Dlaczego oddychamy tak głośno kiedy śpimy?

Podczas najspokojniejszego snu niektórzy ludzie chrapią nieprzyjemnie głośno, niszcząc szanse na sen każdemu, kto dzieli z nimi sypialnię. Ale nawet ci, którzy nie chrapią, oddychają głośniej, gdy zasypiają, niż gdy nie śpią. Dlaczego ludzie tak głośno oddychają podczas snu?

– Dźwięk wydawany podczas oddychania – czy to na jawie, czy we śnie – jest spowodowany wibracją powietrza przepływającego przez drogi oddechowe – powiedział dr Timothy Morgenthaler, pulmonolog i specjalista medycyny snu z Mayo Clinic w Minnesocie. Głośność oddychania zależy od tego, jak wąskie są drogi oddechowe i jak szybko przemieszcza się przez nie powietrze. „Można to prawie postrzegać jako instrument muzyczny” – powiedział.

Podczas wdechu szybki ruch powietrza wpływa do górnych dróg oddechowych – części układu oddechowego, która rozciąga się od ust do krtani – zmniejszając ciśnienie w całych drogach oddechowych. Ta zmiana ciśnienia może spowodować zapadnięcie się górnych dróg oddechowych, co utrudnia oddychanie. Odruch w górnych drogach oddechowych zapobiega zapadaniu się i utrzymuje krtań otwartą, gdy nie śpisz. „Ponieważ są otwarte, przepływ przez te drogi oddechowe nie jest gwałtowny, więc powietrze porusza się bez dużej ilości dźwięku” – powiedział Morgenthaler. Ale kiedy śpisz, ten odruch nie jest tak silny. Górne drogi oddechowe mają tendencję do częściowego zapadania się, a oddychanie staje się głośniejsze.

Sen, zwłaszcza podczas szybkiego ruchu gałek ocznych (REM), również prowadzi do obniżenia napięcia mięśniowego dróg oddechowych, dodał Morgenthaler. Innymi słowy, mięśnie podtrzymujące drogi oddechowe rozluźniają się, umożliwiając zwężenie przewodu oddechowego. Kiedy drogi oddechowe zwężają się, prędkość przepływającego przez nie powietrza wzrasta. Powietrze bardziej wibruje i wytwarza więcej dźwięku.

Górne drogi oddechowe to część układu oddechowego, która rozciąga się od ust do krtani. (Zdjęcie: Shutterstock)

Ciasnota oznacza również, że twoje oddechy stają się szybkie i płytkie. Według Morgenthaler, przeciętna osoba wykonuje około 14 oddechów na minutę w stanie czuwania i 15 lub 16 podczas snu. Chociaż oddychasz częściej podczas snu, w rzeczywistości pobierasz mniej tlenu i wypychasz mniej dwutlenku węgla, ponieważ zapotrzebowanie organizmu na wentylację nie jest tak duże jak wtedy, gdy nie śpisz.

Jeśli przewód oddechowy osoby stanie się szczególnie wąski, może zacząć chrapać. Zwykle dzieje się tak, gdy drogi oddechowe osiągają średnicę słomki z McDonald’s, która jest nieco szersza niż zwykłe słomki, powiedział Morgenthaler. Kiedy przewód jest tak mały, nie tylko powietrze w drogach oddechowych wibruje, ale także tkanki w okolicy, powodując chrapanie.

Jeśli drogi oddechowe osoby zwężają się jeszcze bardziej podczas snu, może dojść do obturacyjnego bezdechu sennego (OSA, obstructive sleep apnea). Drogi oddechowe mogą stać się tak wąskie, że oddychanie jest niemożliwe, a osoba budzi się, by zaczerpnąć powietrza. Nawet u osób bez bezdechu sennego drogi oddechowe mogą zwężać się aż do czterech razy na godzinę. Kiedy występuje częściej, staje się obturacyjnym bezdechem sennym. Utrata wagi jest często skutecznym sposobem leczenia, ponieważ nadmiar tłuszczu w drogach oddechowych może utrudniać oddychanie. Morgenthaler zalecał również unikanie alkoholu tuż przed snem, ponieważ powoduje to rozluźnienie otaczających mięśni. Jeśli to nie pomoże, osoba może potrzebować urządzenia, takiego jak CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) zapewniającego stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, aby utrzymać drożność dróg oddechowych podczas snu, powiedział.

Źródła: Tara Santora / livescience.com

Zdjęcia: PeopleImages via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x