Zakochane lemury rzucają (trochę) światła na tajemnicę monogamii

My, ludzie, mamy obsesję na punkcie znalezienia „tego jedynego” – tej wyjątkowej osoby, z którą możemy się ustatkować i zestarzeć. Ale wiele gatunków w królestwie zwierząt ma inne pojęcie o związkach.

Podczas gdy około 90 procent gatunków ptaków praktykuje jakąś formę wierności jednemu partnerowi, tylko 3 do 5 procent ssaków to robi.

Ale co dokładnie sprawia, że ​​niektóre zwierzęta tworzą więzi na całe życie, podczas gdy inne są zadowolone z gry na wielu polach?

Według badań przeprowadzonych przez zespół na Duke University z udziałem grupy lemurów, dalekich kuzynów naczelnych pochodzących z wyspy Madagaskar, wydaje się, że obwody mózgowe mogą być kluczem do tego, aby miłość trwała u niektórych gatunków, a u innych nie.

Badania przeprowadzone w ciągu ostatnich 30 lat na gryzoniach sugerują, że działanie dwóch hormonów w mózgu uwalnianych w czasie godów, tak zwanych “związków przytulania” – oksytocyny i wazopresyny – odgrywa dużą rolę w tworzeniu długotrwałej więzi między parami.

Na przykład, porównując mózgi monogamicznych norników preriowych z ich rozwiązłymi odpowiednikami, nornikami górskimi i łąkowymi, naukowcy odkryli, że norniki preriowe mają więcej miejsc dokowania dla tych hormonów, szczególnie w częściach układu nagrody mózgu.

W nowym badaniu naukowcy wykorzystali specjalistyczną technikę obrazowania mózgu, aby zmapować miejsca wiązania oksytocyny i wazopresyny w mózgach 12 lemurów, które zmarły z przyczyn naturalnych.

Odkryli, że oksytocyna i wazopresyna wydają się działać na różne części mózgu u lemurów w porównaniu z wcześniejszymi badaniami na gryzoniach, co sugeruje, że obraz jest bardziej złożony niż pierwotnie sądzono.

„Prawdopodobnie istnieje wiele różnych sposobów, poprzez które monogamia jest realizowana w mózgu i zależy to od tego, na jakie zwierzęta patrzymy” – powiedział główny autor dr Nicholas Grebe, adiunkt z tytułem doktora na Duke University. „Dzieje się więcej, niż początkowo sądziliśmy”.

Źródło: Jason Goodyer

Neural correlates of mating system diversity: oxytocin and vasopressin receptor distributions in monogamous and non-monogamous Eulemur

Zdjęcie: David Haring, Duke Lemur Center

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x