Policjanci rasy czarnej i latynoskiej oraz kobiety rzadziej używają siły niż biali funkcjonariusze

Funkcjonariusze policji rasy czarnej i latynoskiej mają tendencję do zatrzymywania, aresztowania i stosowania siły wobec cywilów rzadziej niż biali, a funkcjonariuszki wszystkich ras używają mniej siły niż ich koledzy – sugeruje nowe studium przypadku Departamentu Policji w Chicago.

Informacje demograficzne i zachowania tysięcy policjantów z Chicago ujawniły, jak funkcjonariusze różnych ras i płci zachowywali się podczas podobnych zadań patrolowych. Chociaż wyniki nie rzucają światła na to, dlaczego istnieją te różnice, sugerują one, że zróżnicowanie amerykańskich departamentów policji – które w przeszłości były prawie w całości białe i męskie – może poprawić traktowanie społeczności mniejszościowych przez policję, donoszą naukowcy w Science z 12 luteg .

„Kiedy przewczytałem artykuł, dosłownie w pewnym momencie powiedziałem: „cholera”- mówi Phillip Goff, behawiorysta z Uniwersytetu Yale, który napisał komentarz do badania opublikowanego w tym samym numerze Science. „Wcześniej byłem sceptykiem co do reform demograficznych, a teraz jestem konwertytą… Reforma demograficzna w policji faktycznie może radykalnie zmienić negatywne zachowania”.

Dywersyfikacja organów ścigania to jedna z najstarszych, najczęściej proponowanych reform policyjnych, powiedział Bocar Ba, ekonomista z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, podczas konferencji prasowej 8 lutego na dorocznym spotkaniu American Association for the Advancement of Science. Wezwania do zmian w egzekwowaniu prawa były szczególnie silne w ciągu ostatniego roku w odpowiedzi na zabójstwo George’a Floyda, Breonny Taylor i innych nieuzbrojonych czarnych cywilów. Jednak jak dotąd badania naukowe nie dostarczyły jasnych odpowiedzi na temat tego, w jaki sposób dane demograficzne funkcjonariuszy policji mogą wpływać na ich działania związane z egzekwowaniem prawa.

Ba powiedział, że problemem jest brak dostępnych danych. Badacze potrzebują wystarczająco szczegółowych informacji na temat zadań patrolowych oficerów, aby porównać funkcjonariuszy różnych ras i płci pracujących w podobnych okolicznościach. „Do tej pory dokonywanie tego rodzaju porównania było niezwykle trudne, ponieważ agencje policyjne nie ujawniły niezbędnych danych” – powiedział Ba.

Przez trzy lata Ba i współpracownicy zasypywali różne agencje miejskie i stanowe żądaniami i apelami o dokumentacje, aby zebrać dane o funkcjonariuszach policji w Chicago. Dane te obejmowały rasę, płeć i codzienne zadania patrolowe funkcjonariuszy, a także zapisy z datą czasową i lokalizacją, kiedy funkcjonariusze zatrzymywali, aresztowali lub używali siły wobec cywilów. W sumie badacze zbadali 2,9 miliona zmian oficerskich i 1,6 miliona czynności wykonywanych przez prawie 7 000 funkcjonariuszy w latach 2012-2015. Zespół przyjrzał się, jak funkcjonariusze z różnych środowisk zachowywali się podczas patrolowania tego samego sąsiedztwa o tej samej porze dnia, w tym samym dniu tygodnia, miesiąca i roku.

To badanie jest „jednym z najbardziej wszechstronnych i wyrafinowanych” badań, w jaki sposób dane demograficzne funkcjonariuszy wpływają na policję, mówi Robin Engel, badacz wymiaru sprawiedliwości na Uniwersytecie w Cincinnati, który nie brał udziału w tych pracach. „Mamy teraz rygorystyczne, solidne dowody, które sugerują, że istnieją różnice w zachowaniu między grupami rasowymi i płciowymi w naszych wydziałach policji, a to jest ważne dla wielu rzeczy. Jest to ważne dla procesu rekrutacji, a także dla szkolenia oficerów policji.”

Czarni funkcjonariusze przez 100 zmian wykonali o 15,16 mniej zatrzymań, 1,93 mniej aresztowań i używali siły o 0,1 razy mniej niż ich biali koledzy. Odpowiadało to 29% redukcji zatrzymań, 21% redukcji aresztowań i 32% redukcji użycia siły wśród czarnych funkcjonariuszy, w porównaniu ze średnimi wskaźnikami wśród ich białych kolegów.

Różnice te wynikały przede wszystkim z tego, że czarni oficerowie rzadziej zatrzymywali i używali siły przeciwko czarnym cywilom. Czarni funkcjonariusze w mniejszym stopniu polegali również na uznaniowych działaniach egzekwowania prawa, takich jak zatrzymywanie ludzi za „podejrzane zachowanie”, i mniej skupiali się na drobnych przestępstwach, takich jak przestępstwa narkotykowe. Bardziej porównywalne były wskaźniki aresztowań czarno i białych funkcjonariuszy policji za brutalne przestępstwa.

Podobnie jak ich czarni koledzy, oficerowie pochodzenia hiszpańskiego przeprowadzali mniej zatrzymań, dokonywali mniej aresztowań i rzadziej używali siły niż biali, chociaż różnica nie była tak wyraźna. Oficerowie pochodzenia hiszpańskiego wykonali średnio 2,84 mniej zatrzymań, 0,44 mniej aresztowań i 0,04 mniej użycia siły na 100 zmian. Stanowiło to odpowiednio 6%, 5% i 12% spadek w porównaniu ze średnimi wskaźnikami zatrzymań, aresztowań i użycia siły białych funkcjonariuszy.

Funkcjonariuszki wszystkich ras dokonywały o 7% mniej aresztowań niż ich koledzy i używały siły o 28% rzadziej. Podobnie jak oficerowie czarnoskórzy, oficerowie pochodzenia hiszpańskiego i funkcjonariuszki dokonywali mniej aresztowań i używali rzadziej siły fizycznej niż biali oficerowie płci męskiej, głównie dlatego, że rzadziej aresztowali i używali siły wobec czarnych cywilów.

Engel ostrzega, że ​​samo to badanie nie może wyjaśnić, dlaczego funkcjonariusze różnych ras i płci działają inaczej. Może to być spowodowane osobistymi uprzedzeniami funkcjonariuszy lub różnymi reakcjami na szkolenie policji, mówi, lub być może cywile inaczej reagują na funkcjonariuszy różnych ras lub płci. Przyszłe badania będą musiały głębiej zagłębić się w interakcje między oficerami a cywilami, aby wydobyć przyczyny tych różnic demograficznych, a dochodzenie w sprawie zachowań policji w innych miastach będzie konieczne, aby określić, czy wyniki te utrzymują się poza Chicago.

Trendy ujawnione w tym studium przypadku dostarczają przekonujących dowodów na to, że zróżnicowanie wydziałów policji „jest ważną częścią wszelkich kompleksowych wysiłków na rzecz reformy policji”, mówi David Sklansky, profesor prawa na Uniwersytecie Stanforda, który nie jest zaangażowany w te badania. Dane sugerują, że zatrudnianie większej liczby funkcjonariuszy niebędących białymi mężczyznami i kobiet może zmniejszyć przemoc, szczególnie wobec ludności cywilnej należącej do mniejszości.

„Nie chodzi tylko o to, że funkcjonariusze pochodzenia czarnoskórych i latynoskich wykonują mniej zatrzymań – chodzi o to, że zatrzymują mniej czarnych podejrzanych w sytuacjach, które nie są związane z poważnymi przestępstwami” – mówi Sklansky. „To wyraźna poprawa… częściowo dlatego, że [ograniczenie tych zatrzymań] zmniejsza liczbę sytuacji, które mogą prowadzić do przemocy”.

Źródło: Maria Temming

Zdjęcie: SCOTT OLSON/GETTY IMAGES NEWS

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x