odróżnić własne poruszające się nogi od nagrania wideo tej samej czynności. Ta umiejętność następnie rozwija się w bardziej złożone formy odróżniania się od otaczających ich osób.

Poprzednie badania dotyczyły głównie gatunków na bardziej złożonych formach tej zdolności. Na przykład, jednym z najbardziej znanych testów autoreprezentacji jest „zadanie odbicia lustrzanego”, w którym uważa się, że zwierzęta posiadają bardziej zaawansowaną formę autoprezentacji, jeśli potrafią rozpoznać siebie w lustrze.

Małpy człekokształtne, słonie, delfiny, ptaki krukowate i „stale rosnąca lista” gatunków przechodzą ten test – powiedział starszy autor Péter Pongrácz, profesor nadzwyczajny na wydziale etologii Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie na Węgrzech. Ale psy nie.

Naukowcy stracili zainteresowanie badaniem gatunków, które nie wykazywały tych złożonych form autoreprezentacji, powiedział Pongrácz. Jednak w nowym badaniu on i jego zespół postanowili przyjąć podejście „oddolne” i zbadać, czy psy wykazują niższy poziom reprezentacji siebie – taki, który byłby dla nich istotny z ekologicznego punktu widzenia.

„Psy to inteligentne, potężne, szybko poruszające się stworzenia, które poruszają się w złożonym środowisku” – powiedział Pongrácz dla Live Science. „Dlatego świadomość ciała byłaby dla nich teoretycznie ważna, na przykład podczas pokonywania różnych przeszkód”.

Aby przetestować świadomość psiego ciała, naukowcy zrekrutowali 32 psy i przeprowadzili zadanie „ciało jako przeszkoda”. Ten test był wcześniej przeprowadzany tylko na słoniach i małych dzieciach.

Sheltie siedząca na macie z przyczepioną zabawką, czekająca na komendę. (Zdjęcie: Rita Lenkei)

Psy musiały podnosić i dawać przedmiot właścicielowi, stojąc na małej macie; jednak przedmiot był przymocowany do maty w taki sposób, że pies musiał zejść z maty, aby podnieść przedmiot (i matę). Innymi słowy, ich ciała stanowiły przeszkodę w wykonywanym zadaniu, a psy musiały celowo przesuwać tę przeszkodę, aby wykonać zadanie. Naukowcy wzięli pod uwagę inne czynniki, takie jak warunki wywołujące strach, które w przeciwnym razie mogłyby doprowadzić psa do zejścia z maty lub rezygnacji z zadania, powiedział Pongrácz.

„Kiedy psy ciągnęły zabawkę, ona również zaczęła podnosić matę – w ten sposób pies poczuł, że mata szarpie mu pod łapami podczas ciągnięcia zabawki” – powiedział Pongrácz. „W tym scenariuszu psy szybko opuściły matę, zwykle nadal trzymając zabawkę w pysku; następnie oddały ją właścicielowi”.

Naukowcy odkryli, że psy częściej i szybciej schodziły z maty, gdy przedmiot był przymocowany do maty, niż gdy przedmiot był przymocowany do ziemi, co naukowcy wykorzystali do celów porównawczych. To „pierwszy dowód na to, że psy mogą być w stanie zrozumieć związek między własnym ciałem a środowiskiem poprzez sprzężenie zwrotne ich własnych działań” – powiedział Pongrácz. Zgodnie z badaniem psy wykazały również inne podstawowe elementy autoreprezentacji, w tym zdolność rozpoznawania własnego zapachu, świadomości rozmiarów ciała i pamięci epizodycznej lub osobistych wspomnień określonych wydarzeń.

Teraz zespół ma nadzieję kontynuować badanie autoprezentacji u psów – na przykład sprawdzając, czy inne czynniki wpływają na tę zdolność u poszczególnych zwierząt.

Źródło: Yasemin Saplakoglu, Live Science

Facts About Apes

Elephants: Earth’s Largest Living Land-Animals

Dog Family: Facts About Canines & Their Cousins

Dogs (Canis familiaris) recognize their own body as a physical obstacle

Zdjęcie: Shutterstock | Wideo: NPG Press

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x