Katastrofalne “zaćmienie” w Houston uchwycone z kosmosu

Nowe zdjęcia satelitarne uchwyciły powszechne i katastrofalne przerwy w dostawie prądu, które w tym tygodniu pogrążyły obszar Houston w ciemności, kiedy przez stan przetoczył się potężny arktyczny system pogodowy.

Według oświadczenia NASA miliony mieszkańców Teksasu straciły prąd, gdy masa powietrza polarnego uderzyła w stan 13 lutego. Ponad 1 milion ludzi w rejonie Houston pozostawało bez prądu 16 lutego o godzinie 1 w nocy, kiedy satelita Suomi NPP wzbił się w powietrze i dokonał pomiaru nocnych emisji światła i odbić z tego regionu.

Zespół naukowców z Goddard Space Flight Center (GSFC) i Universities Space Research Association (USRA) przetworzył dane, aby stworzyć migawkę przerw w dostawie prądu.

Zdjęcie po lewej pokazuje obszar Houston w środku nocy 7 lutego, zanim potężny arktyczny system pogodowy uderzył w ten stan. Zdjęcie po prawej przedstawia przerwy w dostawie prądu, które miały miejsce 16 lutego ( Źródło zdjęcia: Obserwatorium Ziemi NASA / Joshua Stevens)

Ciągłe awarie zaczęły się, gdy mieszkańcy Teksasu włączyli grzejniki, powodując znacznie większy pobór energii z sieć elektroenergetycznej. Generalnie Teksas ma moc produkcyjną około 67 000 megawatów zimą, w porównaniu z 86 000 megawatami latem.

Ale kiedy uderzył system pogody polarnej, 28 000 megawatów z gazu ziemnego, węgla i elektrowni jądrowych oraz 18 000 megawatów ze źródeł wiatrowych i słonecznych przestało działać, ponieważ linie dostaw gazu zamarzły, a niektóre turbiny przestały się obracać się. W zimnych stanach północnych źródła energii są rutynowo chronione przed zimą i zimnem, a rezerwy energii są magazynowane; Teksas nie zastosował tych wytycznych dotyczących rutynowej ochrony źródeł energii przez zimą i zimnem.

Zespół NASA / USRA udokumentował w ten sposób wiele przerw w dostawie prądu, ale tak duża przerwa w dostawie prądu w kraju rozwiniętym jest niezwykła – powiedział w oświadczeniu Miguel Román, dyrektor Instytutu Kosmicznego w USRA. Zauważył również, że Teksas jest jedynym stanem, który odizolował swoją sieć energetyczną od reszty kraju, aby uniknąć regulacji federalnych.

Awarie pogodowe doprowadziły już do kilku zgonów w Teksasie, ponieważ niektórzy ludzie zginęli, próbując ogrzać się w swoich domach.

Źródła: Nicoletta Lanese

EXPLAINER: Why the power grid failed in Texas and beyond

Power outages linger for millions as another icy storm looms

Zdjęcia: NASA Earth Observatory/Joshua Stevens

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x