Wielka Brytania zatwierdziła pierwsze na świecie badanie prowokacyjne COVID-19 z udziałem ludzi

Za kilka tygodni dziesiątki młodych i zdrowych ochotników w Wielkiej Brytanii zostanie celowo narażonych na koronawirusa w ramach pierwszego na świecie badania prowokacyjnego COVID-19 z udziałem ludzi.

Projekt, który 17 lutego uzyskał aprobatę etyczną rządu Wielkiej Brytanii, ma na celu zbadanie, jaka ilość wirusa jest potrzebnych do wywołania infekcji. Badacze mogliby też odpowiedzieć na inne pytania, na przykład jak dobrze działają różne szczepionki.

W badaniach prowokacyjnych na ludziach ochotnicy są celowo zarażani patogenem w kontrolowanym środowisku. Naukowcy mogą następnie dokładnie zbadać postęp choroby lub potencjalne terapie z  poziomem szczegółowości w dużej mierze niedostępnym w tradycyjnych badaniach, które wymagają czekania, aż uczestnicy samodzielnie wykryją chorobę.

Możliwość przeprowadzenia prób prowokacyjnych COVID-19 wzbudziła kontrowersje; niektórzy kwestionują etykę narażania ochotników na ryzyko ze strony stosunkowo nowego patogenu, którego długoterminowe konsekwencje nie są w pełni rozpoznane. W przypadku tego badania obietnica przyspieszenia badań przewyższa ryzyko dla uczestników, twierdzą brytyjscy regulatorzy.

„Myślę, że można by wysunąć argument, że ryzyko jest dopuszczalne w przypadku młodych, zdrowych ochotników” – mówi Seema Shah, bioetyk z Northwestern University Medical School w Chicago, który nie bierze udziału w badaniu. „Ludzie mogą się nadal nie zgadzać”, dodaje, „zwłaszcza w obliczu niepewności co do długoterminowych skutków zachorowania”.

W ciągu miesiąca naukowcy mają nadzieję zapisać do 90 zdrowych ochotników w wieku od 18 do 30 lat, którzy nie zarazili się koronawirusem. Osoby poniżej 30 roku życia są generalnie mniej narażone na hospitalizację lub śmierć niż osoby starsze, ale nadal mogą wystąpić poważne powikłania.

W izolowanych salach szpitalnych wolontariusze będą narażeni na różne poziomy oryginalnego wariantu koronawirusa, który krąży od marca 2020 r. Następnie wolontariusze będą monitorowani przez całą dobę, umożliwiając naukowcom określenie minimalnej dawki koronawirusa wymaganej do rozpoczęcia infekcji, Andrew Catchpole, dyrektor naukowy w hVIVO, londyńskiej organizacji zajmującej się badaniami klinicznymi świadczącymi usługi farmaceutyczne, która pomoże w prowadzeniu badania, powiedział w komunikacie prasowym. Ustalenie, ile wirusa prowadzi do infekcji, jest jednym z otwartych pytań związanych z pandemią COVID-19. Badacze mogą również śledzić odpowiedź immunologiczną ochotnika w trakcie infekcji.

Odpowiedzi na te podstawowe pytania badawcze stanowią podstawę przyszłych badań. Na przykład znajomość minimalnej dawki wirusa może umożliwić przyszłe, jeszcze nie zatwierdzone, próby prowokacyjne, które będą próbowały przetestować kandydatów na szczepionki lub określić, czy nowe warianty wirusa mogą uniknąć naturalnie nabytej odporności.

Na takie pytania trzeba odpowiedzieć, mówi Shah, ale w przypadku wariantów koronawirusa, które są bardziej zaraźliwe i być może bardziej śmiertelne, a teraz stają się dominujące, nasuwa się pytanie, jak duży wpływ może mieć to badanie. Nowe warianty mogą zachowywać się inaczej niż szczep użyty do tego badania, ograniczając szersze zastosowanie wyników badań.

Na przykład przyszłe badanie, w którym bezpośrednie porównania kandydatów na szczepionki, może być cenne, ale Shah pyta: „Jeśli przeprowadzasz próbę testową ze szczepem, który ostatecznie nie jest już szczepem dominującym, czy da to opowiedzieć o skuteczności szczepionki? ”

Jak to nowo zatwierdzone badanie prowokacyjne na ludziach będzie działać, pozostaje niejasne, ponieważ szczegóły nie zostały upublicznione. Naukowcy twierdzą, że planują opublikować protokół i wyjaśnienie projektu badania w pewnym momencie w przyszłości.

Źródła: Jonathan Lambert

World’s first coronavirus Human Challenge study receives ethics approval in the UK

Zdjęcia: RADOSLAV ZILINSKY/MOMENT/GETTY IMAGES

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x