Maska gazowa do duszenia czarnego amura na wietnamski Księżycowy Nowy Rok

Z założoną maską gazową Bui Van Cuong dogląda setek glinianych garnków wypełnionych bulgoczącymi duszonymi rybami, tradycyjnym przysmakiem popularnym w północnym Wietnamie podczas święta Nowego Roku Księżycowego Tet.

Maska pomaga Cuongowi pracować pośród dymu z drewna opałowego płonącego pod glinianymi garnkami wypełnionymi czarnym amurem, które gotuje na podwórku swojego pracodawcy, Tran Duc Phonga, w Dai Hoang, wiosce Red River Delta otoczonej zielonymi polami ryżowymi około 100 km (100 mil) od stolicy, Hanoi.

Cuong lubi swoją pracę, choć przyznaje, że nie jest łatwa. Maska gazowa jest niezbędnym narzędziem – dodał: „Bez niej mogę pracować tylko 15 minut”.

Dziesiątki innych rodzin przygotowuje ryby w ten sam sposób w Dai Hoang. Ze względu na swoje wyjątkowe smaki popularność tego jedzenia wykroczyła poza wioskę, docierając nawet do społeczności wietnamskich za granicą, napędzana rosnącymi dochodami i wiadomościami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych.

„Dostarczam duszone ryby na całym Wietnamie, a także na rynki zagraniczne, choć głównie na rynek krajowy” – powiedział Phong, stojąc przed dziesiątkami dużych glinianych garnków, a wokół niego unosił się dym.

Mówi, że najsmaczniejsza odmiana jest czarny amur, który gotuje się przez około 12 godzin do miękkości, na drewnem opałowym z tropikalnego drzewa longan, lepiej znanego ze słodkich, soczystych owoców.

Czarny amur waży 4-6 kg (9-13 funtów), jest starannie wybierany, czyszczony, krojony i marynowany, a następnie gotowany w bulionie z krabów słodkowodnych zmieszanych z przyprawami, sosem sojowym, mlekiem kokosowym i cukrem. Korzeń podobny do imbiru zwany galangalem umieszcza się na dnie garnka, aby zapobiec przypaleniu się ryb.

Phong i inni sprzedawcy w wiosce zostali zasypani zamówieniami przed Księżycowym Nowym Rokiem, który rozpoczął się w piątek (12.02). Zwykle robi kilkaset glinianych garnków duszonej ryby każdego dnia w okresie poprzedzającym święta, a większość zamówień otrzymuje online.

„COVID-19 wpłynął na prawie wszystkie sektory gospodarki” – powiedział Phong. „Ale na szczęście dla mnie ludzie nadal muszą jeść i nadal potrzebują duszonej ryby na Tet”.

Źródło: reuters.com | Zdjęcie: reuters

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x