Co zrobić z zanieczyszczeniami powietrza? Zmienić w atrament!

Czy kiedykolwiek spojrzałeś na brudną mgiełkę i zatykający płuca smog spowodowany zanieczyszczeniem powietrza i pomyślałeś: “Hej, można z tego zrobić sztukę”? Brzmi śmiesznie, prawda? Ale dzięki AIR-INK ten pozorny absurd staje się rzeczywistością w produkcie, który może zamienić zanieczyszczenie powietrza w atrament.

Graviky Labs przekształca mikroskopijne cząstki stałe (znane jako PM2,5) powstające w wyniku spalania paliw kopalnych – co możemy nazwać sadzą – w czarny atrament. Niezależnie od tego, czy są to samochody i ciężarówki, czy generatory i fabryki, to, co byłoby wdychane przez miliony lub wypite, pod postacią skażonej wody, może być teraz używane do rysowania i drukowania. Jak podaje strona internetowa Graviky Labs: “Naszą wizją jest zatrzymanie zanieczyszczeń powietrza PM w miastach w taki sposób, aby nie dotarły one do naszych płuc”. Celem jest “zamknięcie i związanie tych wychwyconych zanieczyszczeń w wysokiej jakości atramentach, których każdy może używać i wyrażać siebie poprzez sztukę lub pisanie”.

Graviky Labs wyrosło z pracy, którą Anirudh Sharma, współzałożyciel firmy i wynalazca AIR-INK, wykonał jako absolwent MIT Media Labs w Cambridge, Massachusetts. Podczas studiów podczas podróży do domu w Indiach w 2012 roku wykonał zdjęcie białej ściany pokrytej sadzą ze spalin generatora diesla. Dostrzegł potencjał w zanieczyszczeniu.

Sadza, produkt uboczny niepełnego spalania produktów ropopochodnych, jest zwykle używana do produkcji tuszu, a jest także składnikiem gumy, farb i tworzyw sztucznych. Zamiast spalać nowe paliwa kopalne do produkcji atramentu, Sharma i jego koledzy chcieli wytworzyć atrament z już produkowanych spalin z pojazdów i maszyn, zmniejszając w ten sposób także ilość cząstek stałych w powietrzu z tych źródeł.

Eksperyment z sadzą świecową i improwizowanym wkładem do drukarki w 2013 r. doprowadził do powstania laboratorium w Indiach w 2015 r., gdzie ograniczenia dotyczące zanieczyszczeń nie są tak surowe jak w Europie czy USA, co pozwala na łatwiejsze wychwytywanie cząstek stałych i bardziej efektywne testy.

Metoda prób i błędów polegająca na podłączaniu dziwnego wyposażenia do samochodów w Bangalore do wychwytywania PM2,5 zrodziła KAALINK, małe urządzenie, które można zamontować w rurach wydechowych. To elektryczno-mechaniczne urządzenie może wychwytywać 95 procent PM2,5 ze spalin bez żadnego negatywnego wpływu na osiągi silnika.

Po przefiltrowaniu cząstek stałych, zmieleniu do standardowego rozmiaru i upłynnieniu w zastrzeżonym procesie Graviky Labs, uzyskuje się mocno zabarwiony, płynny czarny atrament. Jeden długopis  zawierający 30 mililitrów tuszu odpowiada 45 minutom zanieczyszczeń pochodzących ze spalania oleju napędowego.

Wiele indyjskich firm skontaktowało się z Graviky Labs, aby pozbyć się cząstek stałych, które w przeciwnym razie mogłyby trafić do rzek lub na wysypisko śmieci. Kampania Kickstarter 2017 zebrała ponad   40 000 dolarów singapurskich od ponad 680 ofiarodawców. Ponadto Tiger Beer (marka piwa) z Singapuru współpracowała z Graviky Labs przy kampanii artystycznej, udostępniając AIR-INK artystom z takich miast jak Hongkong, Berlin i Londyn do tworzenia murali i innych publicznych dzieł sztuki.

Od 2016 roku Graviky Labs było w stanie wyprodukować ponad 20 000 litrów AIR-INK. Ale dzięki urządzeniu KAALINK, które można dostosować do większych zastosowań, w tym kominów fabrycznych i wychwytywania cząstek stałych bezpośrednio z powietrza, te liczby powinny tylko rosnąć.

Sharma i jego koledzy będą mogli następnie zwiększyć skalę, aby zająć się zastosowaniami przemysłowymi, w tym drukarkami atramentowymi, tekstyliami i publikacjami. Jako wynalazcy i przedsiębiorcy zespół Graviky Labs byłby w stanie trochę łatwiej oddychać. My też.

 

Źródła: Jim Marion / howstuffworks

GRAVIKY LABS

How much air pollution comes from cars?

How Air Pollution Is Being Turned Into Ink

Ink made od air pollution

Carbon Black

Kaalink- Printer that prints from air pollution

This Ink Is Made From Air Pollution

AIR-INK: The world’s first ink made out of air pollution

Tiger Beer’s Air-Ink, made from air pollution, decorates city streets via Graviky Labs + Marcel

Anirudh Sharma

Zdjęcia: Graviky Labs

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x