6 słynnych obrazów zawierających ukryte wiadomości

Pozwolić, aby twoje dziedzictwo przetrwało dzięki epickiemu dziełu sztuki, to jedno; pozostawienie podstępnego, ukrytego mrugnięcia do publiczności poprzez wspomnianą grafikę zdecydowanie podnosi poprzeczkę twojej legendy. Na przykład wielcy malarze, tacy jak Leonardo da Vinci, uwielbiali ukrywać symbolikę w kultowych dziełach, takich jak “Ostatnia wieczerza”, która zawiera szczegóły, które są otwarte na interpretację i od lat wywołują debatę wśród uczonych. Oto sześć innych dzieł sztuki, które zawierają ukryte wiadomości, które mogłeś przeoczyć.

1. “Martwa natura z serem, migdałami i preclami” Clary Peeters (ok. 1615)

“Jeden z moich ulubionych smaczków przemyconych do obrazu można znaleźć w martwej naturze Clary Peeters w Mauritshuis w Hadze, ‘Martwa natura z serem, migdałami i precelkami’ ”- mówi Ross King, autor kilku książek o włoskiej i francuskiej oraz kanadyjskiej sztuce i historii.

“Namalowany na początku XVII wieku, jest niesamowicie realistycznym przedstawieniem pysznej przekąski w porze lunchu. Ale jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz, że Peeters umieściła siebie na obrazie: To maleńka postać, której głowę widzimy odbitą w cynowym wieczku dzbanka pośrodku obrazu. Z jednej strony jest to bardzo skromny gest. Z drugiej pokazuje jej niezwykłą umiejętność malowania w miniaturze”.

2. Freski Michała Anioła na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej (1508-1512)

“Michał Anioł przedstawił serię sybilli i proroków Starego Testamentu, wszystkich siedzących na tronach w towarzystwie stworzeń podobnych do cherubinów” – mówi King.

“Jeden z dwóch cherubinów spoglądających ponad potężnym ramieniem Sybilli Kumejskiej wykonuje nieprzyzwoity gest ręką, wtykając kciuk między palec wskazujący i środkowy. Ten gest sięga starożytnych Rzymian – dziś Włosi nazywają to mano in fico, lub figowa ręka. To odpowiednik pokazania komuś środkowego palca. Ludzie na posadzce w kaplicy nie byliby w stanie dostrzec gestu, ale Michał Anioł mógł uznać za zabawne, że udało mu się przemycić tego niegrzecznego cherubina do swojego arcydzieła”.

Również we freskach na suficie Kaplicy Sykstyńskiej ​​ukryte są również bardzo szczegółowe ilustracje anatomiczne, wszystkie ukryte w postaci Boga. Michał Anioł zniszczył większość swoich anatomicznych rysunków, ale sprytnie ukryte przed oczami papieża Juliusza II i niezliczonych czcicieli, historyków i miłośników sztuki od wieków czają się na suficie kaplicy.

3. “Wiosna” Sandro Botticellego (1486)

Być może będziesz musiał wykazać się doświadczeniem w botanice, aby w pełni docenić szczegóły w pracy Sandro Botticellego, która została uznana za “największy mitologiczny obraz wczesnego renesansu”. Eksperci twierdzą, że obraz zawiera co najmniej 500 pojedynczych roślin, które można sklasyfikować jako ponad 200 różnych gatunków, a niektórzy uważają, że wszystkie te gatunki kwitły wokół Florencji w okresie wiosennym w XV wieku.

4. “Mona Lisa” Leonarda da Vinci (1503)

Nie wszyscy znawcy sztuki się z tym zgodzą, ale według włoskiego badacza Silvano Vincetiego słynna kobieca gwiazda portretowa Leonarda da Vinci ukrywa kilka tajemnic w swoich tajemniczych oczach.

Jako przewodniczący włoskiego Narodowego Komitetu Dziedzictwa Kulturowego Vinceti i jego zespół przestudiowali obraz w wysokiej rozdzielczości i poinformowali, że prawdopodobnie obraz jest pełen tajemniczych wiadomości, w tym liter i cyfr w oczach obiektu, które są zbyt małe, aby je zobaczyć na starej oryginalnej pracy.

Twierdzą, że prawe oko Mony Lisy zawiera litery LV, które, jak zakładają, są sposobem da Vinci na zawłaszczenie obrazu.

5. Vincenta van Gogha “Taras kawiarni w nocy” (1888)

Wróćmy na chwilę do “Ostatniej wieczerzy”: poza słynnym przedstawieniem da Vinci, niektórzy uważają, że Vincent van Gogh również zajął się artystycznym przedstawieniem sceny biblijnej w swoim XIX-wiecznym obrazie “Taras kawiarni w nocy”, chociaż nawiązania są subtelne.

Według eksperta Jareda Baxtera, widzowie o orlich oczach mogą dostrzec w tle długowłosą centralną postać, która jest otoczona przez 12 osób. Dodatkowo jedna z tych postaci wydaje się chować w cieniu jak osławiony Judasz.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, sprawdź, czy możesz znaleźć wszystkie maleńkie krucyfiksy rozrzucone po całej scenie, w tym jeden unoszący się nad postacią podobną do Jezusa.

6. “Portret małżonków Arnolfini” Jana van Eycka (1434)

Chociaż uważa się, że głównymi bohaterami obrazu Jana van Eycka są bogaci kupcy Giovanni di Nicolao Arnolfini i jego żona Costanza Trenta, nie są oni jedynymi osobami na tym zdjęciu.

Jeśli przyjrzysz się bliżej lusterku na środku pokoju, zobaczysz jeszcze dwie osoby.

Wielu uważa, że ​​jednym z nich miał być sam van Eyck. Tym, co na to wskazuje, wydaje się łaciński napis na ścianie nad lustrem, tłumacząc: “Jan van Eyck był tutaj. 1434”.

Ciekawą interpretację można znaleźć w fakcie, że żona Giovanniego zmarła w 1433 roku, co przedstawia następujące możliwe hipotezy: albo van Eyck rozpoczął pracę w 1433 r., gdy żona jego patrona żyła i umarła, zanim ją ukończył, albo mógł być to po prostu pośmiertny portret. Zwróć uwagę na bardzo luźny uścisk mężczyzny na dłoni kobiety, prawdopodobnie symbolizujący jej ucieczkę. I świece w ozdobnym żyrandolu – po stronie mężczyzny świece są nadal wysokie i zapalone, podczas gdy świece po stronie kobiety są wypalone, co oznacza, że ​​mężczyzna żyje, a życie kobiety już się skończyło.

 

 

 

Źródła: Michelle Konstantinovsky / howstuffworks

Ross King

Mano Fico (Fig Gesture)

Michelangelo’s Secret Message in the Sistine Chapel: A Juxtaposition of God and the Human Brain

Paintings with intriguing & secret symbols & messages

Artble – Primavera

Are There Secret Codes In the Mona Lisa?

25 Mind-Blowing Secrets Hidden in Famous Works of Art

The Meaning Of Jan Van Eyck’s The Arnolfini Portrait

Zdjęcia: Wikimedia Commons

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x