Tajski artysta porusza temat tabu na wystawie „lese majeste”

Tajski artysta uliczny o pseudonimie „Headache Stencil” wystawia niektóre ze swoich najbardziej “ryzykownych” prac, które dotykają problemu surowego prawa, związanego z obrazą monarchii.

Artysta, który nie ujawnia swojego prawdziwego nazwiska ani wieku, zainaugurował wystawę w zeszłym tygodniu w galerii nad barem w Bangkoku, w dniu, w którym czterech aktywistów zostało aresztowanych za nawoływanie do zreformowania monarchii Tajlandii.

W Tajlandii obowiązują jedne z najsurowszych na świecie praw „lese majeste”, z karą do 15 lat więzienia za każde przestępstwo zniesławienia, obrażenia lub groźby wobec króla Maha Vajiralongkorna i jego najbliższych członków rodziny.

„Doświadczamy tego surowego prawa od dawna. Wiele osób mówiło mi, żebym trzymał się z daleka lub nie angażował się ”- powiedział artysta.

„Ale jako artysta chcę spróbować sztuki i zobaczyć, jak blisko mogę się zbliżyć, jakie dyskusje mogą wywołać moje prace”.

Co najmniej 58 działaczy zostało oskarżonych o obrażanie członków rodziny królewskiej od listopada w związku z protestami przeciwko rządowi wspieranemu przez wojsko, które popiera monarchię.

Kolekcja złożona 14 obrazów artysty nawiązuje do rewolucji francuskiej i zawiera symbole pałacu, korony i królewskich parasoli.

Jeden z obrazów przedstawia dolną połowę latającego garudy, mitycznego ptaka używanego jako oficjalna pieczęć, ściskającego w szponach coś, co wydaje się być protestującym.

Inny obraz przedstawia trzy dłonie obok siebie nad płomieniami, dwie “wyprostowanym środkowym palcem” i trzecią z znakiem „V”, odnoszące się do numeru 112, artykułu tajskiego kodeksu karnego obejmującego zniewagę monarchii.

„Moje obrazy muszą być otwarte, a ludzie muszą je interpretować lub rozwiązywać samodzielnie” – powiedział artysta.

„Po prostu chcę, aby ludzie widzieli moje prace, interpretowali je i zdawali sobie sprawę z człowieczeństwa oskarżonych” – powiedział.

„Nikogo nie zabili, po prostu się z kimś nie zgadzają. Nie powinni iść do więzienia za to, że nie kochają kogoś tak, jak inni.”

Źródła: reuters.com | Zdjęcia: reuters

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x