Badanie sugeruje związek między zanieczyszczeniami powietrza a nieodwracalną utratą wzroku!

Zanieczyszczenie powietrza może pogarszać wzrok w późniejszym życiu, zgodnie z dużym badaniem, które wykazało związek między zanieczyszczeniem powietrza drobnymi cząsteczkami a zwyrodnieniem plamki żółtej, związaną z wiekiem chorobą oczu, która może prowadzić do nieodwracalnej ślepoty.

Odkrycia służą jako wyraźne przypomnienie wielu powodów, dla których zanieczyszczenie powietrza może być szkodliwe dla naszego zdrowia, mimo że to dopiero początek tych badań.

“Nasze odkrycia dodają się do coraz większej liczby dowodów na szkodliwe skutki zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, nawet przy stosunkowo niskiej ekspozycji” – piszą autorzy badania w artykule.

Zanieczyszczenie powietrza to problem globalny, od którego wielu nie może uciec, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że ponad 90 procent światowej populacji żyje w miejscach, w których poziom jakości powietrza przekracza dopuszczalne limity określone dla zanieczyszczeń, które stanowią zagrożenie dla zdrowia. Największe obawy dotyczące zdrowia publicznego związane z niską jakością powietrza krążą wokół zanieczyszczeń, takich jak pył zawieszony (kurz, sadza i inne), ozon w warstwie przyziemnej, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki i inne gazy, które są emitowane przez pojazdy silnikowe, przemysł ciężki i pożary.

Szczególnie niepokojące są drobne cząstki, zwane w skrócie PM2,5. Te mikroskopijne cząsteczki o rozmiarze mniejszym niż 2,5 mikrometra mogą wnikać głęboko w płuca i przedostawać się do krwiobiegu, powodując stan zapalny całego ciała. Powtarzające się narażenie na takie zanieczyszczenia może podrażniać oczy i gardło oraz powodować trudności w oddychaniu. Ponadto zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną 43 procent zgonów z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i ponad jednej czwartej wszystkich zgonów z powodu raka płuc, chorób serca lub udaru.

W tym badaniu skupiono się na związanym z wiekiem zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD), schorzeniu, w którym wzrok osoby pogarsza się z wiekiem, co prowadzi do częściowej utraty wzroku, a nawet całkowitej ślepoty. Choroba jest związana z nieszczelnymi naczyniami krwionośnymi w tylnej części oka i małymi plamkami tłuszczu i białka, które gromadzą się na plamce żółtej, części oka w środku siatkówki. Genetyka i palenie są jednymi z głównych czynników ryzyka tego schorzenia.

Do analizy naukowcy zebrali dane tysięcy osób zapisanych do brytyjskiego Biobanku i oszacowali roczne poziomy zanieczyszczenia powietrza wokół ich domów, korzystając z innych publicznie dostępnych zbiorów danych. Od 2006 roku prawie 116 000 osób zostało poproszonych o zgłoszenie, czy ich lekarz zdiagnozował u nich zwyrodnienie plamki żółtej. 52 062 osoby z tej grupy miało również zbadany wzrok i zmierzoną grubość siatkówki, jako wskaźnik wszelkich zmian w zdrowiu oczu.

Badanie wykazało, że ludzie, którzy byli narażeni na wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza drobnymi cząsteczkami, mieli wyższy wskaźnik samodzielnie zgłaszanego AMD. Ekspozycja na inne zanieczyszczenia, w tym dwutlenek azotu, ale nie gruboziarnisty pył, była również związana ze zmianami grubości siatkówki, wykrytymi w obrazowaniu.

Ale nie dajmy się zwieść samym wielkim liczbom. Tylko u niewielkiego ułamka osób faktycznie zdiagnozowano AMD podczas badania – i pamiętajmy, że chociaż to badanie obserwacyjne może zwrócić naszą uwagę na trendy i wzorce obserwowane w całej populacji, nie może ustalić bezpośredniej przyczynowości.

Innymi słowy, naukowcy robią, co w ich mocy, w takich badaniach obejmujących całą populację, aby uwzględnić inne czynniki, takie jak styl życia, które wpływają na ryzyko choroby, ale próbując rozplanować dokładne skutki zdrowotne narażenia na zanieczyszczenie powietrza na świecie, gdzie wszystko jest ze sobą powiązane, nie zawsze wszystkie połączenia są jasne. Naukowcy również sugerują, że zanieczyszczenie powietrza może wpływać na oko w sposób okrężny poprzez stany zapalne i stres oksydacyjny, dwa mechanizmy obronne, w których organizm walczy z obcymi substancjami i próbuje się odpowiednio odtruć. Konieczne będą jednak dalsze badania, aby zbadać to prawdopodobne powiązanie.

Nie jest to jednak pierwszy raz, kiedy zanieczyszczenie powietrza wiąże się z chorobami oczu. W badaniu z 2019 r. analizującym globalne obciążenie jaskrą stwierdzono, że wyższe średnie poziomy drobnych cząstek były związane z większą liczbą przypadków jaskry, która wpływa na nerw wzrokowy.

“Dobra wiadomość jest taka, że ​​zanieczyszczenie powietrza można kontrolować i zapobiegać chorobom, które powoduje” – pisze Philip Landrigan, lekarz medycyny publicznej i epidemiolog z Icahn School of Medicine w Mount Sinai w stanie Nowy Jork, który nie brał udziału w badaniu.

Egzekwowanie norm jakości powietrza i redukcja emisji z elektrowni węglowych – poprzez przejście na czyste paliwa i ostatecznie na odnawialne źródła energii – byłyby skutecznymi strategiami ograniczania zanieczyszczenia powietrza. Widzieliśmy, jak szybko niebo się oczyściło w ciągu pierwszych kilku miesięcy pandemii koronawirusa, która uziemiła ruch lotniczy i ściągnęła samochody z dróg, gdy ludzie zostali zamknięci w domach. Chociaż tak drastyczne zmiany nie były ostatecznie zrównoważone, chwilowa ulga od zanieczyszczeń powietrza, które zwykle pokrywają miasta, pokazała nam, co jest możliwe.

“Miasta i kraje będą musiały przestawić się na niezanieczyszczające źródła energii, zachęcać do aktywnego dojeżdżania do pracy, ulepszać swoje sieci transportowe i przeprojektować procesy przemysłowe, aby wyeliminować odpady” – pisze Landrigan.

“Te zmiany nie będą łatwe. Będą musiały przezwyciężyć silny sprzeciw ze strony potężnych partykularnych interesów. Ale na szczęście techniczne, instytucjonalne i polityczne narzędzia potrzebne do kontrolowania zanieczyszczenia powietrza są już dostępne”.

W międzyczasie potrzebne będą dalsze badania, aby zebrać dowody dotyczące długoterminowych zagrożeń, jakie zanieczyszczenie powietrza stwarza dla zdrowia oczu.

 

Źródła: Clare Watson / Science Alert

Association of ambient air pollution with age-related macular degeneration and retinal thickness in UK Biobank

Oxidative Stress and Air Pollution Exposure

The health effects of air pollution

Explainer: what is age-related macular degeneration?

UK Biobank

Epidemiological variations and trends in health burden of glaucoma worldwide

Explainer: what is glaucoma, the ‘sneak thief’ of sight?

Air pollution and health

Ambient air pollution

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x