Czy szampan jest mocniejszy niż inne nie gazowane napoje alkoholowe?

Chociaż typowy kieliszek szampana nie zawiera więcej alkoholu niż wino, istnieją dowody na to, że osłabia ludzi szybciej niż jego niegazowane odpowiednik. Ale to nie tylko szampan może mieć taki efekt, każdy napój alkoholowy z bąbelkami, powiedziała Hildegarde Heymann, naukowiec z wydziału winiarstwa i enologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.

Jednak jury nadal nie zastanawia się, czy bąbelki alkoholowe powodują, że pijący są pijani szybciej niż ludzie pijący alkohol bez bąbelków.

W badaniu z 2007 roku naukowcy spotykali się z 21 uczestnikami przy trzech różnych okazjach, za każdym razem serwując im inny napój. Najpierw kieliszek wódki, następnie wódkę zmieszano z niegazowaną wodą. Na koniec wódka zmieszana z równoważną ilością wody gazowanej. Przed każdym spotkaniem uczestnicy pościli przez noc. Mieli pięć minut na wypicie wódki – potem przez następne cztery godziny naukowcy mierzyli ich stężenie alkoholu we krwi za pomocą alkomatu.

Wyniki badania, opublikowane w Journal of Forensic and Legal Medicine, wydają się potwierdzać, że musujące napoje alkoholowe naprawdę powodują, że ludzie są szybciej pijani. Przeciętnie wódka musująca podnosiła stężenie alkoholu we krwi szybciej niż wódka czysta i rozcieńczona. (Co ciekawe, zgodnie z tym samym badaniem zarówno wódki musujące, jak i rozcieńczone szybciej podniosły stężenie alkoholu we krwi niż czysta wódka. Jest to zjawisko dobrze potwierdzone przez inne badania . Stężenia alkoholu we krwi rosną szybciej w przypadku napojów o stężeniu alkoholu 10-20% – np. drink lub kieliszek wina. Mocniejsze napoje spowalniają wchłanianie alkoholu do krwiobiegu.)

Ale bardzo niewiele innych badań potwierdza to odkrycie. Jedyny inny eksperyment poświęcony tej kwestii, opublikowany w 2003 roku w czasopiśmie Alcohol and Alcoholism, obejmował tylko 12 uczestników. Zamiast porównywać reakcje każdego uczestnika na niegazowany i gazowany napój alkoholowy, podzielili uczestników na dwie grupy: pijących wino niegazowane i pijących wino musujące. Naukowcy stwierdzili, że uczestnicy pijący wino musujące wchłonęli więcej alkoholu; ale przy tak niewielkiej próbie różnica mogła wynikać z naturalnych różnic w tolerancji alkoholu.

Powiedzmy, że szampan sprawia, że upijamy się szybciej. Jak by to działało? Wszystko sprowadza się do tego, jak szybko alkohol przechodzi przez przewód pokarmowy. Podczas gdy żołądek wchłania trochę alkoholu, jelita znacznie skuteczniej przenoszą tę substancję do naszej krwi, powiedział Heymann. Więc im dłużej alkohol wisi w żołądku, tym mniej się upijasz. Ten proces jest kontrolowany przez zwieracz odźwiernika [pyloric sphincter], rodzaj bramy, która otwiera się, aby umożliwić wyjście pokarmu do jelit lub zamyka się, aby umożliwić strawienie pokarmu w żołądku. Dlatego dobrym pomysłem jest zjedzenie czegoś do szampana: „Jeśli jesz jedzenie z alkoholem, to spowalnia proces trawienia i mniej się upijasz” – powiedział Heymann. Zwieracz zamyka się, aby umożliwić strawienie pokarmu. W rezultacie twoja krew wchłania alkohol przez dłuższy czas, powiedział Heymann.

Co do tego, dlaczego mocnym alkoholem upijajmy się wolniej niż słabszym: naukowcy wysuwają hipotezę, że wysokie stężenie alkoholu podrażnia wyściółkę żołądka, powodując wytwarzanie śluzu. Naśladując pokarm, śluz powoduje, że zwieracz odźwiernika pozostaje zamknięty.

Karbonizacja może spowodować, że zwieracz odźwiernika otworzy się wcześniej, niż miałoby to miejsce w innym przypadku, opróżniając zawartość żołądka do jelit. Istnieją badania sugerujące, że nasycanie dwutlenkiem węgla skraca czas pozostawania pokarmu i napojów w żołądku. Jednak wiele z tych badań przeprowadzono od początku do połowy XX wieku. Ostatnie badania sugerują, że napoje gazowane i niegazowane spędzają tyle samo czasu w żołądku.

 

Źródła: Isobel Whitcomb

Alcohol concentration and carbonation of drinks: The effect on blood alcohol levels

THE EFFECTS OF CARBON DIOXIDE IN CHAMPAGNE ON PSYCHOMETRIC PERFORMANCE AND BLOOD-ALCOHOL CONCENTRATION

The influence of naturally carbonated mineral water on motility and the secretion of hydrochloric acid

Effect of carbonated water on gastric emptying and intragastric meal distribution

Zdjęcia: Prostock-Studio via Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x