Z ilu atomów składa się człowiek?

To twoja chwila. Dokonujesz kilku korekt garderoby, chwytasz za mikrofon i wychodzisz na środek sceny, oślepiony światłem reflektorów i przytłoczony okrzykami fanów.

Jesteś gwiazdą. I nie ma znaczenia, czy potrafisz grać, tańczyć czy śpiewać – a nawet czy kiedykolwiek trafiłeś do “Man Talent”. Nadal jesteś gwiazdą. W rzeczywistości wszyscy jesteśmy.

Prawie każdy atom w ciele każdego człowieka został stworzony miliardy lat temu przez gwiazdę. Gdy gwiazdy płonęły, eksplodowały i ostatecznie umierały, stworzyły te podstawowe pierwiastki, które teraz pojawiają się we wszystkim, od kamieni i budynków po motyle – i ludzi. Wyjątkiem od naszego gwiazdowego pochodzenia pierwiastków jest wodór i inne lekkie pierwiastki, które, jak się uważa, powstały jeszcze wcześniej, na samym początku wszechświata.

W końcu wszyscy składamy się z tych samych podstawowych elementów materii: atomów. Każdy atom zawiera trzy małe cząstki subatomowe – protony, neutrony i elektrony. W centrum atomu protony i neutrony zbierają się, tworząc jądro, podczas gdy elektrony krążą wokół tego jądra, jakby były maleńkimi planetami krążącymi wokół własnego małego słońca.

Ciało ludzkie o wadze 70 kilogramów składa się z 7 miliardów miliardów miliardów atomów, czyli 7 z 27 zerami. Zawiera wiele różnych typów atomów – z których przeciętny człowiek prawdopodobnie zna tylko kilka.

Spośród tych atomów trzy typy stanowią większość. Jakie? Dziewięćdziesiąt dziewięć procent atomów w ludzkim ciele można podzielić na następujące ilości: 65 procent wodoru, 24 procent tlenu i 10 procent węgla. Pozostały 1 procent zawiera pierwiastki śladowe, takie jak cyrkon, rad, bor, miedź i ołów.

Pomimo ogromnej liczby atomów w ludzkim ciele nadal jesteśmy zaskakująco pełni pustej przestrzeni. Gdyby cała ta pusta przestrzeń została wyciśnięta z ludzi, nasze ciała stałyby się tak zwarte, że można by je było zmieścić w pudełku wielkości kostki cukru. Co więcej, gwiazdy, planety i wszystko, co zawierają, w tym także ludzie, stanowią zaledwie 4 procent masy znanego wszechświata. Pozostała część, zdaniem naukowców, składa się z ciemnej materii i ciemnej energii, które jak dotąd nie są zbyt dobrze poznane.

 

Źródła: Laurie L. Dove / howstuffworks

The Star In You

What is an atom?

How many atoms are in the human body?

Human Body Chemical Composition

Zdjęcia: iStock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x