Trzy czynniki mogące uczynić osobę super roznosicielem COVID-19

Wiemy, że niektórzy ludzie częściej niż inni przekazują COVID-19 osobom, z którymi się stykają, a nowe badania identyfikują trzy czynniki, które szczególnie zwiększają ryzyko, że ktoś zostanie super roznosicielem.

W badaniu wzięło udział 194 zdrowych ludzi, a także 8 małp z dwóch różnych gatunków zakażonych koronawirusem. Wyższy wiek, wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) i wyższy poziom zakażenia COVID-19 mogą znacząco zwiększyć szanse na przeniesienie wirusa z jednej osoby na drugą.

Zgodnie z analizą naukowców jest prawdopodobne, że COVID-19 podąża za wzorcem innych epidemii chorób zakaźnych, gdzie 18 procent zakażonych jest odpowiedzialnych za 80 procent przenoszenia. Jak donoszą badania, kluczem do super roznosicielstwa jest śluz w drogach oddechowych. To, jak prawdopodobne lub mało prawdopodobne jest oderwanie się tej warstwy, gdy przepływa nad nią powietrze, wydaje się mieć duży wpływ na to, jak łatwo krople obciążone koronawirusem są wysyłane w powietrze.

“Nasze odkrycia wskazują, że zdolność śluzu wyściełającego drogi oddechowe do opierania się rozpadowi podczas oddychania różni się znacznie u poszczególnych osób, z tendencją do szybszego rozpadania wraz z postępem infekcji COVID-19 i pomnożeniem wskaźnika masy ciała przez wiek” – piszą naukowcy w opublikowanym artykule.

Wśród ludzi i naczelnych w badaniu osoby starsze z wyższym BMI i większą dawką zakażenia COVID-19 wydychają trzy razy więcej kropelek. I to właśnie te drobne kropelki są szczególnym problemem: podróżują dalej, dłużej utrzymują się na powierzchniach i wnikają głębiej do płuc podczas ich wdychania. Badania wykazały, że w szczytowym momencie zakażenia COVID-19, zwykle tydzień po początkowej infekcji, wydychane cząsteczki były najmniejsze – zaledwie jeden mikron, milionowa część metra.

“Zaobserwowaliśmy podobny wzrost ilości kropelek podczas ostrego etapu infekcji w przypadku innych chorób zakaźnych, takich jak gruźlica” – mówi mikrobiolog Chad Roy z Tulane University.

“Wydaje się prawdopodobne, że wirusowe i bakteryjne infekcje dróg oddechowych mogą osłabiać śluz, co sprzyja przemieszczaniu się zakaźnych cząstek do tego środowiska”.

Wszyscy jednak wydalamy kropelki z dróg oddechowych, oddychając, rozmawiając, kaszląc i kichając, a naukowcy chętnie podkreślają, że młodzi, sprawni i wolni od infekcji nadal mają obowiązek podjąć środki ostrożności, aby upewnić się, że nie zagrażają innym.

“Chociaż nasze wyniki pokazują, że młodzi i zdrowi mają tendencję do generowania znacznie mniejszej ilości kropelek niż starsi i mniej zdrowi, pokazują również, że każdy z nas, gdy zostanie zarażony COVID-19, może być narażony na ryzyko wytwarzania dużej liczby zakażonych kropelek z dróg oddechowych” – mówi bioinżynier David Edwards z Uniwersytetu Harvarda.

Nawet gdy programy szczepień pojawiają się na całym świecie, badanie sugeruje, że ocena i zarządzanie rozprzestrzenianiem się COVID-19 w powietrzu nadal będą mieć kluczowe znaczenie dla odwrócenia fali infekcji, hospitalizacji i zgonów.

 

Źródła: David Nield / Science Alert

Exhaled aerosol increases with COVID-19 infection, age, and obesity

Researchers unravel what makes someone a COVID-19 super-spreader

70% of people infected with the coronavirus did not pass it to anyone, preliminary research shows. Superspreading events account for most transmission

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x