Zagrożona wyginięciem tchórz czarnołapy została po raz pierwszy sklonowany

Według doniesień naukowcom udało się sklonować wysoce zagrożony gatunek tchórza przy użyciu  komórek zamrożonych ponad trzy dekady temu.

Urocza klon o imieniu Elizabeth Ann to gatunek tchórza czarnołapego, jednego z najbardziej zagrożonych ssaków w Ameryce Północnej, według World Wildlife Fund for Nature. Urodzona 10 grudnia 2020 roku, Elizabeth Ann została stworzona przy użyciu komórek „Willi”, dzikiej samicy tchórza czarnołapego, która zmarła a jej komórki poddano kriokonserwacji w 1988 roku, zgodnie z oświadczeniem US Fish and Wildlife Service (USFWS) [ agencja była zaangażowana w klonowanie].

Ten wyczyn oznacza pierwszy sklonowany gatunek zagrożony wyginięciem w USA, czytamy w oświadczeniu. Naukowcy mają nadzieję, że Elizabeth Ann przyczyni się do wniesienia różnorodności genetycznej do populacji tchórzy czarnołapych – wszystkiego aktualnie żyjące tchórze czarnołape pochodzą od zaledwie siedmiu pojedynczych tchórzy, co sprawia, że ​​wszyscy żyjący przedstawiciele tego gatunku są w zasadzie pół-rodzeństwem.

Elizabeth Ann w wieku 50 dni. (Zdjęcie: USFWS National Black-footed Ferret Conservation Center)

„Troska o to, żeby ten gatunek przetrwał, doprowadziła do pomyślnych narodzin Elizabeth Ann” – powiedział w oświadczeniu Ryan Phelan, dyrektor wykonawczy Revive & Restore, organizacji zajmującej się ochroną przyrody, która była zaangażowana w klonowanie. „Widzieć, jak dobrze prosperuje, zapoczątkowuje nową erę dla jej gatunku i gatunków zależnych od ochrony na całym świecie. Jest to zwycięstwo w zakresie bioróżnorodności i ratowania genów”.

Kiedyś uważano, że tchórze czarnołape wymarły, ale naukowcy odkryli niewielką populację w 1981 r., co pozwoliło ekologom rozpocząć program hodowli w niewoli dla tego gatunku. Według Revive & Restore około 250 do 350 fretek żyje w niewoli, a 300 więcej żyje w miejscach reintrodukcji na wolności. Jednak ograniczona różnorodność genetyczna gatunku stanowi wyzwanie dla przetrwania tego gatunku, powodując, że tchórze są podatne na zaburzenia zdrowia i niektóre infekcje.

Ponieważ Willa nie była jednym z „siedmiu założycieli” populacji, jej geny – które są teraz w posiadaniu przez Elizabeth Ann – mogą przynieść bardzo potrzebną różnorodność genetyczną dla populacji.

Projekt klonowania tchórza czarnołapego rozpoczął się w 2013 roku i był wynikiem współpracy między USFWS, Revive & Restore, firmą ViaGen Pets & Equine, San Diego Zoo Global oraz Association of Zoos and Aquariums.

Kilka innych zagrożonych zwierząt zostało sklonowanych w innych częściach świata, w tym gaur lub dzikie bydło Chillingham w 2001 r., bucardo lub koza bezoarowa (Wild goat) w 2009 r. i dzikie kojoty w 2012 r..

Źródła: Rachael Rettner

Innovative Genetic Research Boosts Black-footed Ferret Conservation Efforts by USFWS and Partners

Meet Elizabeth Ann, the First Cloned Black-Footed Ferret

THE BLACK-FOOTED FERRET PROJECT

Will Cloning Ever Save Endangered Animals?

Zdjęcia: USFWS National Black-footed Ferret Conservation Center

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x