Ciężki COVID-19 może uszkodzić oczy

Nowe badanie sugeruje, że osoby z ciężkim COVID-19 mogą być narażone na poważne problemy ze wzrokiem.

Badacze przeanalizowali informacje od 129 pacjentów we Francji, którzy byli hospitalizowani z powodu COVID-19 i zostali poddani skanowaniu mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego ( MRI ). Spośród nich dziewięciu pacjentów, czyli 7%, wykazywało oznaki nieprawidłowości w oku. W szczególności MRI wykazało nieprawidłowości zwane „guzkami” z tyłu oczu , które mogą być oznakami zapalenia lub bezpośredniego uszkodzenia oka – powiedział główny autor badania dr Augustin Lecler, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Paryskim.

U wszystkich dziewięciu pacjentów występowały guzki w plamce, które są odpowiedzialne za widzenie centralne, co oznacza zdolność wyraźnego widzenia przed sobą. Ośmiu pacjentów miało guzki „obustronne”, co oznacza, że ​​wystąpiły w obu oczach.

Nowe badanie wykazało oznaki nieprawidłowości w oku na skanach MRI pacjentów z ciężkim COVID-19. Powyżej, rezonans magnetyczny mózgu 56-letniego pacjenta z COVID-19 wykazujący „guzki” z tyłu oczu (oznaczone strzałkami), które mogą świadczyć o zapaleniu lub bezpośrednim uszkodzeniu oka.(Zdjęcie: Radiological Society of North America)

„Problemy z oczami, które znaleźliśmy, mogą być potencjalnie bardzo poważne, ponieważ występują w… regionie plamki żółtej, który jest regionem odpowiedzialnym za zapewnienie nam wyraźnego widzenia i zdolności widzenia drobnych szczegółów” – powiedział Lecler, który jest również neuroradiologiem w Foundation Adolphe de Rothschild Hospital w Paryżu. „Jeśli ten stan będzie się utrzymywać, może to potencjalnie prowadzić do poważnej utraty wzroku, a nawet ślepoty”.

Odkrycia sugerują, że pacjenci z ciężkim COVID-19 mogą wymagać poddania się badaniom przesiewowym pod kątem problemów z oczami, napisali autorzy w artykule opublikowanym we wtorek (16 lutego) w czasopiśmie Radiology. Zwraca się uwagę, że poważne problemy ze wzrokiem „mogą w dużej mierze pozostać niezauważone” wśród pacjentów na oddziale intensywnej terapii (OIOM), ponieważ lekarze koncentrują się na leczeniu zagrażających życiu objawów choroby.

„Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że problemy z oczami mogą pozostać nierozpoznane na OIOM, a klinicyści muszą zachować czujność przy badaniu pacjentów i muszą sprawdzać czy istnieje problem z oczodołem [okiem], aby chronić wzrok pacjenta” – napisała w towarzyszącym artykule wstępnym w Radiology dr Claudia Kirsch, szefowa oddziału neuroradiologia w Northwell Health Zucker Hofstra School of Medicine w Manhasset w stanie Nowy Jork.

COVID-19 był wcześniej łączony z problemami z oczami, w tym z zapaleniem spojówek, a także uszkodzeniem siatkówki oka, znanym jako retinopatia. Nowe badanie jest jednym z pierwszych, które zgłosiło nieprawidłowości w oku związane z COVID-19 za pomocą skanów MRI.

Dokładna przyczyna tych guzków jest niejasna, ale według CNN mogą to być oznaki uszkodzenia z powodu zablokowanych naczyń krwionośnych lub krwawienia w oku.

Nie wiadomo również, w jaki sposób wirus powoduje uszkodzenie oczu. Jest możliwe, że SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, może zarazić oko bezpośrednio. Uszkodzenie może być również spowodowane reakcją zapalną organizmu na chorobę.

Autorzy nie mogą również wykluczyć, że guzki były wynikiem ciężkiej choroby. W szczególności zauważają, że pacjenci, którzy spędzają czas na OIT w „pozycji na brzuchu”, czyli na brzuchu, lub którzy są intubowani przez rurkę do oddychania, są narażeni na nieprawidłowości w oku z powodu zwiększonego ciśnienia w oczach. Większość pacjentów w obecnym badaniu z wadami wzroku była przez dłuższy czas w pozycji leżącej na OIT.

Badanie było ograniczone, ponieważ naukowcy nie skontaktowali się z pacjentami w celu ustalenia, czy nieprawidłowości były tymczasowe, czy też spowodowały jakiekolwiek zmiany widzenia. (Badanie miało charakter „retrospektywny”, ponieważ lekarze przeglądali zapisy pacjentów po fakcie i nie śledzili ich w czasie).

Ale naukowcy są obecnie w trakcie kontynuowania obserwacji tych pacjentów i badają dodatkowych pacjentów z ciężkim COVID-19 za pomocą rezonansu magnetycznego, a także kompleksowych testów wzroku. Prowadzą również podobne badania na pacjentach z łagodnymi przypadkami COVID-19, aby sprawdzić, czy te problemy są specyficzne dla ciężkich przypadków choroby, powiedział Lecler.

Źródła: Rachael Rettner

Ocular MRI Findings in Patients with Severe COVID-19: A Retrospective Multicenter Observational Study

The Eyes Have It: Looking Carefully at the Orbits and SARS-COV-2

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x