Czy piorun naprawdę nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce?

Zanim zaczniemy rozważać jaka strategia unikania uderzeń pioruna jest najlepsza, porozmawiajmy trochę o tym, jak niebezpieczna jest błyskawica. Jasne, jesteśmy bombardowani informacjami o tym, jak rzadkie są uderzenia skierowane prosto w człowieka i jak mało jest to prawdopodobne. National Weather Service szacuje, że każdego roku wyładowania atmosferyczne powodują 93 zgony i 300 obrażeń. Są to poparzenia, których można by się spodziewać, ale to nie wszystko, czego doświadczają osoby trafione piorunem. Często pojawiają się również uszkodzenia mózgu i nerwów. To nie jest przyjazne wyładowanie elektryczne, które radośnie oglądamy w kreskówkach.

Więc teraz, kiedy wszyscy zgadzamy się z tym, że błyskawice są przerażające i należy ich unikać za wszelką cenę, należy ustalić jaka strategia ich unikania jest najlepsza? Położyć się płasko na ziemi? Stać na zewnątrz w gumowych butach? Albo po prostu wypatrywać miejsca, które już raz zostało trafione, podbiec do niego i stać triumfując, wiedząc, że piorun nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce?

Te wszystkie pomysły najprawdopodobniej nie skończą się dobrze. Nigdy nie rób niczego takiego. Krótka lekcja na temat dwóch pierwszych punktów: położenie płasko na ziemi absolutnie zwiększa twoje szanse, że jakikolwiek piorun będzie w stanie do ciebie dotrzeć przez podłoże. Kiepski pomysł. Po drugie, gumowe buty nie chronią przed piorunami. Piorun jest o wiele za silny. Znacznie lepiej sprawdzi się  ucieczka do najbliższego schronienia.

Co do ostatniej strategii: błyskawica nie ma pamięci, która powoduje, że unika miejsca, które wcześniej zostało trafione. Możesz być zaniepokojony, wiedząc, że gdyby błyskawica miała osobowość, byłaby nieugiętą psychopatką, która nie miałaby nic przeciwko zadawaniu wielokrotnego cierpienia swoim ofiarom.

Jeśli jesteś wysokim, szpiczastym budynkiem w środku burzy, Twoje szanse na doświadczenie siły błyskawicy znacząco rosną. Na przykład Empire State Building jest atakowany około 100 razy w roku. Duże wieże telewizyjne mogą być uderzane co 30 sekund podczas wielkiej burzy. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym regularnie występują przyzwoite burze, możesz spodziewać się, że każde 1000 metrów kwadratowych będzie atakowane średnio raz na 100 lat. I nie ma absolutnie nic, co mogłoby powstrzymać piorun przed wielokrotnym uderzeniem w to samo miejsce podczas ogromnej burzy z piorunami.

Najlepsza rada, jak unikać wyładowań atmosferycznych? Dostań się do schronienia, domu, samochodu lub jakiejkolwiek innej konstrukcji, która chroni cię przed gniewnym niebem.

 

Źródła: Kate Kershner / howstuffworks

LIGHTNING REALLY DOES STRIKE MORE THAN TWICE

Lightning Safety Tips and Resources

Lightning Myths: Lightning never strikes the same place twice

Zdjęcia: Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x