Szkielet konia z epoki lodowcowej znaleziony w Utah nie jest tym o czym myśleliśmy

Wyniki nowych badań wskazują, że szczątki „dzikiej” samicy konia znalezionego w dużym, starożytnym jeziorze w stanie Utah, datowanym na 16 000 lat wstecz do ostatniej epoki lodowcowej nie mają więcej niż 340 lat.

Kości, odkopane przez architektów krajobrazu na podwórku w Lehi w stanie Utah w 2018 roku, były początkowo datowane na okres, który zakończył się około 11700 lat temu. Ale po przeanalizowaniu szczątków konia naukowcy zdali sobie sprawę, że koń był w rzeczywistości koniem domowym, który żył znacznie później.

Początkowy wiek szczątków konia sugerował, że klacz ta była dzika; takie konie żyły w Ameryce Północnej od około 50 milionów do 10 000 lat temu, znikając mniej więcej w tym samym czasie, gdy inne duże zwierzęta, w tym mamuty, niedźwiedzie krótkowłose, wilki straszne i gigantyczne leniwce, wyginęły pod koniec ostatniej epoki lodowcowej. (Prawdopodobnie połączenie zmian klimatycznych i interakcji ludzi doprowadziło do ich śmierci, pokazują badania). Jednak nowe odkrycia sugerują, że ten koń – który zdechł, gdy miał około 12 lat – był udomowiony, pochodził z czasów pokolumbijskich, po wprowadzeniu przez Hiszpanów konia domowego ( Equus caballus ) do obu Ameryk począwszy od XVI wieku.

Naukowcy napisali w badaniu, że wielu rdzennych mieszkańców obu Ameryk „szybko włączyło” te europejskie konie do swojej kultury i gospodarki. Ta klacz, znana jako koń Lehi, nie była wyjątkiem; prawdopodobnie był wychowywany, pielęgnowany i wykorzystywany przez rdzennych mieszkańców, którzy mieszkali w obecnym stanie Utah, prawdopodobnie przez członka społeczności Ute lub Shoshone, powiedział główny autor badania William Taylor, adiunkt antropologii na University of Colorado Boulder.

„Koń Lehi pokazuje nam, że istnieje niesamowity zapis archeologiczny dotyczący wczesnych relacji między ludnością tubylczą a końmi – zapis, który mówi nam rzeczy, których nie ma w żadnej europejskiej historii” – powiedział Taylor, który jest również kuratorem archeologii w University of Colorado Museum of Natural History i właśnie stworzył cyfrową wystawę muzealną o koniach na starożytnym amerykańskim Zachodzie.

Paleontolog Rick Hunter odkopuje szkielet konia Lehi z podwórka w Utah. (Zdjęcie: Bridger Hill)

Naukowcy badają szczątki konia w laboratorium. (Zdjęcie: William Taylor)

Naukowcy wykonują skan 3D kości konia Lehi. (Zdjęcie: William Taylor)

Mieszanka „Epoki”

Pomyłka nastąpiła, ponieważ rdzenni mieszkańcy zakopali konia w jamie otoczonej osadami jeziornymi pochodzącymi sprzed 14 000 do 16 000 lat.

Jednak nowe datowanie radiowęglowe rzeczywistych kości i wskazówki z anatomii i DNA konia Lehi wskazują, że klacz żyła później. Ale ponieważ próbka radiowęglowa nie dała dokładnego wyniku, „możemy tylko powiedzieć, że ten koń zdechł gdzieś po 1680 roku”, prawdopodobnie zanim europejscy osadnicy na stałe przenieśli się do regionu Salt Lake w połowie XIX wieku, powiedział Taylor.

Ponadto Taylor i współpracownicy stwierdzili pęknięcia kręgosłupa konia, które sugerują, że ktoś wielokrotnie jeździł tym koniem. Te pęlnięcia są „rodzajem cechy, która jest dość rzadka u dzikiego zwierzęcia” – powiedział Taylor. „Kiedy przyjrzeliśmy się bliżej, znaleźliśmy inne wskazówki, w tym ciężkie zapalenie stawów – i ostatecznie dane genetyczne pomogły nam potwierdzić ten pogląd”, że koń był koniem domowym Equus caballus, a nie dzikim koniem z epoki lodowcowej.

Pomimo obrażeń klaczy ludzie opiekowali się koniem, być może dlatego, że chcieli go skrzyżować z lokalnymi ogierami, stwierdzili naukowcy w badaniu, które zostało opublikowane 4 lutego w czasopiśmie American Antiquity.

Ponadto analiza izotopów (odmiany pierwiastka) w szkliwie zębów konia ujawniła, że ​​pił wodę i jadł roślinność w regionie Wasatch Front w stanie Utah, co sugeruje, że „koń był hodowany i pielęgnowany lokalnie… blisko miejsca gdzie został znaleziony ”- napisali naukowcy w badaniu.

Źródła: Laura Geggel

Horses in the North American West

Interdisciplinary Analysis of the Lehi Horse: Implications for Early Historic Horse Cultures of the North American West

Zdjęcia: Bridger Hill

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x