20 milionów lat życia zabrane przez COVID

Według szacunków z nowego badania pandemia COVID-19 mogła spowodować utratę 20 milionów lat życia na całym świecie. Średnio każda zmarła osoba straciła 16 lat życia.

Badacze – z Uniwersytetu Pompeu Fabra w Barcelonie w Hiszpanii i Instytutu Badań Demograficznych im. Maxa Plancka w Rostocku w Niemczech – przeanalizowali dane ponad 1,2 miliona osób w 81 krajach, które do tej pory zmarły na COVID-19. (Naukowcy wykorzystali informacje z bazy danych potwierdzonych przypadków COVID-19 i zgonów znanej jako COVerAge-DB, która obejmuje dane ze 112 krajów. Analiza objęła wszystkie kraje, w których odnotowano co najmniej jeden zgon z powodu COVID-19 na dzień 6 stycznia 2021 r. Następnie obliczyli „utracone lata życia”, czyli różnicę między wiekiem danej osoby w chwili śmierci a jej oczekiwaną długością życia, korzystając z danych o oczekiwanej długości życia w danym kraju.

Ogółem 81 krajach z powodu COVID-19 stracono ponad 20,5 miliona lat życia.

„Z punktu widzenia zdrowia publicznego utrata lat życia jest kluczowa, ponieważ pozwala ocenić, jak bardzo skrócono życie populacji dotkniętej chorobą” – napisali autorzy w artykule opublikowanym w czwartek (18 lutego) w czasopiśmie Scientific Raporty .

Tylko jedna czwarta utraconych lat życia pochodziła od osób powyżej 75 roku życia. Prawie połowę lat życia straciły osoby w wieku od 55 do 75 lat, a prawie jedną trzecia straconych lat pochodziła od osób poniżej 55 roku życia. Wśród krajów, w których były informacje o płci zmarłych, utracone lata życia były o 44% wyższe u mężczyzn niż u kobiet – stwierdzili autorzy.

Badanie wykazało również, że w krajach z dużą liczbą przypadków COVID-19 utracone lata życia z powodu COVID-19 były dwa do dziewięciu razy wyższe niż utracone lata życia z powodu grypy podczas typowego sezonu grypowego.

Naukowcy zauważają, że ich badanie miało kilka ważnych ograniczeń. Biorąc pod uwagę, że wiele krajów prawdopodobnie zaniża liczbę zgonów z powodu COVID-19, obliczone przez naukowców utracone lata życia mogą być niedoszacowane. Z drugiej strony osoby, które umierają na COVID-19, mogą mieć krótszą oczekiwaną długość życia niż przeciętna osoba, co może prowadzić do przeszacowania utraconych lat życia. W badaniu nie uwzględniono również utraconych lat życia we wszystkich 195 krajach na świecie, co oznacza, że ​​liczba ofiar śmiertelnych na świecie może być jeszcze wyższa.

Wreszcie, badanie dotyczyło tylko przedwczesnej śmierci i nie dotyczyło potencjalnego obciążenia zdrowotnego wśród osób, które przeżyły, ani „lat życia z niepełnosprawnością” w wyniku choroby. Potrzebne są dalsze badania dotyczące długoterminowych skutków zdrowotnych COVID-19 i częstotliwości ich występowania – powiedzieli.

Źródła: Rachael Rettner

COVerAGE-DB: A database of COVID-19 cases and deaths by age

Years of life lost to COVID-19 in 81 countries

Zdjęcia: FRANCISCO ROBLES/AFP via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x