Stonehenge mogło mieć korzenie w walijskim kamiennym kręgu

W starożytnym miejscu położonym wśród wzgórz zachodniej Walii naukowcy podejrzewają, że odkryli pozostałości kamiennego kręgu, który zawierał początkowe bloki konstrukcyjne Stonehenge.

Wykopaliska w tym miejscu są na wczesnym etapie, ale kamienny krąg został prawdopodobnie zdemontowany między 5400 a 5200 lat temu – twierdzi archeolog z University College London Mike Parker Pearson i jego współpracownicy. To mniej więcej kilkaset lat lub mniej, zanim rozpoczęła się praca w Stonehenge. Ludzie z nowo wykopanego miejsca prawdopodobnie przenieśli się następnie około 280 kilometrów do południowej Anglii, niosąc ze sobą kamienie, które zostały użyte w pierwszej fazie budowy kultowego pomnika, sugerują badacze w lutowym Antiquity.

Inni jednak ostrzegają, że przed “zamknięciem sprawy” należy przeprowadzić dalsze wykopaliska.

Kamienny krąg został znaleziony w miejscu zwanym Waun Mawn, które leży w regionie Preseli w Walii. Miejsce to znajduje się w pobliżu kamieniołomów, które wcześniej zidentyfikowano jako źródła mniejszych kamieni Stonehenge, znanych jako bluestones. Jeśli zespół Parkera Pearsona ma rację, starożytne ruchy ludności z Walii wyjaśniają, dlaczego błękitne kamienie w Stonehenge przybyły z daleka. Inne kamienie Stonehenge, takie jak kultowe, masywne głazy znane jako kamienie sarsen, pochodzą z lokalnych źródeł.

Zgodnie ze scenariuszem migracji duże kamienne pomniki i inne oznaki działalności człowieka w zachodniej Walii w dużej mierze zniknęły między około 5000 a 4000 lat temu. „Być może większość ludzi [w regionie Preseli] wyemigrowała, zabierając ze sobą kamienie – tożsamość przodków” – mówi Parker Pearson. Wcześniejsze analizy pierwiastków chemicznych w skremowanych ludzkich szczątkach w Stonehenge wykazały, że znaczna liczba tych osób pochodziła z zachodniej Walii.

Nowy raport wskazuje na możliwość, że 900-letnia legenda o Stonehenge zbudowanym ze starszego, odległego kamiennego kręgu zawiera ziarno prawdy. XII-wieczny angielski duchowny Geoffrey z Monmouth napisał o mitycznym czarodzieju Merlinie, który zabrał armię do Irlandii, aby schwytać magiczny kamienny krąg, który został odbudowany jako Stonehenge, aby upamiętnić śmierć Brytyjczyków zabitych przez Sasów.

Badania naziemne w Waun Mawn w 2011 roku nie wykazały dowodów na istnienie kamiennego kręgu. Ale wykopaliska w Waun Mawn w 2017 i 2018 roku ujawniły łuk czterech dawnych stojących kamieni i sześciu ziemnych otworów, z których usunięto stojące kamienie. Naukowcy szacują, że znaleziska te pierwotnie stanowiły część koła złożonego z około 30 do 50 stojących kamieni. Datowanie warstw osadów i spalonych fragmentów drewna pozwoliło oszacować wiek tego miejsca.

Naukowcy twierdzą, że kilka cech Waun Mawn łączy go ze Stonehenge. Najpierw dwa sąsiednie kamienne otwory w Waun Mawn zostały rozmieszczone w taki sposób, że ich kamienie tworzyły wejście, które patrząc ze środka koła, wychodziło na wschód słońca podczas przesilenia letniego. To samo ułożenie charakteryzuje Stonehenge.

Po drugie, jeden kamień w Stonehenge ma niezwykły, pięciostronny przekrój u podstawy, który pasuje do kształtu i wymiarów odkopanego kamiennego otworu Waun Mawn. Naukowcy sugerują, że ten kamień Stonehenge potencjalnie pochodzi ze stanowiska w Walii.

Po trzecie, cały kamienny krąg Waun Mawn miał szacunkową średnicę 110 metrów, tyle samo co rów otaczający Stonehenge.

Waun Mawn nie mógł dostarczyć wszystkich z około 80 bluestones w Stonehenge i pobliskim miejscu zwanym Bluestonehenge. Parker Pearson podejrzewa, że ​​do budowy Stonehenge i Bluestonehenge przyczyniły się inne, wciąż nieodkryte kamienne kręgi w zachodniej Walii.

Jest powód, by być sceptycznym co do nowego badania, mówi archeolog Timothy Darvill z Bournemouth University w Poole w Anglii. „To, czy odkrycia w Waun Mawn są rzeczywiście pozostałościami kamiennego kręgu, wymaga dalszej pracy, w tym bardziej rozległych wykopalisk w celu zbadania szerszego obszaru” – mówi.

– Z nowym raportem wiąże się kilka problemów – mówi Darvill. Znane kamienne kręgi zazwyczaj składają się z równomiernie rozmieszczonych kamieni, podczas gdy cztery kamienie odkryte w Waun Mawn są rozmieszczone nieregularnie. Większość dużych kamiennych kręgów w zachodniej Anglii i Walii ma jasno określone wejścia, ale nie jest jasne, czy proponowane wejście w Waun Mawn służyło temu celowi. A niektóre gliniane wgłębienia na terenie Walii mogły zostać stworzone przez rolników oczyszczających pola.

Chociaż ostateczny werdykt w sprawie Waun Mawn wciąż nie został wydany, wcześniejsze dowody wskazują, że kamienie użyte do budowy masywnych konstrukcji były transportowane i poddawane recyklingowi w wielu częściach Europy Zachodniej w okresie, gdy było budowane Stonehenge, mówi archeolog Chris Scarre z Durham University w Anglii.

Źródło: Bruce Bower

Zdjęcie: STEVE BANNER/500PX/GETTY IMAGES

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x