Nasi psi pomocnicy potrafią wykryć zapach COVID-19 w ludzkim pocie już po czterech dniach szkolenia

Przez ponad 15 000 lat psy polowały z nami, ciągnęły nasze sanie, chroniły nas, a nawet zapewniały futrzane ramię do płaczu. Czy mogłyby nam teraz pomóc także w walce z koronawirusem?

Nowy artykuł przeglądowy opublikowany w Journal Of The American Osteopathic Association sugeruje, że tak. Tommy Dickey, emerytowany profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara i Heather Junqueira z BioScent, jego współpracowniczka, przeanalizowali wszystkie dostępne obecnie badania i odkryli, że psy są w stanie wykryć osoby zarażone koronawirusem SARS-CoV-2.

Psy tropiące można szybko wyszkolić, aby skutecznie wykrywać COVID-19 © Getty Images

„Psy w zasadzie wąchają pot człowieka” – powiedział Dickey o serii eksperymentów przeprowadzonych przez francuskich i libańskich naukowców. W tym badaniu 18 psów miało wskaźnik dokładności od 83 do 100 procent po zaledwie czterech dniach szkolenia.

Podczas gdy sam koronawirus nie wydziela zapachu, psy mogą wychwytywać substancje metaboliczne wydalane przez osoby z dodatnim wynikiem na COVID.

„Jeden pies dwukrotnie wskazał pozytywne wyniki, których nie można było potwierdzić” – powiedział Dickey. „Dwa tygodnie później odkryli, że obie osoby, które dały te próbki, musiały być hospitalizowane z powodu COVID”.

W międzyczasie niemiecka grupa badawcza odkryła, że ​​po tygodniu szkolenia osiem psów było w stanie osiągnąć 94% wskaźnik wykrywalności podczas wąchania próbek śliny.

Psy są już wykorzystywane do wykrywania raka, malarii, choroby Parkinsona i cukrzycy, ale mimo to wiele osób nie zdaje sobie sprawy z umiejętności psów. „Badania psów wykrywających zapachy w medycynie naprawdę zyskały na popularności w ostatnich latach i potrzeba wielu recenzowanych artykułów, zanim pomysł wykorzystania psów do wykrywania chorób trafi do głównego nurtu” – powiedziała Junqueira.

Dickey i Junqueira odkryli, że w badaniach wykorzystano różne rasy psów. „Użyto wielu belgijskich malinois oraz psów przeszkolonych w zakresie materiałów wybuchowych i raka okrężnicy. Byli więc zawodowymi wąchaczami – powiedziała Junqueira.

Jednak nawet psy, które nie są „klasycznymi” rasami do wykrywania, można nadal szkolić. W kolumbijskim badaniu wykorzystano trzy różne rasy psów do wykrycia COVID, z których jednym był amerykański pitbull. Sześć psów w tym badaniu wąchało 9200 próbek, a 99,9% próbek wskazanych przez psy jako negatywne nie było nosicielami wirusa.

Podczas szkolenia często wykorzystywano belgijskie malinois i owczarki niemieckie, ale inne rasy psów również dobrze radzą sobie w wykrywaniu COVID-19 © Getty Images

„Pitbull był wcześniej źle traktowany, ale zrehabilitowali go, a on był doskonale przygotowany i świetnie radził sobie z wąchaniem” – powiedział Dickey.

Psy są również szybkie – wykrycie trwa kilka sekund, co czyni je znacznie szybszymi niż test na koronawirusa. Z tego powodu mogłyby być wykorzystywane jako część procesu kontroli w portach i na lotniskach, a nawet podczas festiwali i imprez sportowych, w celu wykrywania osób zakażonych.

W rzeczywistości brytyjskie badanie wykazało, że jeden pies do wykrywania może sprawdzać około 250 osób na godzinę, co może zmniejszyć potrzebę egzekwowania kwarantanny i izolacji wszystkich podróżnych.

Potrzebne są dalsze badania, aby określić, w jakim stopniu psy mogą wyczuć COVID-19 u osób bezobjawowych.

Przy całym wąchaniu niektórzy ludzie mogą obawiać się ryzyka przenoszenia COVID-19 przez psy między osobami. Chociaż nadal trwają badania, dowody sugerują, że ryzyko jest niskie.

Istnieje jednak nadzieja, że uda się opracować urządzenia nadające się do noszenia, które będą naśladować wrażliwość psiego nosa. Można by je nosić przez cały czas i byłyby one w stanie wykryć wszelkie biomarkery choroby w pocie użytkownika.

Źródło: Alice Lipscombe-Southwell

Nine things you didn’t know about dogs, according to science

Toward the use of medical scent detection dogs for COVID-19 screening

Detection dogs as a help in the detection of COVID-19 Can the dog alert on COVID-19 positive persons by sniffing axillary sweat samples ? Proof-of-concept study

Scent dog identification of samples from COVID-19 patients – a pilot study

Dog Savior: Immediate Scent-Detection of SARS-COV-2 by Trained Dogs

Could bio-detection dogs be used to limit the spread of COVID-19 by travellers?

Zdjęcie: Science Focus

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x