Naukowcy stwierdzili że podczas świadomego snu można słyszeć pytania i na nie odpowiadać

Nowe badanie pokazuje, że naukowcom udało się „rozmawiać” ze śpiącą osobą w czasie rzeczywistym. Naukowcy twierdzą, że to tak, jakby próbować komunikować się z astronautą z innego świata.

Zgodnie z wynikami czterech eksperymentów opisanych w czwartek (18 lutego) w czasopiśmie Current Biology, śniący mogą postępować zgodnie z instrukcjami, rozwiązywać proste zadania matematyczne i odpowiadać na pytania tak-nie bez przebudzenia.

Badacze komunikowali się bezpośrednio ze śpiącymi uczestnikami, zadając im pytania i prosząc ich o odpowiadanie za pomocą ruchów oczu lub twarzy podczas świadomego snu – kiedy ludzie są przynajmniej świadomi, że śnią. (Niektórzy podczas świadomego snu mogą kontrolować to, co dzieje się w ich snach.)

„Można by się spodziewać, że gdybyś spróbował porozumieć się z kimś, kto śpi, po prostu by nie odpowiadał” – powiedziała Karen Konkoly, neurobiolog poznawczy z Northwestern University w Illinois. Chociaż Konkoly miała nadzieję, że komunikacja w czasie rzeczywistym zadziała, powiedziała, że ​​„nie wierzyła w to”, gdy ktoś po raz pierwszy odpowiedział na jej pytania podczas snu.

Ludzie śnią co noc, ale naukowcy nie do końca rozumieją, dlaczego śnimy. Studiowanie snów jest trudne, ponieważ ludzie po przebudzeniu często zapominają lub zniekształcają szczegóły. To po części dlatego, że mózg nie tworzy wielu nowych wspomnień podczas snu i ma ograniczoną zdolność do dokładnego przechowania informacji po tym ja sen został zakończony.

Aby przezwyciężyć to ograniczenie, naukowcy próbowali komunikować się z ludźmi, gdy jeszcze śnią. Naukowcy postawili hipotezę; badani uczestnicy mający świadome sny, będą mogli podejmować świadomy wysiłek, aby zareagować na sygnały napływające ze świata zewnętrznego.

Badacze umieścili elektrody na głowach uczestników, aby monitorować ich fale mózgowe; obok oczu, aby śledzić ruchy oczu; i na brodzie, aby zmierzyć aktywność mięśni. Wykorzystali te dane do ustalenia, kiedy uczestnicy weszli w fazę snu z szybkimi ruchami gałek ocznych ( REM ), kiedy najbardziej prawdopodobne jest wystąpienie świadomego snu, wyjaśniła Konkoly.

Cztery niezależne grupy laboratoryjne w USA, Niemczech, Francji i Holandii przeprowadziły cztery oddzielne eksperymenty. Naukowcy wykorzystali kilka technik w trakcie eksperymentów, aby komunikować się ze śniącymi podczas snu REM, w tym zadawać im pytania głosowe i przekazywać im zakodowane wiadomości w migających światłach, sygnałach dźwiękowych i fizycznych dotknięciach [śniący zostali przeszkoleni jak je rozszyfrować]. Jeśli śniący otrzymali i zrozumieli pytanie lub wiadomość podczas świadomego snu, odpowiadali zestawem charakterystycznych ruchów oczu lub twarzy, które były interpretowane przez elektrody.

„Taka dwukierunkowa komunikacja – z zewnątrz do wnętrza snu i z powrotem – to coś, co może wydawać się należeć do domeny science fiction” – powiedziała Pilleriin Sikka, starszy wykładowca neurologii poznawczej na szwedzkim Uniwersytecie w Skövde i habilitant w Fiński University of Turku. „Biorąc pod uwagę, jak trudne jest wywoływanie świadomych snów w laboratorium oraz że badanie zostało przeprowadzone przez cztery niezależne grupy laboratoryjne, wysiłek naukowców jest niezwykły” – powiedziała.

Sikka zauważa jednak, że osiągnięcie komunikacji było bardzo trudne w eksperymencie – udało się ją osiągnąć tylko u sześciu z 36 uczestników, mimo wielu prób – co rodzi pytania o zakres, w jakim wyniki można uogólniać i powielać.

Według artykułu badawczego z 2016 roku opublikowanego w czasopiśmie Consciousness and Cognition około 23% ludzi ma świadomy sen raz w miesiącu lub częściej. Konkoly pomogła wywołać świadomye sen w swoich eksperymentach, trenując uczestników, aby kojarzyli dźwięk ze świadomym stanem umysłu, a następnie odtwarzała im ten dźwięk ponownie podczas snu. (Ci, którzy chcą samodzielnie doświadczyć świadomych snów, mogą pobrać aplikację Lucid, opracowaną przez studentów z laboratorium Northwestern University, powiedziała Konkoly.)

Naukowcy sugerują, że eksperyment mogłaby zostać dostosowany, aby potencjalnie pomóc dostosować sen danej osoby do konkretnej potrzeby, takiej jak uczenie się lub radzenie sobie z traumą emocjonalną.

Robert Stickgold, profesor psychiatrii w Harvard Medical School i dyrektor Center for Sleep and Cognition w Beth Israel Deaconess Medical Center, powiedział, że wyniki badania są „przełomowe”.

„Retrospektywny charakter relacji ze snów stanowi wyzwanie dla badania snów. Dwukierunkowa komunikacja w czasie rzeczywistym między badaczami a świadomie śniącymi zanurzonymi w fazie REM oferuje nowe i ekscytujące okno na badanie snów i śnienia” – powiedział Stickgold. Mimo to nie jest jasne, „jak łatwo te wstępne odkrycia można rozszerzyć na rzeczywiste zastosowania lub odpowiedzieć na bardziej złożone pytania dotyczące natury i funkcji snów”.

Część materiału filmowego z eksperymentów ze świadomym snem została wykorzystana na potrzeby internetowego filmu dokumentalnego NOVA, PBS zatytułowanego „Dream Hackers: Bridge to Your Hidden Brain”, który będzie można oglądać na YouTube od 18 lutego.

Źródła: Rachael Rettner

Real-time dialogue between experimenters and dreamers during REM sleep

Lucid dreaming incidence: A quality effects meta-analysis of 50 years of research

Zdjęcia: K Konkoly

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x