Całe brazylijskie miasto zostanie zaszczepione przeciwko COVID-19 w gigantycznym eksperymencie

Całe brazylijskie miasto zostanie zaszczepione przeciwko COVID-19 w gigantycznym eksperymencie, aby sprawdzić, czy szczepionki zmniejszają rozprzestrzenianie się wirusa.

W mieście Serrana w stanie São Paulo mieszka około 30 000 dorosłych, którym w ciągu najbliższych trzech miesięcy zostanie “zaoferowana” szczepionka przeciwko COVID-19 w ramach badań prowadzonych przez Instytut Butantan w Brazylii.

Wszystkim w mieście powyżej 18 roku życia (z wyjątkiem kobiet w ciąży lub karmiących piersią oraz osób z poważnymi chorobami) zostanie zaoferowana szczepionka CoronaVac, opracowana przez chińską firmę Sinovac, podało CNN. Celem badania, znanego jako „Projekt S”, jest ustalenie, czy szczepionka ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa.

Chociaż badania kliniczne wyraźnie wykazały, że szczepionki Sinovac i inne szczepionki COVID-19 zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia objawów choroby, dane na temat tego, czy szczepionki mogą w pełni zapobiegać infekcjom (nawet bezobjawowym) pozostają ograniczone. Niektóre z najwcześniejszych wskazówek sugerują, że przynajmniej niektóre szczepionki mogą zapobiegać infekcjom; Kilka tygodni temu Uniwersytet Oksfordzki opublikował dane wskazujące, że szczepionka Oxford-AstraZeneca może spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa.

Oczywiście każda szczepionka będzie prawdopodobnie różniła się zdolnością do zapobiegania infekcjom, tak jak każda ma inną skuteczność w zapobieganiu łagodnej lub ciężkiej chorobie. W zeszłym miesiącu Butantan Institute ogłosił, że szczepionka CoronaVac ma 50,4% skuteczność w zwalczaniu objawowej infekcji w Brazylii. Mimo to szczepionka CoronaVac w 100% zapobiegała śmierci, według The Associated Press (AP).

Ludzie będą mogli wjeżdżać do miasta i wyjeżdżać z niego, a udział w badaniu – które już się rozpoczęło – nie będzie obowiązkowy, ale oczekuje się, że frekwencja będzie wysoki. Uczestnicy będą monitorowani przez okres do jednego roku, ale pierwsze wyniki mają nadejść za 12 tygodni.

„W oparciu o to, czego się tutaj dowiemy, będziemy mogli powiedzieć reszcie świata, jaki jest rzeczywisty efekt szczepienia przeciwko COVID-19” – powiedział Ricardo Palacios, dyrektor badań klinicznych w Butantan Institute CNN.

Ogłoszenie tego badania wywołało pośpiech w kupowaniu i wynajmowaniu nieruchomości w Serranie, a ludzie przyjeżdżali z nadzieją, że uda im się zostać mieszkańcem, aby móc wziąć udział w badaniu i otrzymać szczepionkę. Urzędnicy poinformowali, że aby zarejestrować się do eksperymentu, potrzebna jest historii pobytu.

Według The Johns Hopkins Dashboard Brazylia jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych przez nowego koronawirusa, z prawie 10 milionami przypadków COVID-19 i ponad 242 000 zgonów. Według AP, zapasy szczepionek maleją a w kilku miastach już się wyczerpały. Ale do badania przeznaczono specjalną partię szczepionek, więc nie ma ryzyka, że ​​zabranie jej w Serranie.

Źródła: Yasemin Saplakoglu

Brazil will vaccinate an entire city’s adult population to test the effect on Covid-19 infection rate

Vaccination of whole Brazilian city spares it from shortages

Plan to vaccinate town in Brazil against Covid starts real estate rush

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x