Krytycznie zagrożony młody waleń pada martwe na wybrzeżu Florydy

Krytycznie zagrożone młode waleni biskajskich (North Atlantic right whale) pojawiło martwe na plaży na Florydzie 13 lutego.

Według The Associated Press, młode płci męskiej miało 7 metrów długości i prawdopodobnie miało zaledwie 2 miesiące, kiedy zostało znalezione z ranami od łodzi na brzegu w Parku Stanowym Anastasia w pobliżu St. Augustine.

Jest to druga odnotowana śmierć młodego osobnika z tego gatunku w obecnym sezonie wycieleń, który trwa od połowy listopada do połowy kwietnia. Młody waleń prawdopodobnie był dzieckiem 19-letniej samicy o imieniu Infinity, którą zaobserwowano we wtorek (16 lutego) ze świeżymi skaleczeniami po lewej stronie, co sugeruje, że została również uderzona przez statek, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

„To bardzo smutne wydarzenie” – powiedziała The Associated Press Blair Mase, koordynator Southeast Region Marine Mammal Stranding w NOAA . „Każda śmierć ma naprawdę niszczący wpływ na całą populację, ponieważ są to jedne z najbardziej zagrożonych waleni na świecie” – powiedziała.

Według NOAA na Ziemi pozostaje mniej niż 400 waleni biskajskich ( Eubalaena glacialis ). Wielorybnictwo w latach 90. XIX wieku doprowadziło ten gatunek na skraj wyginięcia. Chociaż polowanie na walenie jest w większości nielegalne, uderzenia łodzi i zaplątanie się w sprzęt rybacki regularnie zabijają walenie, utrzymując ich liczbę na niskim poziomie.

Ten mały wieloryb miał rany od śruby napędowej na głowie i plecach, a także złamane żebra i inne obrażenia odpowiadające urazom uderzeniowym, według posta na Facebooku opublikowanego przez FWC Fish and Wildlife Research Institute .

W poście na Facebooku napisano również, że kapitan ponad 16 metrowego sportowego statku rybackiego „zgłosił uderzenie w walenia w pobliżu wejścia do zatoki St. Augustine” w piątek wieczorem (12 lutego), dzień przed znalezieniem ciała. Statek po uderzeniu osiadł na mieliźnie aby nie zatonąć, wszystkich pasażerów udało się uratować.

NOAA i ich partnerzy współpracujący z Marine Mammal Stranding Network przeprowadzają sekcję zwłok młodego walenia, aby dokładnie ustalić, w jaki sposób zmarło zmarło i w jakim stanie było przed śmiercią.

Ta ostatnia śmierć przyczyniła się do niezwykłych wydarzeń śmiertelnych (Unusual Mortality Event / UME) – okresu zwiększonej śmiertelności tego gatunku. NOAA odnotowała 33 zgony waleni biskajskich na wodach USA i Kanady od czasu rozpoczęcia UME w 2017 roku.

NOAA apeluje do ludzi kierujących statkami dowolnej wielkości, aby zwolnili i zachowali czujność na obszarach, na których występują walenie biskajskie. Walenie są szczególnie narażone w okresie wycielenia, kiedy matki karmią młode.

Źródła: Jack J. Lee

Endangered baby right whale found dead on Florida beach

North Atlantic Right Whale Calf Stranded Dead in Florida

Zdjęcia: Florida Fish and Wildlife Conservation Commission/NOAA

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x