Dlaczego strażnicy królowej noszą takie wysokie kapelusze?

Wraz z piętrowymi autobusami, czerwonymi budkami telefonicznymi i Big Benem, są typowo brytyjską “rzeczą”, ale mundury straży królowej Elżbiety II nie zostały zaprojektowane tak, aby wyglądały estetycznie. Zostały wymyślone jako niezbędne wyposażenie bitwy z wrogami Wielkiej Brytanii w XIX wieku.

Dlaczego więc ci strażnicy noszą wysokie czarne kapelusze i rzucające się w oczy czerwone tuniki?

Choć trudno w to uwierzyć, mundur miał przestraszyć wrogie armie.

„Pomysł polegał na tym, że dzięki temu żołnierze piechoty wyglądali na wyższych i przez to bardziej przerażających” – powiedział Richard Fitzwilliams, komentator królewski z Londynu. – Kiedyś zaspokajały praktyczną potrzebę żołnierza piechoty w bitwie. Były używane podczas walki z Francuzami w wojnach napoleońskich, w rzeczywistości Cesarska Gwardia Napoleona też je nosiła.

Czapki są znane jako skóry niedźwiedzie, ponieważ – zgadłeś – są wykonane z niedźwiedziego futra. Skóry pochodzą od niedźwiedzi czarnych ( Ursus americanus ), które co roku są poddawane ubojowi w celu kontrolowania ich liczebności. Oznacza to, że żadne niedźwiedzie nie są zabijane specjalnie w celu wykonania “hełmów” o wysokości 18 cali (46 centymetrów), ale fakt ten nadal sprawia, że ​​niektórzy ludzie czują się niekomfortowo. W rzeczywistości, odkąd Wielka Brytania opuściła Unię Europejską w 2020 roku, mówi się o całkowitym zakazie handlu futrami. Na razie jednak armia brytyjska kupuje od 50 do 100 czapek, które kosztują około 900 dolarów rocznie.

W dzisiejszych czasach nakrycia głowy dodają nieco przepychu i wzniosłości do munduru armii brytyjskiej, gdy żołnierze wykonują uroczyste obowiązki, takie jak zmiana warty w Pałacu Buckingham lub coroczna parada z okazji oficjalnych urodzin królowej. Ale ci, którzy noszą niedźwiedzie skóry, również noszą regularne mundury, gdy wymagają tego okoliczności, pełniąc inne, nie ceremonialne role w armii brytyjskiej.

„Jeśli spojrzysz na strażników królowej i myślisz, że mają tylko obowiązki ceremonialne, to popełnisz duży błąd” – powiedział Fitzwilliams. „Wszyscy oni są żołnierzami rotacyjnymi i pełnią też inne role wojskowe”

Straż Honorowa maszeruje na paradzie w szarych płaszczach. (Zdjęcie: Denise Minichini / EyeEm via Getty Images)

Jeśli chodzi o czerwone tuniki, które są noszone w miesiącach letnich (zimą noszone są dłuższe szare płaszcze), od dawna istnieje plotka, że ​​Brytyjczycy wybrali szkarłat, ponieważ maskował plamy krwi, które wpływałyby źle na morale i były po prostu brzydkie. Ale to nonsens, powiedział Fitzwilliams. Zamiast tego wszystko sprowadzało się do oszczędności.

„Powodem, dla którego brytyjscy żołnierze tradycyjnie nosili się na czerwono, jest to, że był to najtańszy i najłatwiej dostępny barwnik” – powiedział Fitzwilliams. „W dzisiejszych czasach wydaje się, że to zły kolor do walki, ponieważ rzuca się w oczy, ale w dymie i zamieszaniu bitwy pozwolił ci także odróżnić twoich przyjaciół od wrogów.” W końcu te mundury nawiązują do czasów tradycyjnej europejskiej wojny, kiedy walczące strony pojawiały się w danym miejscu, dosłownie formowały linie do ataku i obie strony nacierały na siebie – jest dalekie od taktyki partyzanckiej.

Tak więc brytyjska królowa jest strzeżona przez oficerów, którzy noszą takie same mundury, jak żołnierze pełniący czynną służbę dwa wieki temu. Może to anachronizm, ale takie tradycje sprawiają, że brytyjscy członkowie rodziny królewskiej są znani na całym świecie, powiedział Fitzwilliams. „Mamy najsłynniejszą funkcjonującą monarchię na świecie, a strażnicy odgrywają ważną rolę” – powiedział. „Są jedną z największych atrakcji turystycznych Londynu”.

Źródła: Benjamin Plackett

WILL THE QUEEN’S GUARD HAVE TO GIVE UP THEIR BEARSKIN HATS?

The distinctive bearskin hats worn by the Queen’s Guard are under threat

Zdjęcia: 400tmax via Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x