LSD zmienia świadomość znosząc bariery w mózgu

LSD może zmienić świadomość poprzez uwolnienie mózgu z jego naturalnych barier, pozwalając neuronom, które normalnie nie współdziałają, mieć niezwykłe rozmowy,  pokazują skany mózgu.

Badanie, w jaki sposób „zmieniające umysł” substancje, takie jak LSD, mogą zmienić mózg, może być „potężną metodą przesłuchania i zrozumienia”, w jaki sposób umysł spotyka się z mózgiem – napisali autorzy w badaniu, po raz pierwszy opisanym przez PsyPost .

Mózg składa się z 86 miliardów neuronów, które komunikują się ze sobą za pośrednictwem sieci połączeń. Przy ograniczonej przestrzeni w czaszce nie każdy neuron ma bezpośrednie połączenie z każdym innym neuronem, a mózg każdej osoby jest nieco inaczej połączony. Ale neurolodzy stworzyli mapy, które z grubsza szkicują, które obszary mózgu są ze sobą mniej lub bardziej połączone u przeciętnego człowieka.

„Jeśli myślisz o strukturze mózgu jako o drogach, funkcja mózgu jest ruchem” – powiedział naczelny autor Andrea Luppi, doktorant nauk klinicznych na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii. Innymi słowy, ta podstawowa infrastruktura tworzy ograniczenia, w których regiony mózgu mogą wymieniać informacje. ,,LSD nie zmieniło układu dróg, ale zmieniło ruch,” – powiedział Luppi w e-mailu dla Live Science.

Aby to rozgryźć, Luppi i jego koledzy zrekrutowali 20 zdrowych ochotników, z których wszyscy wcześniej stosowali leki psychedeliczne. Każdy ochotnik przeszedł dwa skany czynnościowego rezonansu magnetycznego (fMRI) w odstępie dwóch tygodni. Przed jednym ze skanów podano im słoną wodę jako placebo, a przed drugim podano im 75 mikrogramów LSD rozpuszczonego w słonej wodzie. Uczestnicy zamykali oczy i odpoczywali, gdy ich mózgi były skanowane. Później wypełnili subiektywną ocenę swoich doświadczeń.

Nic dziwnego, że skany ujawniły głębokie zmiany w sposobie komunikacji mózgu.

LSD tymczasowo zreorganizowało ruch w mózgu, uruchamiając komunikację między regionami, które normalnie nie oddziałują. Zamiast podróżować wyeksploatowanymi autostradami, sygnały mózgowe wędrowały okrężnymi drogami przez małe boczne drogi do odległych miejsc w mózgu.

„LSD zmienia części naszego mózgu, które potrafią rozmawiać” – powiedział Luppi. W szczególności zmiana w ruchu drogowym tymczasowo zmieniła sposób, w jaki mózg przyjmuje i kategoryzuje informacje ze świata zewnętrznego. Odkryli również, że wpływ leku na funkcjonowanie mózgu nie był stały przez cały czas trwania doznania psychedelicznego.

Te nowe wzorce komunikacyjne były skorelowane z uczuciem błogości, złożonymi obrazami i zjawiskiem znanym jako rozpad ego lub utrata poczucia siebie.

Pod wpływem LSD „mózg może swobodnie badać różnorodne wzorce połączeń funkcjonalnych, które wykraczają poza te narzucone przez anatomię – prawdopodobnie skutkując niezwykłymi przekonaniami i doświadczeniami opisywanymi podczas stanu psychodelicznego” – napisali autorzy. Zrozumienie, jak dokładnie psychedeliki wpływają na funkcjonowanie mózgu, „może być dalszą obietnicą dla naszego zrozumienia efektów terapeutycznych” – napisali autorzy.

To nie pierwszy raz, kiedy naukowcy odkryli, że psychodeliki zmieniają łączność w mózgu; magiczne grzyby, które zawierają psylocybinę, mogą również tworzyć hiperpołączony mózg, jak wcześniej informowali w Live Science .

A leki psychedeliczne, w tym psylocybina, MDMA i ayahuasca, okazały się obiecujące w leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego, donosi Live Science.

Źródło: Yasemin Saplakoglu

What is consciousness?

Human Brain: Facts, Functions & Anatomy

Neuroscience study indicates that LSD “frees” brain activity from anatomical constraints

What is an MRI (Magnetic Resonance Imaging)?

Magic Mushrooms Create a Hyperconnected Brain

Psilocybin: The magic ingredient in psychedelic shrooms

These Psychedelic Drugs Show Promise for Treating Mental Health Disorders

LSD alters dynamic integration and segregation in the human brain

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x