Dlaczego odkrycie że niektóre świnie całkiem dobrze grają w gry wideo ma znaczenie?

Świnie mogą nie być w stanie latać, ale potrafią grać w gry wideo. W nowym badaniu naukowcy z Purdue University w Indianie wykazali, że świnie mogą używać cyfrowego ekranu i joysticka obsługiwanego przez pysk, aby przesuwać kursor w celu uzyskania nagrody.

To złożone zadanie. Zwierzęta muszą zrozumieć związek między poruszaniem się po joysticku a tym, co dzieje się na ekranie komputera, a następnie połączyć to z nagrodą. Wszystkie cztery testowane świnie były w stanie do pewnego stopnia wykonać to zadanie, popisując się sprytem.

Gdy naukowcy podnieśli trudność zadania, wysyłając je na nowe “poziomy”, świnie okazały się nie być jeszcze gotowe do rywalizacji z dziećmi w Mario Kart. Nie mogły nawet konkurować z małpami, dla których zadanie zostało pierwotnie zaprojektowane. Może to wynikać z faktu, że poruszanie się przy pomocy joysticka używając pyska, jest o wiele trudniejsze niż w używanie przeciwstawnych kciuków lub dlatego, że świnie nie są tak dobre w tym zadaniu jak naczelne.

(Eston Martz/Pennsylvania State University)

Wysoka ocena Porkyego

To nowe badanie dobrze pasuje do tego, czego już zdążyliśmy się dowiedzieć o świniach. Wykazują niezwykłą inteligencję w wielu złożonych zadaniach poznawczych. Mogą na przykład nauczyć się reagować inaczej na różne dźwięki i mistrzowsko radzą sobie w zadaniach przestrzennego uczenia się.

Ale są granice tego, co mogą zrobić. Na przykład używanie luster nie jest czymś, co potrafią opanować wszystkie świnie i chociaż mogą używać prostych geometrycznych kształtów do decydowania o odpowiedzi, rozpoznanie innych świń na podstawie zdjęć okazuje się zbyt trudne. Było to zaskakujące, ponieważ inne zwierzęta hodowlane, takie jak owce i bydło, potrafią rozpoznać swoich przyjaciół na zdjęciach.

Ale dlaczego przejmujemy się tym, że świnie mogą bawić się w salonie gier lub uczyć się polowania na słodycze w zadaniach przestrzennych? W końcu raczej nie znajdą Xboksa na przeciętnej farmie. To badanie jest częścią rozwijającego się obszaru badań nad dobrostanem zwierząt.

Inteligencja zwierząt hodowlanych

Są trzy główne powody, dla których zależy nam na tym, aby dowiedzieć się, jak inteligentne są zwierzęta hodowlane. Farmy stają się coraz bardziej złożonymi miejscami do życia. Mieszkania grupowe są obecnie normą w Unii Europejskiej, co oznacza, że ​​świnie muszą śledzić interakcje społeczne. Farmy coraz częściej używają automatycznych karmników, które świnie muszą obsługiwać samodzielnie, a w niektórych gospodarstwach – głównie ekologicznych – dostęp do zewnętrznego obszaru oznacza, że ​​zwierzęta muszą nauczyć się nawigować po większej przestrzeni.

To wszystko jest dobre do walki z nudą u zwierząt gospodarskich i niewątpliwie poprawia dobrostan hodowlanych świń. Ale ważne jest też, aby wiedzieć, jakie są możliwości tych zwierząt, aby mieć pewność, że poradzą sobie ze wszystkimi zmianami, które wprowadzimy.

Po drugie, istnieje etyczna koncepcja “wartości wewnętrznej” – jaka jest wartość zwierzęcia tylko dlatego, że jest żywą istotą. Zamiast wartości pieniężnej jako produktu rolnego lub wartości dla człowieka jako towarzysza, jest to wartość, którą ma, ponieważ jest sobą, tak jak świnia, ze wszystkimi świńskimi rzeczami, które robi.

Jeśli tego typu rzeczy ulegają zmianie w wyniku praktyk hodowlanych, takich jak programy selekcji genetycznej i wczesne odsadzanie prosiąt od matek, rodzi się pytania etyczne. Czy bardziej wydajny system rolniczy jest wart kompromisu?

Wreszcie zrozumienie zwierząt daje nam fundamentalny wgląd w to, jak zwierzęta postrzegają świat. To zrozumienie może sprzyjać większej empatii i promować lepsze zarządzanie zwierzętami, które hodujemy.

Ponieważ testy poznawcze na zwierzętach hodowlanych są stosunkowo nowym obszarem zainteresowania, wciąż pozostaje wiele możliwości do zbadania. Na przykład niewiele wiemy o zdolnościach poznawczych kurczaków, mimo że są to jedne ze zwierząt najczęściej hodowanych przez ludzi na Ziemi. Kury wydają się być mądrzejsze, niż większości z nas się wydaje.

Dopiero zaczynamy rozumieć, jak różne praktyki zarządzania stosowane u zwierząt hodowlanych wpływają na ich rozwój poznawczy. Hodowla zwierząt bez opieki matki, niewystarczające wyzwania i mieszanie się grup społecznych mogą mieć negatywny wpływ na procesy poznawcze. Wraz ze wzrostem liczby badań będziemy w stanie przełożyć to z powrotem na usprawnienie gospodarstw w celu poprawy życia zwierząt hodowlanych.

 

Źródła: Rebecca E Nordquist / The Conversation

Acquisition of a Joystick-Operated Video Task by Pigs

Discrimination learning and judgment bias in low birth weight pigs

Low Birth Weight Impairs Acquisition of Spatial Memory Task in Pigs

Lack of mirror use by pigs to locate food

Juvenile pigs use simple geometric 2D shapes but not portrait photographs of conspecifics as visual discriminative stimuli

Sheep don’t forget a face

Individual Recognition in Domestic Cattle (Bos taurus): Evidence from 2D-Images of Heads from Different Breeds

Effects of Maternal Care During Rearing in White Leghorn and Brown Nick Layer Hens on Cognition, Sociality and Fear

How chickens became the ultimate symbol of the Anthropocene

Mutilating Procedures, Management Practices, and Housing Conditions That May Affect the Welfare of Farm Animals: Implications for Welfare Research

Zdjęcia: Pixabay

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x