Według historyka król Ryszard III kazał zamordować „Książęta w Wieży”

Nowe wskazówki mogą rozwiązać tajemnicę królewskiego morderstwa sprzed ponad 500 lat – a wniosek jest taki: zrobił to król.

Ryszard III został koronowany na króla Anglii w 1483 roku i wielu od dawna podejrzewało, że objął tron ​​w wyniku zabójstwa z zimną krwią dwóch młodych siostrzeńców, którzy stanęli mu na drodze – Edwarda V, lat 12, i Ryszarda, księcia Yorku, lat 9. Po śmierci króla Edwarda IV Ryszard III przejął władzę i uwięził młodzieńców w Tower of London. „Nigdy więcej nie widziano ich żywych” – podaje strona internetowa United Kingdom’s Historic Royal Palaces (HRP).

Krążyły plotki, że Richard nakazał zamordowanie książąt, a odkrycie nieznanego wcześniej „źródła wewnętrznego” wzmacnia przekonanie o winie monarchy, Tima Thorntona, profesora historii na Wydziale historii, języka angielskiego, lingwistyki i muzyki w University of Huddersfield w Anglii, napisał w nowym opracowaniu.

Dramatyczna historia tak zwanych Princes in the Tower – „prawdopodobnie największa tajemnica w historii Wielkiej Brytanii” – rozgrywa się na tle ogromnych zawirowań politycznych i wojny domowej w Anglii, znanej jako Wojna Róż – powiedział Thornton. Od 1455 do 1485 roku o tron brytyjski walczyły dwie rywalizujące ze sobą gałęzie dynastii Plantagenetów – w tym cztery rodziny lub domy. Edward IV poprowadził House of York (reprezentowany przez białą różę) przeciwko House of Lancaster (symbolizowanemu przez czerwoną różę), prowadzoną przez jego kuzyna, króla Henryka VI.

Edward ostatecznie zdobył przewagę i został królem; syn i spadkobierca Henryka zginął w bitwie w 1471 roku, a Henryk zmarł później tego samego roku podczas uwięzienia w Tower. Ale podczas gdy House of York był teraz u władzy, wkrótce więcej krwi zostało przelane, gdy Ryszard (ostatni król rodu Yorku i ostatni Plantagenet) chciał zostać królem, poinformował Thornton 28 grudnia 2020 r. w The Journal of the Historical Association.

Po śmierci Edwarda Ryszard został mianowany Lordem Protektorem następcy Edwarda. Ryszard przekonał Parlament do uznania synów zmarłego króla za nieślubnych; stracił pomocników i zwolenników młodego Edwarda; umieścił księcia w Wieży „dla jego ochrony”; i nakazał uwięzienie młodego Ryszarda. Publiczne obserwacje chłopców ustały, a niektórzy zakładali najgorsze – że książęta zostali zamordowani.

„Po tym, jak Ryszard III został pokonany i zabity pod Bosworth w sierpniu 1485 roku, pisarze w coraz większym stopniu wiązali go ze śmiercią książąt” – powiedział Thornton. Ale te relacje były oparte na spekulacjach, a wiele szczegółów na temat losów książąt pozostało nieuchwytnych, takich kiedy i jak zginęli (oskarżenia obejmowały utonięcie, truciznę, uduszenie, głód i „jakiś nieznany sposób gwałtownego zniszczenia”, relacjonował Thornton).

Czy Ryszard był naprawdę mordercą? Niektórzy historycy argumentowali, że król nie miał powodu, aby nakazać zamordowanie książąt, twierdząc, że takie opowieści były zjadliwą propagandą utrwalaną przez jego wrogów. Ale to stanowisko ignoruje jasne motywy i podejrzane okoliczności, takie jak przypadkowe zniknięcie chłopców w czasie, gdy Ryszard objął tron, „bezpośrednio lub pośrednio miał okazję i prawdopodobnie motyw, aby usunąć potencjalny punkt opozycji wobec jego moc/władzy – powiedział Thornton. „Ale to są dowody pośrednie i do tej pory pozostawiały wiele miejsca na dyskusję nad głównym opisem morderstwa”.

„The Two Princes Edward and Richard in the Tower”, namalowany w 1878 roku przez Sir Johna Everetta Millaisa, obecnie należący do kolekcji Royal Holloway na Uniwersytecie Londyńskim. Na zdjęciu Edward V, król Anglii i Ryszard z Shrewsbury, książę Yorku, podczas ich uwięzienia w 1483 roku. (Zdjęcie: GL Archive / Alamy Stock Photo)

„Dokładne poszlaki”

Jednym z najbardziej przekonujących dzieł uzasadniających winę króla jest „Historia króla Ryszarda III” Sir Thomasa More’a. Opublikowane po egzekucji More’a przez króla Henryka VIII w 1535 r., opisywało „spójną i szczegółową narrację o morderstwach, zaangażowanym w to personelu i wydanych rozkazach” – napisał Thornton. Podano „dokładne poszlaki” opisujące “nominację” przez króla Sir Jamesa Tyrella, członka wewnętrznego kręgu króla Ryszarda, do zakończeniu życia książąt.

Następnie Tyrell wyznaczył swojego sługę, Johna Dightona i strażnika Tower imieniem Miles Forest, aby popełnili zamordowali chłopców. Według Mora, Dighton i Forest późno w nocy weszli do sypialni książąt i udusili śpiących chłopców poduszkami.

W następnych stuleciach książka More’a „szybko stała się dominującym opisem zdobycia tronu przez Ryszarda i losu książąt”, inspirując Williama Szekspira do przedstawienia króla Ryszarda jako tchórzliwego, krwiożerczego tyrana w sztuce „Ryszard III”. Ale More nigdy nie wyjawił, kto powiedział mu o tych makabrycznych szczegółach.

Badanie Thorntona sugeruje ze źródło tych informacji to synowie jednego z zabójców.

Niewiele wiadomo o Dightonie i Forest, obaj nie żyli, kiedy More zaczął pisać swoją relację z rzekomych morderstw. Jednak Forest miał dwóch synów – Edwarda i Milesa – którzy jeszcze wtedy żyli. Co więcej, obaj mężczyźni byli uprzywilejowanymi członkami dworu króla Henryka VIII we wczesnych dziesięcioleciach XVI wieku, co umieściłoby ich w tych samych kręgach społecznych co Mora, odkrył Thornton.

„More miał bezpośredni dostęp do synów człowieka, który przebywał w Tower razem z książętami w 1483 r. i który według More’a był mordercą” – wyjaśnił. To mogło być wiarygodne źródło twierdzeń Mora, że ​​król Ryszard III wydał rozkaz egzekucji książąt, powiedział Thornton.

„Dowody wskazują, że Edward i Miles byli źródłem informacji o morderstwach”, informacje o morderstwach zostały im przekazane przez ich ojca lub matkę, napisał Thornton w badaniu. „Daleko od  propagandy lub upiększania wcześniejszych niejasnych historii, relacja More’a potencjalnie opierała się na bardzo bezpośrednim dostępie do członków rodziny jednego z domniemanych morderców” – powiedział.

Źródło: Mindy Weisberger

Zdjęcie: Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x