Czy tworzywa sztuczne na bazie żywności to dobry pomysł?

Kiedyś jedzenie było używane do jednego: jedzenia. Dziś ma znacznie bardziej skomplikowaną rolę. Naukowcy i producenci badają, czy żywność może pewnego dnia wyeliminować naszą zależność od ropy. Paliwa spożywcze, takie jak etanol i biodiesel, coraz częściej zastępują benzynę i olej napędowy. Niektórzy uważają, że żywność może zrobić to samo z przemysłem tworzyw sztucznych, pomagając zastąpić ponad 900 000 baryłek ropy naftowej i gazu ziemnego używanych do produkcji plastiku codziennie w Stanach Zjednoczonych.

Tworzywa sztuczne na bazie żywności, wykonane ze wszystkiego, od kukurydzy po trzcinę cukrową, szybko zyskały na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. Materiały opakowaniowe, karty podarunkowe, obudowy telefonów komórkowych – wszystko to może być wykonane z tych ekologicznych materiałów. Wraz z poprawą jakości tworzyw sztucznych na bazie żywności będą one miały coraz szersze zastosowanie.

Zwolennicy wymieniają dwie główne zalety tworzyw sztucznych na bazie żywności w porównaniu z ich odpowiednikami na bazie ropy naftowej. Po pierwsze, są wykonane z zasobów odnawialnych. Dopóki rolnicy uprawiają rośliny, z których powstają te tworzywa sztuczne, produkcja może być kontynuowana w nieskończoność. Po drugie, powszechnie uważa się, że tworzywa sztuczne na bazie żywności są bardziej przyjazne dla środowiska. Na przykład wymagają znacznie mniej energii do wyprodukowania niż tradycyjne tworzywa sztuczne i wydzielają mniej gazów cieplarnianych podczas procesu ich tworzenia. Co więcej, w odpowiednich warunkach rozkładają się na nieszkodliwe związki organiczne.

Tworzywa sztuczne pochodzenia roślinnego mają też swoje wady. Jedną z najbardziej rzucających się w oczy jest ich stosunkowo niska temperatura topnienia. Podczas gdy popularne tworzywa sztuczne, takie jak politereftalan etylenu (PET), mogą mieć temperatury topnienia znacznie przekraczające 200 stopni Celsjusza, niektóre tworzywa sztuczne na bazie roślin zamieniają się w kałuże po pozostawieniu ich w samochodzie w słoneczny dzień. Na przykład kwas polimlekowy (PLA), tworzywo sztuczne na bazie kukurydzy, używane między innymi przez markety do produkcji opakowań, może mieć temperaturę topnienia zaledwie 46 stopni Celsjusza. W rezultacie tworzywa sztuczne na bazie żywności po prostu nie nadają się do szerokiego zakresu zastosowań.

Co więcej, tworzywa sztuczne na bazie żywności mogą nie być tak przyjazne dla środowiska, jak się wydaje. Chociaż są one biodegradowalne, większość rozkłada się tylko w bardzo specyficznych warunkach występujących w kompostowniach przemysłowych. Oznacza to, że nie możesz po prostu wyrzucić ich na stos kompostu na swoim podwórku i oczekiwać, że znikną, a jeśli trafią na wysypisko, rozpadają się tak wolno, jak konwencjonalne tworzywa sztuczne. Chociaż tworzywa sztuczne pochodzące z żywności można poddać recyklingowi, nie można ich po prostu zmieszać z innymi tworzywami sztucznymi nadającymi się do recyklingu. W rzeczywistości przemysł recyklingu uważa tworzywa sztuczne na bazie żywności za “zanieczyszczenia”, których przetworzenie wymaga czasu i pieniędzy.

Ostatnim argumentem przeciwko tworzywom sztucznym pochodzącym z żywności jest to, że ich wytwarzanie wymaga ziemi i zasobów, które mogłyby posłużyć do produkcji prawdziwej żywności. Ekolodzy martwią się również szkodliwym wpływem pestycydów i genetycznie zmodyfikowanych odmian upraw używanych do produkcji niektórych z tych tworzyw sztucznych.

Ale nie należy rezygnować z plastiku na bazie żywności. Chociaż nadal stanowi mniej niż 1 procent rynku tworzyw sztucznych, niektóre bardzo duże firmy zobowiązały się zarówno do ulepszania, jak i wykorzystywania tworzyw sztucznych w przyszłości. Na przykład producenci elektroniki Panasonic i NEC ogłosili opracowanie tworzyw sztucznych na bazie żywności o znacznie zwiększonej trwałości, odporności na ciepło i łatwości produkcji w porównaniu z produktami obecnie dostępnymi na rynku. Metabolix, inny producent biotworzyw, opracował plastik o nazwie Mirel, który ulega biodegradacji w normalnych warunkach. Szybko spadają również koszty produkcji tworzyw sztucznych na bazie żywności, co w połączeniu z rozszerzającym się zakresem zastosowań sprawi, że będą one znacznie silniejszą alternatywą dla tradycyjnych tworzyw sztucznych. Być może najsilniejszym argumentem przemawiającym za tworzywami sztucznymi pochodzącymi z żywności jest jednak to, że po wyczerpaniu zapasów ropy naftowej nadal będą na nas czekać.

 

Źródła: Jonathan Atteberry / howstuffworks

U.S. Engegy Information Administration

Corn Plastic to the Rescue

Bioplastics Use Surges, Despite Economy

Zdjęcia: iStock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x